X

اخبار

تاریخ انتشار: شنبه 09 آبان 1394
آینده ای روشن  را برای نوجوانان رقم خواهیم زد

  آینده ای روشن را برای نوجوانان رقم خواهیم زد

در روز ملی نوجوان مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی سرچشمه میزبان نوجوانان و جمعی از فعالان فرهنگی کشور بود تا یکبار دیگر نسل چهارم انقلاب پیوند و میثاق خود را با انقلاب اسلامی تجدید کند.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، مدیر مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی با خیر مقدم به میهمانان در این مراسم گفت: بهانه روز نوجوان و شهادت شهید فهمیده فرصتی شد که عده ای از دوستان فرهنگی دور هم شوند. بیشتر دوستان شورای  بینندگان برنامه نیمرخ میهمانان این جلسه بودند و دیگر دوستانی که از جاهای دور و نزدیک به این همایش آمدند. در این مراسم قرار بود که به طور خاص در مورد برنامه نیمرخ  و تجلیل از اعلایی، مدیر اسبق شبکه یک صدا و سیما انجام شود. اما از آنجایی که فروتنی وی زبانزد است قرار بر این شد که این برنامه تبدیل به یک رویداد بزرگ فرهنگی شود  و به جای آن که متوقف در برخی مصادیق شویم ما را به سمت یک اتفاق وحرکت بزرگتر هدایت کند. این برنامه در واقع مقدمه ای برای یک حرکت بزرگتر خواهد بود که بتوانیم بازشناسی اتفاقات مهمی که برای نوجوانان صورت گرفته داشته باشیم. باید صادقانه در نظر بگیریم که در این سال ها برای قشر نوجوان فعالیت های مثمرثمری انجام نشده است.

محمدرضا زائری با اشاره به سخنی  از امیرالمومنین که باید به داد نوجوان ها برسید و این سخن مبنای دینی و اعتقادی ماست، افزود: این سال ها کمتر به این موضوع توجه شده است. زمانی که از اینترنت، شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی خبری نبود  برنامه های مختص جوان ها بسیار زیاد بود. برنامه‌هایی مانند نیمرخ و نشریاتی همچون آفتابگردان، سروش نوجوان، مرکز بررسی آثار رشد، سوره نوجوانان و مجموعه هایی همچون مرکز بررسی آثار کانون وپرورش فکری نوجوانان و فعالیت علوم تربیتی مدارس را داشتیم.  با توجه به جمعیت آن سال ها اگر کسی نامه برای گروه کودک تلویزیون می نوشت جواب نامه برایش ارسال می شد. اما متاسفانه اکنون از آن فضای پر رونق و با نشاطی که برای نوجوانی خیلی از ما وجود داشت خبری نیست. به جای آن  تهدیدها، آسیب های اخلاقی و اینترنت و فضای مجازی در جامعه بسیار زیاد شده است.

وی بیان کرد:جای خالی برنامه های فر هنگی مفید در جامعه این روزها احساس می شود. وجه مشترک همه ما دراین است که این دغدغه را داشته‌ایم و داریم خیلی از نوجوان های قدیم که با برنامه نیمرخ در ارتباط بوده اند همچنان پیگیر چنین برنامه هایی هستند و همان فضا را دنبال می کنند.

زائری اظهارداشت: امید ما این است که به مناسبت روز ملی نوجوان و تبرک نام شهید فهمیده و به مدد سیدالشهدا حرکتی  را آغاز کنیم که  با کمک دوستان ادامه پیدا کند و نوجوان های امروز و کودکانی که در آینده ای نزدیک به نوجوانی می رسند. قدم اصلی را برداشته و آینده ای بهتر را برای آنان رقم بزنیم.

آسیب شناسی در حوزه نشر و صدا و سیما

در ادامه این همایش مدیر اسبق شبکه یک صداو سیما این همایش  را زمینه فراهم کردن انگیزه های قوی در حوزه نوجوانان ذکر کرد و گفت:این همایش زمینه ای را فراهم خواهد کرد که با انگیزه فعالان فرهنگی کارتازه ای را درحوزه نوجوانان آغاز کنند. همچنین آسیب شناسی هایی درمورد فیلم و برنامه های صدا و سیما انجام شود تا مشخص شود که چه سیری را برای نوجوانان طی کرده اند.

