شماره: 948
1397/06/17
فضای مجازی فرصتی برای ترویج کتابخوانی است
فضای مجازی فرصتی برای ترویج کتابخوانی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فضای مجازی می‌تواند یک فرصت مناسب برای ترویج کتابخوانی باشد، البته اگر به خوبی از آن استفاده شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی که پیش از ظهر امروز در مجموعه سرچشمه برگزار شد گفت:‌ هشتمین دوره از برگزاری این جشنواره با نام هشتمین امام(ع) می‌تواند نماد و نقطه عطفی برای این حرکت فرهنگی باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت توسعه کتابخوانی در کشور گفت: در بحث توسعه اجتماعی کشورها و ملت‌ها، بحث توسعه فرهنگی به عنوان کانون و محور توسعه مطرح است و در حوزه توسعه فرهنگی، حوزه نشر کتاب نقش محوری دارد و کانون محوری حوزه نشر کتاب، توسعه کتابخوانی است. اگر به این سه گزاره توجه شود، طبیعتاً باید همت‌های بیشتری را معطوف به توسعه کتابخوانی کنیم؛ چرا که توسعه کتابخوانی پایه توسعه فرهنگی و توسعه همه جانبه کشور است.

وی توسعه کتابخوانی را نیازمند برنامه‌ای مستمر و پیوسته دانست و گفت:‌ ما در کنار این برنامه‌ریزی مستمر، باید فرصت‌ها و مشاغل مختلف و متنوع حوزه کتابخوانی را به امداد بطلبیم. یکی از این فرصت‌ها برای ما ایرانیان برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی است که همزمان با سالروز میلاد امام رضا(ع) برگزار می‌شود.

وزیر ارشاد گفت:‌ امام رضا(ع) از زمانی که پا به سرزمین ما گذاشتند، برکات فراوانی برای ما ایرانیان داشته‌اند که این برکات تنها مربوط به دهه‌ها و سده‌های اخیر نیست. به طوری که خاوند شاه مورخ سنی مذهب شافعی، درباره مشهد و حرم امام رضا(ع) در زمانی که هنوز مذهب شیعه در ایران فراگیر نشده بود، عنوان کرده است که شهر مشهد مرجع ایران و مقصد سالکان آفاق است؛ بنابراین در دوره‌های پیش از صفویه خاوند شاه مرقد امام رضا(ع) را در مشهد به عنوان مرجع ایران می‌داند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد شده در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: اتفاقی که با برگزاری این جشنواره آغاز شده و می‌تواند دامنه وسیعی پیدا کند؛ موضوع «بازتولید کتاب» است. اگر می‌خواهیم کتابخوانی ترویج پیدا کند باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشیم. بر این اساس کتابخوان باید به عنوان یک مولد فعال، مواد و محتوای کتاب را در راستای ایده‌پردازی در سایر حوزه‌ها بکار گیرد.

صالحی ادامه داد: فضای مجازی می‌تواند یک فرصت مناسب برای ترویج کتابخوانی باشد، البته اگر به خوبی از آن استفاده شود. حرکتی که امروز به عنوان پویش کتابخوان مجازی مشاهده کردیم، با ارائه قالبی مناسب از معرفی کتاب با حفظ هویت و حقوق نویسنده، مترجم و ناشر اثر، اقدامی شایسته تقدیر است.

وزیر ارشاد با اشاره به جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: امیدوارم این خدمتی که عزیزان در حوزه ترویج کتابخوانی و معارف رضوی انجام دادند، مشمول عنایت حضرت امام رضا(ع) قرار گیرد.

حجت‌الاسلام مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم در سخنانی درباره وضعیت مطالعه در ایران گفت:‌ آمارهای متعددی درباره وضعیت سرانه مطالعه در کشور ارائه شده که با وجود تفاوت در ارائه آمار و ارقام، همگی یک وجه مشترک داشته‌اند و آن پایین بودن میزان مطالعه در کشور بوده است؛ این در حالی است که یکی از شاخصه‌های پیشرفت و توسعه‌یافتگی در هر جامعه، میزان مطالعه در آن جامعه است.

وی با اشاره به گزارش وزیر ارشاد از وضعیت کتابخوانی در جهان و ایران در آخرین جلسات شورای عالی فضای مجازی گفت: وزیر ارشاد در این جلسه از پایین بودن سطح مطالعه سخن گفت و از ما پرسید راهکار چیست؟ در آن جلسه بنده پیشنهاداتی برای بالا بردن سرانه مطالعه در کشور ارائه کردم؛ راه‌اندازی چالش معرفی آخرین کتاب خوانده شده از سوی مسئولان و چهره‌های شناخته شده حوزه فرهنگ، هنر، سیاست و سایر حوزه‌ها می‌تواند در ترغیب و تشویق مردم به مطالعه موثر باشد.

