علی‌اکبر دهقان
جاودانه ها

شهید علی‌اکبر دهقان یکی از جوان‌ترین نماینده‌هایی بود که تاکنون مجلس شورای اسلامی به خود دیده است. او ۳۲ سال بیشتر نداشت و در مجلس اول به نمایندگی از مردم تربت جام حضور داشت.

مردم تربت جام با اعتمادی که نسبت به وی داشتند او را راهی مجلس اول کردند. چرا که شهید دهقان نقش مهمی در اداره امور تربت جام پس پیروزی انقلاب داشت و مرجعی مورد اطمینان برای رفع مشکلات مردم بود. او با تشکیل کمیته انقلاب اسلامی در زادگاهش، شب و روز خود را دلسوزانه صرف اداره امور این نهاد انقلابی نوپا کرد و از سوی آیت الله طبسی به سرپرستی این کمیته منسوب شد.

شهید از روزی که به مجلس شورای اسلامی راه یافت، جز سربلندی مردم شهرش به چیزی نیندیشید و هیچ کمکی را از آنان دریغ نکرد. او همواره مردم را به خودکفایی ترغیب می‌کرد. کشاورزان را به کاشت محصولات استراتژیک تشویق می‌نمود و از آنان می‌خواست با تولید گندم، نیازمندی کشور را از واردات این محصول استراتژیک رفع کنند. شهید دهقان در نطق پیش از دستور پنجاه و سومین جلسه علنی مجلس با قدردانی از مقاومت دلیرانه مردم ایران در برابر حمله وحشیانه صدام چنین می‌گوید: آن‌ها فکر می‌کردند که ایران مصر است و با حمله‌ای مشابه حمله اسراییل می‌شود نابودش کرد، غافل از این‌که نه ایران مصر بود و نه آن حساب‌ها درست. مسلما آن‌ها با چنین اندیشه‌ای حمله کردند، اگر می‌دانستند که چنین می‌شود، هیچگاه فکر حمله را هم نمی‌کردند، اما این حمله راه را برای صدور انقلاب باز کرد.