اسدالله اعلایی اضافه کرد: لازم است در حوزه نشر و کتاب هم آسیب شناسی انجام شود و مسئولان فرهنگی باید یک حرکت جدی در بخش نوجوانان انجام دهند.چون در حال حاضر بخش کتاب کودک وضعیت خوبی ندارد.

استفاده از عنصر هنر وادبیات مهم ترین ابزار در تربیت کودک

در بخش بعدی برنامه محمد رضا سرشار فعال توانای فرهنگی کشور و شاعر، نویسنده و پژوهشگری توانا در حوزه کودک و نوجوان در این همایش اظهار داشت: شرایط امروزه کشور با گذشته تفاوت دارد شاید همان شرایط در جذب نوجوان ها خیلی مثمرثمر نباشد و با ذائقه نوجوانان خوش نیاید. امیدواریم با اقتضای زمان و تجارب فعالان فرهنگی اتقافات بهتری برای نوجوانان در حال وقوع باشد. با تاسیس شبکه کودک و امید زیادی است که جبران مافات شود و تحولات جدی در این زمینه رخ دهد.

وی افزود: در صدر اسلام یک دوره سه گانه خاص را برای سنین کودکی تا جوانی در نظر گرفته  اند.  اولین  کسی که به این دوره تاکید کرده رسول اکرم(ص) است که می فرماید: فرزند آدمی در هفت سال اول آقا و سرور است در هفت سال دوم بنده فرمانبردار و در هفت سال سوم وزیر و مشاور است. در این سیاق احادیث فراوانی ذکر شده است.

 سرشار ادامه داد:گروه سنی نوجوان روایت های مختلفی دارد از گروه سنی  12 تا 18  سال را درنظر گرفته اند. بعد از این دوره جوانی است. این تقسیم بندی های سنی که در آموزش و پرورش هم دوره ابتدایی را شش سال در نظر گرفته اند.بعد مقطع راهنمایی و دبیرستان تغییراتی دادند. اما در نهایت همان تقسیم بندی رسول اکرم(ص) را مورد توجه قرار دادند.

وی خاطر نشان کرد: مشخصه های سنین نوجوانی بسیار متعدد است اما یکی از مهم ترین این مشخصه ها احساس هویت و استقلال  و تشکیک باورهای حقیقتی  الحاقی  سنتی  است و بازیابی و رد آنها بر اساس استدلال است  اولین این شک ها شک در وجود خداست که شک مقدسی  است تقریبا هیچ نوجوانی نیست که در ابتدای نوجوانی در وجود خدا شک نکند. خدایی که تا آن موقع با صفات آن را شناخته است. که سعی می کند آن را با استدلال قبول یا رد کند .بیشتر سوال در مورد ماهیت خداوند است که چگونه ما را آفرید و چرا  ما را خلق  کرد. جایگاه انسان در این هستی  چیست و این  سوال هایی که باید  برای جواب آنها پرسش درستی داشته باشیم.

این  پژوهشگر و منتقد ادبی گفت: بحث مهم دیگر در این زمینه تاکید و استفاده از فطریات نوجوان برای کمک و هدایت نوجوان است یکی از فطریات در وجود همه انسان ها فطرت جمال دوستی است. هرگاه چیزی در نوعیت خودش از همه جنبه ها به کمال  برسد در آن زیبایی پایداری است که به آن جمال می گویند.گرایش انسان  به جمال از آن گرایش هایی است که ناشی از تمام طلبی  انسان  است و انسان از نظر آرزوها موجودی است که به کم قانع نمی شود. همین گرایش تمام طلبی جستجوی خداست.  چون انسان دنبال  کمال مطلق  می گردد و آن منحصر به خداست.

