بصیرت و هدایت از طریق امامت و ولایت پذیری ممکن می شود
حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری:
بصیرت و هدایت از طریق امامت و ولایت پذیری ممکن می شود
حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری گفت: بصیرت و هدایت از طریق ولایت پذیری ممکن می شود، همان طور که امام حسن عسکری(ع) مژده داده اند که هر کسی بخواهد بصیرت پیدا کند، ما نور او می شویم.
سه‌شنبه 29 دی 1394
تعداد بازدید: 1107 مرتبه

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، جلسه شرح مضامین هشتمین دعای مبارکه صحیفه سجادیه با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری در مجموعه یادمان شهدای هفتم تیر (سرچشمه) برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری در جلسه دیگری از تفسیر صحیفه مبارکه سجادیه، ضمن تبریک ایام به مناسبت ایام ولادت امام حسن عسکری (ع)، اظهار داشت: حضرت حسن بن علی (ع) القاب متعددی دارند که همه آنها از پیامبر اعظم (ص) نقل شده است. اسم مبارک ایشان حکایت از حسن تمام دارد. همچنین آن حضرت به دلیل حضور طولانی مدت در محیط نظامی، عسکری نامیده شده اند. همچنین الرفیق، الفاضل، العلام، الزکی، الامین، الناطق عن الله، المؤمن بالله و المرشد الی الله، از دیگر القاب امام حسن عسکری (ع) است.

وی همچنین به اوصاف آن حضرت اشاره کرد و افزود: الصامت، الامین علی سر الله و سراج اهل الجنة از دیگر القاب امام عسکری (ع) است.

وی با اشاره به نقل های متنوع از تاریخ ولادت امام حسن عسکری (ع) تصریح کرد: این نوع اختلاف ها نیز حکایت از فضای نظامی و امنیتی دارد که در زمان میلاد آن حضرت حاکم بوده است. اما در این میان اکثر مورخین و محدثین چنین نظری دارند که میلاد با سعادت آن حضرت در هشتم ربیع الثانی سال 232هجری در مدینه منوره اتفاق افتاده است. بنابراین نقل آن حضرت در چهارسالگی به همراه پدر بزرگوارشان به عراق هجرت کرده و تا سن 28 سالگی که به شهادت رسیدند، در محیط عسکر زندگی کردند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری یادآوری کرد: برادران دیگر امام حسن عسکری(ع) به نام های محمد، حسین و جعفر بوده اند که جعفر به جعفر کذاب مشهور شد هرچند که در نامه ای که به امام عصر (عج) منسوب است، اشاره به توبه جعفر شده است.

وی با بیان اینکه تحت دین مادران ائمه اطهار علیهم السلام هستیم، یادآوری کرد: مادر امام عسکری (ع) به مقام وصایت امام عسکری (ع) منسوب شد و این اتفاق به دلایل امنیتی بوده که در زمان حیات ایشان، امام عسکری (ع) به شهادت رسیدند.

این خطیب دینی از حکومت سه حاکم جائر در دوران حیات امام حسن عسکری (ع) یاد کرد و گفت: برخوردارهای سختگیرانه از جمله اسارت امام (ع) در این دوران اتفاق افتاد هرچند که معتمد با سیاست و حیله های خاص خود، ایشان را زیر نظر گرفته و سخت می گرفت.

وی تصریح کرد: آن حضرت در روایتی تاکید کرده اند که هر کسی بخواهد بصیرت پیدا کند، ما نور او می شویم و هر کسی بخواهد در برابر انحرافات محفوظ بماند ما عصمت او هستیم و هر کسی که ما را دوست داشته باشد، در بهشت برین با ماست.