مازنی ادامه داد:‌ سال‌ها کارشناسان و کارمندان ما در وزارت فرهنگ کتاب‌ها را بررسی کردند،‌ برخی را زود جواب دادند و برخی کمتر یا بیشتر شامل ممیزی شد. پیشنهاد من این است که در کنار این سال‌ها کنترل و ممیزی یکی دو سالی هم ماجرا را به اهل قلم واگذار کنیم،‌  منظور من رها کردن مدیریت نیست،‌ بلکه باید مدیریت را به خود افراد واگذار کنیم. اکنون پس از 40 سال دیگر نویسندگان فرهیخته‌ای داریم که تربیت شده انقلاب هستند.

احمد مازنی با اشاره به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی ادامه داد: پیشنهاد دیگر من که با الهام از برگزاری این جشنواره ارائه شد، گسترش جشنواره‌های کتابخوانی در حوزه‌های مختلف است. خوشبختانه گزارش ارائه شده در این جشنواره از افزایش 32 درصدی مشارکت عمومی نسبت به سال گذشته حکایت دارد که این موضوع نشان دهنده ظرفیت بالای چنین حرکاتی در تشویق مردم به کتابخوانی است.

وی با تقدیر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در برگزاری این جشنواره گفت: نهاد با برگزاری این جشنواره به عبارتی با یک تیر دو نشان را هدف گرفت؛ هدف اول دعوت مردم به مطالعه و گسترش فرهنگ کتابخوانی و هدف دوم آشنایی مردم با معارف دینی به خصوص معارف رضوی بوده است. بر این اساس برگزاری این جشنواره با شکوه را به برگزارکنندگان این حرکت فراگیر فرهنگی تبریک می‌گویم.

علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به دیدار مسئولان نظام با رهبر معظم انقلاب اسلامی در دوم خرداد 1397 با موضوع تبیین شرایط روز کشور گفت: در آن دیدار مقام معظم رهبری به موضوع منطقه و جهان، به دشمنی‌های دیرینه استکبار جهانی از پیروزی انقلاب به بعد و از جمله به استفاده از هنر و تبلیغات در جنگ فرهنگی علیه انقلاب اسلامی اشاره و سپس تصریح کردند که در همه این قضایا  دشمن شکست خورده است. در این فرصت کوتاه به تشریح این بیانات و منطق آن می‌پردازم.

وی با اشاره به تهاجم فرهنگی استکبار جهانی علیه انقلاب اسلامی در یک تقسیم‌بندی دو مرحله‌ای افزود: اول مخالفت با اصل انقلاب اسلامی که از روز پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد و همچنان ادامه دارد. محورهای اصلی تهاجم دشمن در این سطح تضعیف نظام جمهوری اسلامی، اثبات ناکارآمد بودن نظام و ناموفق بودن انقلاب خصوصاً برای مستضعفین و آزادی‌خواهان جهان و در نهایت شکست جمهوری اسلامی و نتیجتاً ناموفق ماندن انقلاب اسلامی در جهان بوده است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به کار بستن انواع تحریم‌ها، ‌فشارهای بین‌المللی، جنگ تحمیلی، حمایت از تروریست‌های منافق و دیگر گروهک‌های ضد انقلاب، ناآرام ساختن مناطق مرزی، ‌تحریک اقوام مختلف ملت ایران را از مهمترین ابعاد فعالیت‌های دشمن در این سطح از دشمنی‌ها برشمرد و گفت: خوشبختانه با عنایات حضرت حق و همت مردم غیور ایران، تلاش استکبار جهانی در تمامی این جبهه ها به شکست منجر شد. هر چند خسارات و تلفات و ضررهای زیادی به کشور عزیز ایران وارد شد، اما سرانجام این ملت ایران بود که از این عرصه‌ها پیروز خارج شد.

علیرضا مختارپور ادامه داد:  اما سطح دوم یا نوع دوم دشمنی‌ها پس از پایان جنگ تحمیلی آغاز شد. دشمن براساس محاسبات ظاهری و معمول به این نتیجه رسیده بود که با رحلت حضرت امام(ره) اولاً وحدت و انسجام داخلی از میان می رود. ثانیاً‌ تغییرات گسترده در سطح مدیران و مسئولان نظام موجب از هم گسیختگی امور می‌شود و از همه مهمتر و قابل توجه‌تر اینکه کم‌کم نسلی در ایران متولد می‌شود و رشد می‌یابد که نه دوران ستم‌شاهی را دیده نه حضور حضرت امام(ره) را درک کرده نه از دفاع مقدس خاطره‌ای دارد،  و در یک کلام، نسلی است به کلی بیگانه با اسلام و انقلاب و حتی ایران؛ پس باید این نسل هدف گرفته شود.