سرشارافزود: خداوند زیبایی مطلق و انسان هم زیبایی را دوست دارد.  این که گاهی  برای به دست  آوردن این زیبایی دنبال موجودات زمینی می گردد و شیفته او می شود، دنبال  گمشده اصلی که زیبایی مطلق است می گردد.یکی  از کارهایی که  هنر برای انسان  از جمله نوجوان انجام داده است ارضای حس جمال دوستی اوست. منتهی فطریات کشش های درونی از پیش تعیین شده  از نوع متعالی که نیازها و تنظیمات معنوی انسان را پاسخگو هستند. منتهی جمال در تعریف امروزی خود فقط به یک جنبه محدود شده وآن زیبایی ظاهری است. اما در کنار زیبایی ظاهری دو زیبایی دیگر هست که آن زیبایی معنوی و اخلاقی است. زیبایی های اخلاقی و معنوی زیبایی های اکتسابی و ارزش های پایدار انسانی هستند و باگذشت زمان از بین نمی رود. استفاده از عنصر هنر و ادبیات چون در آن عنصر تحمیل وجود ندارد ابزار مهمی در تربیت کودک است. همانطور که سقراط گفته است تربیت چیزی جز خلق  زیبایی ها نیست.

همزمان با روز ملی نوجوان

خانه نوجوان در مجموعه فرهنگی سرچشمه به بهره برداری رسید

همزمان با روز ملی نوجوان، خانه نوجوان با حضور نوجوانان نخبه به صورت آزمایشی به بهره برداری رسید و در بهمن  ماه امسال رسما افتتاح خواهد شد.

در این مراسم که با حضور تعدادی از نوجوانان نخبه برگزار شد هریک از نوجوانان به بیان ایده ها و نظرات خود پرداختند و به عنوان عضو افتخاری خانه نوجوان انتخاب شدند.

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، سردبیر نشریه خانه نوجوان در این مراسم گفت: در خانه نوجوان، هویت افراد جدی گرفته می شود  که آنها هم می توانند به کارهای بزرگتری در جامعه دست بزنند. آنها می توانند با ارائه کارهای خود در زمینه های فرهنگی و اجتماعی نشان دهند که دیگر کودک نیستند و می توانند در حوزه های مختلف در سطح کشور فعالیت داشته باشند.

حسین شکیب راد افزود: این شروع برای آغاز به کار خانه نوجوان شاید ساده و با تعداد کمی از نوجوان ها شروع شود اما با حضور نوجوانان پرشور و پرانرژی در آینده  می تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و بتواند با استقبال گسترده ای از نوجوانان روبرو شود.

انتشار نخستین شماره نشریه خانه نوجوان

همچنین در این همایش شماره نخست نشریه خانه نوجوان به انتشار رسید و دراختیار نوجوانان قرار گرفت.

این نشریه متمایز از دیگر نشریه هایی است که تاکنون با موضوع جوان ونوجوان در سطح کشور منتشر  شده است. این نشریه جایی برای نوشتن و همکاری نوجوانان در عرصه مطبوعات و رسانه خواهد بود تا بتوانند هنرنوشتن و قلم زدن در عرصه رسانه را تجربه کنند. حتی می توانند در حوزه های مختلف فرهنگی فعالیت داشته باشند.

لازم به ذکر است که شماره بعدی این نشریه همزمان با روز دانش آموز در روز سیزده آبان مقابل لانه جاسوسی در ختیار نوجوانان با تیراژ بالا قرار گیرد. با این تبلیغات گسترده تعداد نوجوانان در خانه نوجوان افزایش خواهد یافت.

همچنین برای نخستین بار در ایران رستوران بازی ویژه نوجوانان در این مجموعه فرهنگی افتتاح شد. در این رستوران مجموعه ای از بازی های فکری  و مهارتی که برای نوجوانان مفید است در اختیار نوجوانان قرار می گیرد.

از دیگر برنامه های این همایش اکران فیلم شاهزاده روم بود که تاکنون اکران عمومی در جایی نداشته و برای نخستین بار به نمایش درآمد. بیانیه ای هم توسط یکی از نوجوانان در میان میهمانان و فعالان فرهنگی قرائت شد.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار