شماره: 366
1392/12/26
جبهه فرهنگی اسلامی در کشور دیده نمی‌شود
جبهه فرهنگی اسلامی در کشور دیده نمی‌شود

مجتبی رحماندوست، نماینده مجلس شورای اسلامی در همایش فعالان فرهنگی گفت: نیازمند جبهه واحد و ارگانیک در عرصه فرهنگ هستیم.

به گزارش روابط عمومی «سرچشمه» همایش بزرگ فعالان فرهنگی دقایقی پیش با سخنرانی جمعی از فعالان و اهالی فرهنگ پایان یافت. در بخش سوم این همایش که از ساعت 15 امروز دوشنبه 26 اسفند در سالن همایش‌های «سرچشمه» برگزار شد، علاوه بر مجتبی رحماندوست، سیدنظام‌الدین موسوی ـ فعال عرصه رسانه ـ و رضا امیرخانی ـ نویسنده ـ سخنرانی کردند.

رحماندوست با بیان این‌که باید از سایش و تخریب یکدیگر خودداری کنیم، گفت: باید ابتدا به تصوری واحد از برنامه‌های فرهنگی برسیم، سپس مشکلات را بررسی کنیم و برای از میان برداشتن آن‌ها تلاش کنیم.

سیدنظام‌الدین موسوی، دومین سخنران این بخش از برنامه بود که با تأیید نظرات رحماندوست، گفت: ما در کشور خودمان جبهه فرهنگی اسلامی را نمی‌بینیم. این جبهه فقط در حوزه و مقوله «سخن» دیده می‌شود، نه در عرصه عمل.

به گفته این مدیر حوزه رسانه، در عرصه فرهنگ مشکل بودجه نداریم؛ مشکل ما، مشکل انگیزه است.

وی سپس این پرسش‌ را مطرح کرد که مگر در ابتدای انقلاب، بودجه و امکانات کافی وجود داشت؟ در حالی که تولیدات فرهنگی آن زمان بسیار موفق‌تر از تولیدات فعلی بود. تولیدات فرهنگی ربط چندانی به بودجه و امکانات ندارد؛ بلکه نیازمند انگیزه است. باید انگیزه‌ها را تقویت کرد.

رضا امیرخانی آخرین سخنران همایش فعالان فرهنگی بود. وی گفت: شکل‌گیری این گردهمایی و حضور افراد عرصه‌های مختلف فرهنگ، آن هم با سلایق و نظرات گوناگون در کنار هم، بزرگ‌ترین حسن این همایش است.

این نویسنده گفت: در این جمع فرهنگی، دغدغه‌های افراد مطرح می‌شود و هدف از برگزاری همایش نیز همین مساله بوده است، نه حل مشکل. ما اختلافات سیاسی و فرهنگی با هم داریم اما هدف‌مان یکی است. مهم طرح مساله است که در این همایش اتفاق افتاد و فکر می‌کنم دست‌اندکاران برگزاری همایش به هدف خود رسیده‌اند.

همایش بزرگ فعالان فرهنگی با هدف بررسی مشکلات عرصه فرهنگ، با توجه به نگرانی‌های اخیر مقام معظم رهبری و با حضور چهره‌های مطرح عرصه فرهنگ برگزار شد. اخبار تکمیلی این همایش متعاقباً منتشر می‌شود.      

حق انتشار محفوظ است ©