معرفت با حمد و تسبیح خداوند میسر می‌شود
معرفت با حمد و تسبیح خداوند میسر می‌شود
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با بیان اینکه معرفت با حمد و تسبیح خداوند میسر می‌شود، گفت: ترکیب تسبیح و تحمید تکبیر می‌شود و طبق صریح روایات؛ خداوند برتر از حمد حامدان و برتر از تسبیح مسبحان است.
سه‌شنبه 16 مرداد 1397
تعداد بازدید: 213 مرتبه
به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی، حجت الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، در جلسه تفسیر صحیفه سجادیه که در مسجد ۷۲تن مجموعه سرچشمه برگزار شد، گفت: خداوند با دحوالارض کرامت خود را به زمین عطا کرد.

وی افزود: در زمین، ما شاهد تنوع آیات کمالات و جمالات خداوند هستیم؛ خداوند زمین را به گونه‌ای زیبا طراحی و خلق کرده که آفاق را از زمین و زمین را از آفاق می‌توان مشاهده کرد.

حجت الاسلام حاج علی‌اکبری عالم هستی را نشان از علم بی نهایت خداوند دانست و ابراز کرد: انسان با تفکر و تماشای عالم هستی به شناخت خداوند پی می‌برد؛ بنابراین زمین علاوه بر آن که خودش نمایشگاه آیات و سفره نعمات الهی است رصدخانه عظمت الهی نیز به شمار می‌رود.

رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به ایام موسوم حج، گفت: حج را تنها اولیای کامل می‌توانند توصیف کنند و اسرار این سفر الهی تنها در تشرف فهم می‌شود بنابراین حج باید از تمناهای اصلی و قطعی انسان آن هم نه تنها برای یک سال بلکه برای همه سال‌های عمرش قرار گیرد.

وی ادامه داد: اگر در موسم حج انسان به خانه خداوند مشرف نشود و این عدم تشرف او را ناراحت نکرده باشد باید نسبت به حالت خود شک کند و تلاش داشته باشد این حالت حزن و اندوه را کسب کند.

حجت الاسلام حاج علی‌اکبری در بخش پایانی سخنان خود نیز با اشاره به دعای 46 صحیفه سجادیه، عنوان کرد: انسان موجودی محدود است و نمی‌تواند خداوند را به طور کامل درک کند لذا در این فضای محدود اگر انسان به نقطه اعلی هم معرفتی برسد نمی‌تواند حق معرفت خداوند را به جای آورد.

رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با بیان اینکه خداوند از همه مهربانان مهربان‌تر است، گفت: زمانی که خداوند به انسان اجازه می‌دهد به او بگوید تو از همه مهربانان مهربان‌تر هستی این نشان از همان محدود بودن انسان است.

وی با بیان اینکه معرفت با حمد و تسبیح خداوند میسر می‌شود، گفت: ترکیب تسبیح و تحمید تکبیر می‌شود طبق صریح روایات؛ خداوند برتر از حمد حامدان و برتر از تسبیح مسبحان است، الله اکبر زینت نماز و ترجمه تفصیلی تکبیر است.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی‌اکبری خاطرنشان کرد: هر مقدار رحمت و مهربانی که انسان بتواند تصور کند خطاب به خداوند می‌گوید تو مهربان‌تری و اینجا است که معرفت کسب می‌شود.