وی با اشاره به آغاز ابعاد جدید از تهاجمات به کشور گفت: بنابراین تهاجم فرهنگی، ‌ناتوی فرهنگی، شبیخون فرهنگی با وسعت و شدت بسیاری آغاز شد. رشد قارچ گونه ماهواره‌های فارسی‌زبان، گسترش و تعدد رسانه‌های صوتی و تصویری، و بعدها استفاده از فضای مجازی و شبکه های مجازی همه و همه در خدمت این جنگ گسترده که دامنه آن تا خانه‌ها و مدارس و دانشگاه‌ها کشیده شده و از نظر ابزاری در سال‌های اخیر تا گوشی همراه و در جیب و دست هر جوان ایرانی کشیده شده بود قرار گرفت.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یادآور شد: سال‌های سال این دشمنی و حملات بی‌وقفه جبهه استکبار جهانی هر روز بیشتر و گسترده‌تر از روز قبل ادامه یافت. اما برخلاف تصور دشمن نتیجه این نبرد سهمگین به شکل دیگری پدیدار شد و  سال به سال بر حضور نسل جوان در عرصه های مختلف سیاسی اجتماعی فرهنگی افزوده شد. راهیان نور، اعتکاف‌های ماه رجب، شب های قدر رمضان، مراسم عزاداری محرم، راهپیمایی‌های بیست و دوم بهمن، اردوهای جهادی، ‌و ده‌ها صحنه دیگر حاکی از حضور و فعالیت هزاران جوانی بود که هدف اصلی استکبار جهانی برای نقی و قلع و قمع انقلاب اسلامی در دهه چهارم بودند اما اینک صحنه واقعیت دیگری را نشان می داد. اما مهمتر از همه این حضورها، ‌حضور جوانان نسل سوم به بعد این انقلاب  در صحنه دفاع از حرم بود، که این بار حضور هر رزمنده و مدافعی، جانبازی و جانفشانی طلب می کرد.

علیرضا مختارپور با اشاره به حضور جوانان نسل سومی در میدان نبرد، ادامه داد: جوانانی که نه دوران مبارزات انقلاب اسلامی را دیده بودند نه حضرت امام را، نه روزهای دفاع مقدس را، جوانانی که در زیر آتش سنگین سلاح های فرهنگی دشمن بزرگ شده بودند، جوانانی که حتی خستگی و ورشکستگی معدودی از اصحاب انقلاب و نسل اول را هم شاهد بودند، ‌ جوانانی که در عنفوان جوانی و در نهایت نشاط و شور جوانی، ‌مجرد یا متأهل، با فرزندانی در بطن همسرانشان یا فرزندانی شیرخواره تمامی جوانی و زندگی و آینده خود را یکجا در دفاع از حرم بر دست گرفتند.

وی در ادامه با اشاره به نمونه های از حضور جوانان نسل سوم در میدان نبرد گفت: شهید مدافع حرم سجاد زبرجدی متولد 1370 تهران، شهید مدافع حرم جلیل تختی ‌ژاد متولد 1372 هرمزگان، شهید مدافع حرم محسن حججی متولد 1370 اصفهان، شهید مدافع حرم عباس دانشگر تولد 1372 سمنان، شهید مدافع حرم ارتش جمهوری اسلامی محسن قوطاسلو متولد 1369 تهران، شهید مدافع حرم ابراهیم عالمی متولد 1371 خراسان رضوی، شهید مدافع حرم بابک نوری متولد 1372 گیلان، شهید مدافع حرم حمید سیاهکالی مرادی متولد 1372 قزوین؛ فقط نام هشت تن از صدها جوان نسل سوم است که امروز پرچم انقلاب اسلامی را بردوش گرفته و عملاً  بقا و دوام و استمرار انقلاب اسلامی و ثبات و تقویت نظام جمهوری اسلامی را به رخ تمامی جهانیان و تاریخ جهان می‌کشد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تأکید کرد: البته شک نیست که هر جنگی خسارت دارد، تلفات دارد، اما مهم  نتیجه نبرد است. جنگ فرهنگی نیز همچون جنگ اقتصادی و سیاسی و اجتماعی همچنان ادامه دارد. اما به لطف و عنایت الهی و همت پاک جوانان این کشور و جوانان کشورهای اسلامی،  آن که برتمامی این دشمنی‌ها پیروز می‌شود  انقلاب اسلامی خواهد بود.

در انتهای این مراسم از برگزیدگان هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با اهدای تندیس جشنواره و جوایز نقدی تجلیل شد.

انتهای پیام//
حق انتشار محفوظ است ©