شماره: 316
1393/03/07
تنها تربیت علی(ع) برای حقانیت پیامبر (ص) در دین کافی است
تنها تربیت علی(ع) برای حقانیت پیامبر (ص) در دین کافی است

برای پیامبر(ص) تنها تربیت حضرت علی(ع) برای حقانیت او در دین کافی است. امیرالمومنین حضرت علی(ع) همان صراط مستقیم است و راه دیگری وجود نخواهد داشت. باید در این شبها در دعاهای خود بخواهیم که حضرت مارا وقف آثار بعثت کرده و در نهایت در مسیر پرتوی امام عصر (عج) قرار دهد.

به گزارش روابط عمومی«سرچشمه» چهل و دومین جلسه از سلسله جلسات شرح صحیفه سجادیه، عصر روز دوشنبه 5 اردیبهشت در مسجد ۷۲ تن مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی«سرچشمه» برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری به مناسبت فرارسیدن مبعث خاتم الانبیاء محمد مصطفی(ص) به تمام خواهران و برادران حاضر در جلسه تبریک گفته و همچنین تبریک ویژه‌ای به تنها یادگار مبعث، حضرت مهدی(عج) امام غائب شیعیان گفته و ابراز امیدواری کرد که در این شب عزیز و گرامی مورد لطف و عنایت ایشان قرار بگیریم و با توجه به ظرفیت‌های باطنی و ملکوتی این شب و روزهای در پیش که تجلی اعظم در آن ظهور پیدا کرده است بتوانیم کمال بهره را از آن ببریم. بهترین عمل در این روز و شبهای باقی مانده از ماه رجب به خصوص شب مبعث و روز بعد از آن اقامه نماز و دعای مخصوص در روز مبعث و همچنین روزه گرفتن است. نکته ویژه‌ای که بر آن تاکید می‌کنم این است که دعا در پرتو یاد پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت مکرم ایشان و توجه و توسل به مقام شامخ امیرالمومنین(ع) است. به یاد داشته باشید زیارت ویژه این ایام زیارت امیرالمومنین(ع) است. حجت الاسلام حاج علی اکبری به مناسبت تقارن فرارسیدن عید مبعث رسول اکرم(ص) با جلسه شرح صحیفه سجادیه، این جلسه را به بیان اهمیت مبعث و نکات مهم آن اختصاص داد.

ایشان در خصوص اهمیت روز مبعث گفت: خداوند در پاسخ به کسانی که به رسالت رسولش مشکوک بودند، در سوره رعد اینگونه پاسخ داده است " وَ يَقُولُ الَّذينَ كَفَرُوا لَسْتَ مُرْسَلاً قُلْ كَفى بِاللَّهِ شَهيداً بَيْني وَ بَيْنَكُمْ وَ مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْكِتابِ " این آیه در خصوص مقام امیرالمومنین(ع) و نسبت ایشان با مبعث است. کافي است كه خداوند و كسي كه علم كتاب نزد اوست، ميان من و شما گواه باشند.‌ خداوند این شهادت را با شهادت کسی که نزد او «علم الکتاب» است، قرین می سازد؛ در تفسیر این آیه اقوال مختلفی از مفسرین اهل سنت و تشیّع نقل شده است مبنی بر اینکه مراد از «مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْكِتابِ» شخص امیرالمؤمنین حضرت علی(علیه السلام )است. برای پیامبر تنها تربیت حضرت علی(ع) کافی است برای حقانیت او در دین. امیرالمومنین(ع) همان صراط مستقیم است و راه دیگری وجود نخواهد داشت. باید در این شبها در دعاهای خود بخواهیم که حضرت ما را وقف آثار بعثت کرده و در نهایت در مسیر پرتوی امام عصر(عج) قرار دهد.

رییس ستاد رسیدگی به امور مساجد در این قسمت به بیان شش نکته مهم در خصوص مبعث پرداخت و اضافه کرد: در این قسمت از جلسه قصد داریم شش نکته مهم را در خصوص مسئله مبعث بیان و مرور کنیم. اولین مورد در این قسمت خواستگاه، منشاء و ریشه مبعث است. خواستگاه مبعث ذات مقدس الهی، حکمت، علت و عظمت خداوند است. این همان خبری است که در کلام بزرگان از آن به عنوان قاعده مطلق یاد شده است. عموم بعثت‌ها به یک گونه بوده اما در اینجا تکمیل و پایان می‌پذیرد. دومین نکته در این قسمت جریان بعثت است. به نظر می‌رسد شیرین‌ترین نکته در این قسمت با بیان این آیه روشن می‌شود که می‌فرمایند: " هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ " اوست كه رسول خود را با هدايت و آيين درست فرستاد تا آن را بر همه اديان چيره سازد، هر چند مشركان را ناخوش آيد. این آیه تجلی به چه کسی شده است. مبعوث کیست و مخاطب و واسطه چه کسی است. این شخص آخر همان شخص اول است که از ابتدای خلقت خورشید هر چه درخشیده از آینه تجلی او درخشیده است. این شخص کسی جز محمد مصطفی(ص) نیست. نکته سوم سند ماموریت بعثت و محتوای آن است. معجزه‌ای که هیچ مشابهی نداشته و خود تنها و یگانه است. این معجزه همان تجلی گاه لطف الهی است، در آن شمیم رحمت، ذکر و لطف حق به مشام می‌رسد.

این پژوهش‌گر حوزه دین در ادامه ضمن بیان نکات باقی مانده ادامه داد: نکته چهارم فلسفه بعثت و چرایی آن است. جلوه اجتماعی بعثت کلید واژه زیبایی دارد تا مردم را به اقامه قسط دعوت کند. چرا باید امام زمان(عج) آنقدر تاخیر برای ظهور داشته باشند. دلیلش این است که بشر باید به میدان بیاید. ظهور خود منظر است و از بشر یاری می‌خواهد .چه کسی است که او را یاری کند. این همان فلسفه غیبت است تا به اینجا نکات اصلی و مهم در خصوص مبعث رسول اکرم(ص) را بیان کردیم. دو نکته باقی مانده در این بخش نکات مهم اما فرعی مبعث به حساب می آیند. ابتدا نکته پنجم و یا همان نکته اول فرعی "معبوث علیه" یا همان مخاطب مبعث است. "تَبَارَکَ الَّذِی نَزَّلَ الْفُرْقَانَ عَلَی عَبْدِهِ لِیَکُونَ لِلْعَالَمِینَ نَذِیرًا " متعالی و والا است آن که فرقان را بر بنده خود فرو فرستاد تا برای جهانیان اخطار کننده باشد. مبعث شامل منطقه، نژاد و یا قوم خاصی نیست بلکه مربوط به همه عوامل و همه ملل و تاریخ است و نکته دوم فرعی و در واقع نکته آخر این قسمت "مبعوث فیه" بوده است. پیغمبری با این خصوصیات حادثه‌ای با این عظمت برای چه گروهی رو به چه کسانی آغاز شده است، تا معجزه پیغمبر اکرم را بفهمیم. در چه زمانی و با چه مخاطبانی و در چه جهل خالصی صورت گرفته است.

سلسله جلسات «شرح صحیفه سجادیه» دوشنبه هر هفته قبل از نماز مغرب و عشاء در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی«سرچشمه» به نشانی: میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان شهید صیرفی پور، برگزار می‌شود و شرکت در آن برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.

حق انتشار محفوظ است ©