سید رضا پاک نژاد
جاودانه ها

هم پزشک بود هم آموزگار، هم مدیر بود هم عالم. او در کنار تمام مسئولیت هایی که داشت، یکی از سیاسیون فعال قبل از انقلاب به شمار می‌آمد و مبارزه با رژیم طاغوت را در صدر برنامه‌هایش قرار داده بود. دلداده حضرت امام بود و برای پیروزی مکتب عاشورایی او از هیچ کوششی دریغ نکرد.

شهید مرد تحقیق و پژوهش بود. او در سالهای قبل از انقلاب دو سفر به حج، چهار سفر به عراق، یک سفر به سوئیس، پاریس، لندن و برلین برای تحقیقات علمی داشت. به واسطه همین تحقیقات و سفرها بود که او دنیادیده شده و با علم روز دنیا آشنا بود.

وی که تحصیلات حوزوی هم داشت توانسته بود تا با در هم آمیختن علم طب و فقه و با کنکاش در علوم پزشکی و اسلامی، احکام و فتوای مراجع تقلید را در علم پزشکی به کار گیرد. او به روحانیت و مرجعیت علاقه فراوان داشت و مطیع ولایت فقیه بود و فرامین ولایت فقیه زمانش را بدون هیچ چون و چرایی اطاعت میکرد.

او در بخشی از نطق پیش از دستور در مجلس اول گفته بود: ای امام عزیز، ما مطیع ولایت فقیه هستیم؛ ای رهبر محترم سرباز شماییم، ای فقیه عالیقدر مقلد شماییم، و ای ابراهیم بت شکن زمان، اسماعیل شماییم.

شهید پاکنژاد انقلاب اسلامی را سرمنشاء بیداری جهان اسلام می‌دانست و اعتقاد داشت با رهبری حضرت امام خمینی؛ که طلیعه‌دار صدور اسلام به جهان غرب گردید و با رهبری معظم له، انقلاب اسلامی ایران سرآغاز انقلاب‌های اسلامی در دیگر کشورها خواهد شد.