کتاب خاطرات حاج حسین یکتا رونمایی می شود
در سالن همایش مجموعه سرچشمه،
کتاب خاطرات حاج حسین یکتا رونمایی می شود
مراسم رونمایی از کتاب مربع های قرمز شامل خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا از دوران کودکی تا پایان دفاع مقدس روز جمعه ۲۲ تیرماه در مجموعه سرچشمه برگزار می شود.
چهارشنبه 20 تير 1397
تعداد بازدید: 366 مرتبه
به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی، مراسم رونمایی از کتاب مربع های قرمز شامل خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا از دوران کودکی تا پایان دفاع مقدس روز جمعه ۲۲ تیرماه ساعت ۱۷ تا ۱۹ در سالن همایش بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) به نشانی میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان صیرفی پور، مجموعه سرچشمه برگزار می شود.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: 

ستون گردان بی سر و صدا از کنار مسجد گذشت. آسمان خودش را به گنبد رسانده بود. ستاره ها مثل پولک. راه خاکی تنش را در دل تاریکی از کنار مسجد تاب  داده بود، ما هم دنبالش. هر چه جلوتر میرفتیم، دلم بیشتر می لرزید. انگار بعد از مسجد دنیا تمام شده بود. ما بودیم و خدا. زیر دید و تیر مستقیم عراق گردن کشیده بودیم و راه میرفتیم. از هیچ کس صدایی شنیده نمیشد. بیسیمهای حنجرهای روی گلوی فرمانده گردان گروهان ها بسته شده بود تا با ارتعاش تارهای صوتی شان با هم ارتباط برقرار کنند. بوی بهشت میآمد. اشک روی صورتم راه باز کرده بود. فرشتهها کنار جاده خاکی ایستاده بودند. اسم آنهایی که رفتنی بودند را مینوشتند و اشکشان را پاک میکردند. تا به نهر خین برسیم نیم ساعت طول کشید. نیم ساعت بهشتی که هنوز طعمش زیر زبانم است.

خاکریز لاغر و کوتاهی در انتهای راه انتظارمان را  میکشید. دولا دولا پشتش خزیدیم. یک گروهان غواص از گردان کوثر به فرماندهی«حاج ابوالفضل شکارچی» قرار بود به دماغۀ جزیرۀ بوارین بزنند. بی سرو صدا در استتاری لب نهر جاگیر شدند. صفحۀ فلزی بزرگی که نصف تنش در نیزار بود، نصفش در آب. غواص ها زیر آن چیدند. گردان ما هم به سینۀ خاکریز چسبید. سکوت سنگینی بینمان لانه کرده بود. آخرین شب با هم بودن داشت می گذشت. برق اشک را در چشم های بچه ها می دیدم. لب ها به ذکر میجنبید و چشم ها از رفقا حلالیت میطلبید. طاقت نگاه کردن نداشتم. میترسیدم جا بمانم و این نگاه ها تا آخر عمر جانم را بسوزاند. چشم هایم را بستم و نفس عمیق کشیدم. باز بوی بهشت میآمد. بین خاکریز لاغر ما و دژ عراق نهر خین بود. عرضش بیست متر هم نمی شد. دوست داشتیم زودتر فرمان آتش برسد تا به نهر بزنیم؛ اما خبری نشد. خاکریز برایمان آخرین مانع ورود به آسمان بود و دیگر پشتش بند نمی شدیم. فکرش را هم نمی کردیم تا صبح پای این خاکریز ماندگار شویم. بچه ها همان طور نشسته چفیه ها همان طور نشسته چفیه ها را روی صورت انداختند و خوابیدند.

کتاب مربع های قرمز (خاطرات شفاهی حسین یکتا) در ١٤ فصل و در 543 صفحه  با قیمت پشت جلد 32000 تومان به قلم زینب عرفانیان توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار نشر شده است.

حاج حسین یکتا از رزمندگان و فرماندهان جنگ است که پس از دوران دفاع مقدس به فعالیت‌های فرهنگی رو آورده است. روایت‌گری دفاع مقدس از جمله فعالیت‌هایی است که وی در کارنامه دارد.