دکتر سیدمحمدباقر لواسانی
جاودانه ها

در مجلس اول نماینده مردم تهران بود. مدرک پزشکی‌اش را از دانشگاه تهران اخذ کرد و البته در کنار تحصیلات آکادمیکش علوم حوزوی را هم فرا گرفته بود و دستی بر آتش تفسیر و معارف اسلامی داشت.

انقلاب اسلامی که به ثمر نشست، با پیشنهاد مسئولان وزارت آموزش و پرورش، به ریاست مدرسه عالی بهداشت درآمد. وقتی حزب جمهوری اسلامی تأسیس شد او با همکاری چند تن از دوستانش واحد پزشکی حزب را تاسیس کرد. وی از طرف حزب کاندیدای مجلس در دور اول شد و با رأی مردم تهران به مجلس راه یافت و به عنوان رئیس کمیته بهداری مجلس انتخاب شد.

در طی دوران خدمتش در مجلس، با اعتقاد به این که تنها راه نجات پزشکی کشور آن است که خدمات درمانی باید ارزان شود، توانست با همکاری دیگر اعضای کمیسیون، طرح‌ها و پیشنهادهایی را در این زمینه ارائه دهد و به تصویب دیگر نمایندگان نیز برساند.

شهید همیشه برای اصلاح ساختار اقتصادی و خودکفایی کشور می‌کوشید. او دراین باره گفته بود: ما هنوز اقتصاد سالمی نداریم و اقتصاد ما دنباله اقتصاد غربزده زمان طاغوت است. ما باید سادگی و بی‌پیرایگی را در جامعه‌مان تشویق کنیم. باید یک اقتصاد کشاورزی داشته باشیم که تولید کشاورزی ما واحد تعیین ارزش‌ها باشد. هنوز فاصله بین قیمیتی که برای محصولات کشاورزی گذاشته‌ایم و قیمتی که برای محصولات صناعی وجود دارد بسیار زیاد است و بنابراین باید در این باره فکر اساسی کرد.