X

اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 30 تیر 1399
برگزاری نشست ستاد ملی پیگیری های ویژه محرم

  برگزاری نشست ستاد ملی پیگیری های ویژه محرم

رئیس سازمان تبیلغات اسلامی در نشست ستاد ملی پیگیری‌های ویژه محرم عنوان کرد:‌ عملیاتی و اجرایی زمان بر است و این مستلزم نگاه ویژه نهادها است.
امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی یادمان شهدای هفتم تیر، نشست ستاد ملی پیگیری های ویژه محرم روز دوشنبه 30 تیرماه 1399 با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، معاونان این سازمان و مسئولان کشوری در مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر (سرچشمه) برگزار گردید.

با رعایت پرتکل‌های بهداشتی ماه محرم پرشورتر از سال‌های دیگر برگزار می‌شود

در ابتدا مطلق مسئول اماکن عمومی وزارت بهداشت در این نشست عنوان کرد:‌ ویروس کرونا از اول اسفند وارد کشور ایران شد و با ابعاد مختلفی هم نیز ورود کرد.

وی افزود: این بیماری علائم زیادی را از خود نشان داده و تقریبا همه افراد جامعه را درگیر کرده است؛ ویروس داروی خاصی ندارد و داروها برای ضعف این بیماری است و باید تمام مسائل را رعایت کرد.

مطلق تصریح کرد: باید یک برنامه ریزی دو ساله برای تمام زندگی خود داشته باشیم تا بتوانیم با این بیماری زندگی کنیم و در نهایت به آن غلبه کنیم.

وی اظهار کرد: برخی اوقات شاهد این هستیم که خانواده ها از واکسن کودکان که برای ۹ بیماری خطرناک تزریق می‌شود، خودداری می‌کنند.

مطلق اظهار کرد: ‌با دستور وزیر بهداشت از ماه ها قبل برای محرم جلسات متعددی برگزار شد و امیدواریم با اجرای پروتکل‌های بهداشتی برنامه عزاداری سیدالشهداء نسبت به سال‌های گذشته با کیفیت‌تر برگزار شود.

وی گفت: کادر درمان با کمک مردم توانستند این بیماری را تا حد ممکن مهار کنند؛ برای همه مناطق سفید، زرد و قرمز پروتکل‌های متعددی مشخص شده است.

مطلق یاد آور شد: خیرین در اجرای مراسم مذهبی کمک کنند تا ماسک و محلول های ضد عفونی کننده دست به شکل رایگان در دسترس عموم قرار گیرد تا بتوانیم محرم باشکوه‌تری داشته باشیم.

اجرایی شدن مصوبات سند برگزاری مراسم ماه محرم نگرانی‌ها را رفع می‌کند

حجت‌الاسلام محمد حسنی مسئول عقیدتی سیاسی ارتش در ادامه این نشست اظهار کرد: این نشست ابتکار ستودنی است و نشان دهنده ابتکار رئیس سازمان تبلیغات اسلامی است و مطالب بسیار ارزشمندی در این مراسم بیان خواهد شد.

وی افزود:‌ این سند اجرایی شود بسیاری از نگرانی ها در ارتباط با برگزاری مراسم ماه محرم رفع خواهد شد.

محمد حسنی ادامه داد:‌ مراسم ماه محرم یک مراسم ویژه برای شیعیان محسوب می‌شود و شور این مراسم در مراسم‌های دیگر دینی دیده نمی شود.

وی تصریح کرد:‌ نقطه کانونی این جلسه فرهنگ سازی در فضای بیماری کرونا است و آن چیزی که باعث شده تا ما دور هم جمع شویم شرایطی است که با شیوع این ویروس پیش آمده است.

محمد حسنی اظهار کرد:‌ اگر مردم طبق فرهنگ و پروتکل‌های پیش بینی شده عمل کنند کا موفق شده ایم و در غیر اینصورت ما محرم را هدر داده ایم.

مسئول عقیدتی سیاسی ارتش خاطرنشان کرد:‌ رسانه‌ها،‌مداحان، مسئولان هیئت‌ها از مهمترین ارکان فرهنگ سازی محسوب می شوند و بای کمک آنها به اهداف این نشست خواهیم رسید.

وی در پایان سخنان خود افزود: ماه رمضان بهار قرآن است و ماه محرم بهار عترت و باید در ساعت خاصی از شبانه روز هموطنان زیارت عاشورا را قرائت کنند.

برگزاری مراسم ماه محرم و صفر از مطالبات مردم است

حجت اسلام یزدی نماینده شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در ادامه اظهار کرد:‌ مقام معظم رهبری تأکید دارند که محرم و صفر تعطیل بردار نیست و باید از ان به نحو شایسته استفاده شود.

وی تصریح کرد: برگزاری محرم امسال مطالبه خود مردم است و از ماه ها پیش این سوال را داشتند که محرم امسال به چه شکلی برگزار خواهد شد.

