X

اخبار

تاریخ انتشار: چهارشنبه 16 مرداد 1398
جامع ‌ترین سبد ابزار اقامه عزای سیدالشهدا (ع) رونمایی شد

  جامع ‌ترین سبد ابزار اقامه عزای سیدالشهدا (ع) رونمایی شد

مراسم رونمایی از جامع‌ترین سبد ابزار اقامه عزای سیدالشهدا (ع) و پرچم جدید حرم حضرت زینب (س) در مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر برگزار گردید.
امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی یادمان شهدای هفتم تیر، مراسم رونمایی از جامع ترین سبد ابزار اقامه عزای سیدالشهدا(ع) و پرچم جدید حرم حضرت زینب (س) روز سه‌شنبه ۱۵ مردادماه 1398 در مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم (سرچشمه) برگزار شد.

در ابتدای این برنامه مرتضی اعلایی مدیرعامل موسسه ماهد اظهار داشت: تولید سبد جامع ابزار اقامه عزای سیدالشهدا (ع) از سال ۹۳ آغاز شده است که هدف اصلی آن تولید ابزار زندگی با استفاده از هنر دینی و اسلامی بود.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه نقش اشک در نوروز سالجاری افزود: تولیدات این کارگاه در دو بخش سبک زندگی و عزاداری بود و تلاش شد به خطوط اصیل، هنر اصیل و ...توجه ویژه شود.

اعلایی در ادامه با توجه به مشکلات مالی عتبه حرم حضرت زینب گفت که مسئولیت طراحی جدید پرچم حرم به موسسه ماهد واگذار شد.

در ادامه این برنامه کلیپی از هنرمندان موسسه ماهد که در مقام خوشنویس، گرافیست و طراح هستند پخش شد.

در بخش بعدی استاد رجبی دوانی نقاش معاصر درباره هنر و ابزار زندگی به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی گفت: کار مهم موسسه ماهد خدمت به فرهنگ و هنر شیعیان است. هنر در زندگی سنتی و قدیمی ما به صورت گسترده وجود داشت و هرجا را می ‌دیدیم زیبایی در زندگی بود.

دوانی در ادامه بیان کرد: نفس هنرمند باید پاک و طاهر باشد، این فرموده امام راحل است.

وی در بخش دیگری از نمادپردازی ایام فجر و ویژگی خاصش در پیام رسانی گفت: کبوتر و لاله و قطره خون در انتقال معنای شهید و آزادی و ایثار بسیار عالی است.

در بخش دیگر این مراسم مجید تال به شعر خوانی پرداخت.

سخنران دیگر این برنامه استاد طاووسی درباره ضرورت آگاهی از تاریخ خوشنوسی در کار هنری این زمینه گفت که به دستور پیامبر خطوط زمان ایشان حفظ و ثبت شد و آموزش خط به صورت خوانا و متعادل رواج پیدا کرد.  بعدها در زمان حضرت علی علیه السلام رواج بیشتر به خوشنویسی ایجاد شد تا محتوای قرآن حفظ شود. حضرت 316 خطاط آموزش می‌دهد تا در زمانی که کتاب و خطاط‌ها شهید شده‌اند صیانت از قرآن برقرار باشد.

وی افزود: در هنر قدسی اسلامی، هنر مستقیم رابطه دارد با زندگی معنوی مردم که شامل تلاوت قرآن و معماری مساجد و خوشنویسی است.

طاووسی تصریح کرد: در هنر سنتی اسلامی که شنیداری و دیدنی است؛ نگارگری، تذهیب و شاعری وجود دارد. اهمیت هنر قدسی در این است که شعائر مذهبی بین مردم رواج پیدا کند و با ابزار خط، طراحی و خوشنویسی این فرهنگ می‌تواند گسترش یابد.

در بخش پایانی سخنرانی این مراسم حجت الاسلام زائری فعال فرهنگی و نویسنده درباره کاربرد هنر و مصادیق آن در فرهنگ سازی سخنانی را بیان کرد.

وی با بیان آنکه باید با استفاده از زبان هنر به تبلیغ پرداخت گفت: دشمن اگر با آثار هنری مانند فیلم و سریال جوان ما را از ما گرفته است با منبر نمی‌شود آنرا برگرداند ولی با هنر می‌توان. معماری ما را وارد عالم معنوی خاص خود می کند.

وی در ادامه گفت: طراحی پرچم عزاداری به گونه‌ای می‌تواند طراحی شود که هنگام ورود به مجلس ناخودآگاه سرت را پایین می اندازی. کار هنری خودش با زبانی که دارد پیام را منتقل می‌کند..

در پایان این مراسم، با حضور خانواده شهدای مدافع حرم پرچم حرم حضرت زینب (س) رونمایی شد.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار
  • rahaei
  • fajre-nour
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444