یزدی ادامه داد: باید از وزارت بهداشت و ستا ملی کرونا تقدیر کرد که در تمامی جلساتی که حضورشان نیاز است به نحو احسن حاضر می شوند.

وی اظهار کرد: با عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی برچسب های مختلفی به بدنه دین زده می‌شود اما نباید با این نگاه عقب نشینی کنیم و باید مقررات لازم برای برگزاری مراسم اتخاذ شود.

یزدی گفت: در ماه محرم و صفر جمعیت زیادی وارد میدان می شوند که در هیچ مراسم دینی دیگر شاهد ان نیستیم و اینجا حضور رسانه ها حس می‌شود تا بتوانند فرهنگ سازی لازم را داشته باشند.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد:‌ سازمان تبلیغات اسلامی متولی هیئات مذهبی است و باید به هیئتی که مقدمات لازم را به برپایی مراسم آماده نکنند مجوز برگزاری مراسم ندهد.

فعالیت هیئات در شهر تهران به چهار دسته تبلیغات، دسته جات، جلسات و تبرعات تقسیم می‌شود

در ادامه محمدرضا جوادی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به دسته بندی فعالیت‌ها در ایام محرم و صفر اشاره و عنوان کرد: فعالیت هیئات در شهر تهران به چهار دسته تبلیغات، دسته جات، جلسات و تبرعات تقسیم می‌شود.

وی افزود:‌ دسته جات با عنوان برنامه کاروان کربلا و با هدف سامندهی دسته‌های عزاداری راه اندازی خواهد شد.

جوادی تصریح کرد: تبلیغات با عناوین فضاسازی شهری، برنامه های فرهنگی، برنامه های مجازی و برنامه های جهادی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: تبرعات با دو عنوان ضیافت الحسین(ع) و همیاران سلامت با اهداف راه اندازی پایگاه های پخت و توزیع غذای تذری با رعایت پروتکل های بهداشتی و سازماندهی گروه های مردمی برای نظارت و تایید اجرای پروتکل های بهداشتی در آشژزخانه هیئت ها و حسینه ها راه اندازی خواهد شد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد:‌ جلسات هم با عناوین تکیه و روضه خوانی با هدف ساماندهی هیئت های بزرگ و سامندهی روضه های خانگی برگزار خواهد شد.

محرم با هوشمندی و کمک مردم و دستگاه ها پرقوت برگزار می‌شود

حجت‌الاسلام علی نوری معاون شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در ادامه این نشست عنوان کرد:‌ مردم ما مخصوصا قشر مذهبی دارای فهم اصیل و مشارکت مردمی هستند.

وی تصریح کرد:‌ محرم با هوشمندی که با کمک مردم و دستگاه ها پرقوت برگزار می‌شود و باید در سند سیاستی محرم به نقش مردم اهمیت ویژه ای داده شود.

نوری در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: در پیش نویس این سند مواردی قید شده است که امکان انجام نشدن دارد و باید این موارد با تصمیم جمع به صورتی تغییر پیدا کند که توان اجرایی داشته باشد.

هیات و مساجد نقش اجتماعی خاصی دارند

زیبایی نژاد نماینده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نماینده بسیج در ادامه نشست گفت: هیئت و مساجد نقش اجتماعی خاصی دارند و باید به ین نقش توجه شود.

وی افزود: در این سند باید طرحی عنوان شود که هیئات و مردم خودجوش تمام موارد بهداشتی را رعایت کنند.

طبق روال هر سال اعزام مبلغات به نقاط مختلف کشور انجام خواهد شد

در ادامه این نشست، معصومه ظهیری نماینده حوزه علمیه خواهران به نقش زنان در برگزاری مراسم ماه محرم اشاره و عنوان کرد:‌ طبق روال هر سال اعزام مبلغات به نقاط مختلف کشور انجام خواهد شد.

وی افزود: از شهرداری ها تقاضا می‌شود که بوستان های بانوان در اختیار هیئت قرار داده شود تا با فضای بازی که دارند هیئت مخصوص بانوان در آن مناطق برگزار شود.

ظهیری در پایان سخنان خود تصریح کرد:‌ روضه‌های خانگی در مجتمع ها، مراسم در ورزشگاه های دارای فضای باز و طرح مواسات از برنامه های این حوزه خواهد بود.

عملیاتی و اجرایی زمان بر است و این مستلزم نگاه ویژه نهاد ها است

در پایان این نشست حجت‌الاسلام قمی عنوان کرد: تمهیدات عملیاتی و اجرایی زمان بر است و این مستلزم نگاه ویژه نهاد ها برای تدوین این سند است و بای برنامه های خود را ارائه دهند.

وی افزود:‌ ظرفیت های دیگر را برای برگزاری مراسم ماه محرم به خط خواهد شد و به کمک مصوبات این نشست خواهند آمد.

قمی تصریح کرد:‌همه این ها یک بهانه ای است برای توفیق خدمت رسانی به خادمین سیدالشهداء.

برای مشاهده گزارش تصویری اینجا کلیک کنید.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار