X

اخبار

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 17 شهریور 1394
چه کسی انقلاب اسلامی را برای نسل های آینده روایت می کند؟!

  چه کسی انقلاب اسلامی را برای نسل های آینده روایت می کند؟!

مراسم بزرگداشت مقام شامخ شهدای شهریور عصر روز دوشنبه ۱۶ شهریور ماه، در تالار گفتگو یادمان شهدای هفتم تیر (سرچشمه) برگزار شد.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، همایش بزرگداشت یاد و خاطره شهدای شهریور همزمان با سالروز قیام خونین ۱۷ شهریور ۵۷ و کشتار جمعی از مردم به دست ماموران ستم شاهی پهلوی، با همت انجمن بین المللی حمایت از خانواده‌های قربانی تروریسم و مجموعه یادمان شهدای هفتم تیر (سرچشمه) طی مراسمی برگزار شد.

در این همایش که با سخنرانی آیت الله حائری شیرازی عضو مجلس خبرگان رهبری و حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا زائری و با حضور خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران و مبارزین قبل از انقلاب برپا شد، به نقش زنان در مبارزه با استکبار پرداخته شد.

 

اگر مردم دیندار نبودند، انقلاب اسلامی پیروز نمی شد

آیت الله حائری شیرازی در این همایش به ایجاد انفجار در برخی از جوامع انسانی در اثر فشارهای حکومتی اشاره کرد و گفت: عده‌ای از جامعه شناسان باور دارند که تردید در فشار آوردن بر مردم جامعه موجب گسیل و انفجار می‌شود و در نتیجه لازم است که حکومت‌ها برای در دست داشتن زمام مملکت، از ابزار فشار استفاده کنند.

وی افزود: این در حالیست که عده‌ای از جامعه شناسان مواردی را ذکر می‌کنند که جامعه در اثر فشار حکومت رو به انفجار و متلاشی شدن حرکت کرده است.

این استاد اخلاق به نظر قرآن کریم در این باره اشاره کرد و اظهار داشت: قرآن کریم فشار را هم موجب دوام حکومت و هم زمینه ساز متلاشی شدن آن می‌داند و هر دو اتفاق را منوط به مردم و درجه ایمان آنها مطرح می‌کند.

وی ادامه داد: خداوند متعال در بیان ماجرای فرعون می‌فرماید: « فاستخف قومه فأطاعوه إنهم كانوا قوما فاسقین» در این آیه شریفه استخفاف به معنای تحقیر کردن و ترساندن مخاطب است و این مفهوم را می‌رساند که فرعون قوم خود را ترساند و بر آنها فشار آورد و آن‌ها در اثر همین فشار از او اطاعت کردند به این دلیل که آنها مردم فاسقی بودند.

آیت الله حائری شیرازی به انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: دلیل پا گرفتن و پیروز شدن انقلاب اسلامی، ایمان مردم و رهبری شایسته و دین مدار امام خمینی(ره) بود. چرا که ملت مسلمان ایران به دلیل ایمان و دینداری خود در برابر فشار حکومت استکبار مقاومت کرده و آنها را از پای در آوردند.

وی با استناد به آیات قرآن کریم شکل گرفتن واقعه 17 شهریور سال 57 شمسی را نیز در اثر ایمان مردم ایران دانست و گفت: در آن دوران مردم روز به روز مومن تر، پاک تر  و زلال تر می‌شدند و در نتیجه همین ایمان خالص بود که در 17 شهریور سال 57 به اندازه ای زلال شدند که قیام خونین و زیبایی را رقم زدند و پس از آن هم در اثر ایمان خود هر چند که شهید می‌شدند، اما دست از مقاومت بر نداشتند.

ایشان با اشاره به آینده تاریخ، اظهار عقیده کرد: بشریت در حال بازگشت به سمت تعهد و احساس مسئولیت است.

وی افزود: انسان ها در دوران غیبت امام زمان(عج) به این نتیجه رسیدند که به جای دین، از ابزار علم برای مرتفع کردن مشکلات خود بهره ببرند و این همان کاری است که پسر ناخلف حضرت نوح(ع) انجام داد. چرا که به جای تکیه بر دین، از قدرت علمی بهره برد و خواست در برابر قهر خداوند با این ابزار مقابله کند و در نتیجه در طوفان خشم خداوند غرق شد.

به گفته آیت الله حائری شیرازی، زمانی که علم در برابر دین قرار بگیرد بشریت را دچار وحشت می‌کند، در حالیکه علم همراه با معنویت فریادرس انسان خواهد بود و امروز بشر این موضوع را درک کرده است.

آیت الله حائری شیرازی در پایان تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران طلیعه صغرای ظهور امام زمان(عج) است و به همین دلیل بوده که امام خمینی(ره) می‌فرمود که ما منتظر طلوع خورشید هستیم. چراکه طلوع فجر در جریان انقلاب اسلامی اتفاق افتاد.

 

خون شهیدان، انقلاب اسلامی را حفظ کرده است

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا زائری، مدیر مجموعه یادمان شهدای هفتم تیر، در این همایش طی سخنانی بر الهی بودن ظلم ستیزی و مبارزه با استکبار تاکید کرد و گفت: استفاده از رهنمودهای امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در این مسیر راهگشا خواهد بود.

وی با اشاره به نقش زنان در مبارزه با استکبار جهانی اظهار داشت:عفت، حیا و شجاعت زنان مسلمان در طول تاریخ زمینه ساز رشادت‌ها و دلاوری‌های مردان را فراهم کرده که نمونه بارز آن را می‌توان در جریان انقلاب اسلامی به خوبی مشاهده کرد.

حجت الاسلام زائری با طرح این پرسش اساسی که چه کسی برای نسل آینده از انقلاب اسلامی خواهد گفت، اظهار داشت: امروز فاصله بسیار زیادی در میان مسئولین و جوانان کشور ما ایجاد شده و مشخص نیست چه کسی مسئولیت پاسخگویی به پرسش‌های جوانان را بر عهده خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری چنین همایش‌هایی به منزله آخرین تلاش‌ها و نفس هاست، تصریح کرد: امام خمینی(ره) روز هفدهم شهریور را یوم الله نامید و این در حالیست که امروز در رسانه‌های جمعی، کتاب‌های درسی و حتی تبلیغات شهرداری در سطح شهر کمتر از این روز مهم یاد شده و اهمیت آن به مردم و به خصوص به قشر جوان و نوجوان یادآوری می‌شود.

این فعال فرهنگی با اشاره به معرفی جهانی اسلام در جریان انقلاب اسلامی گفت: اگر اقدام عظیم امام خمینی(ره) در شکل گیری انقلاب اسلامی نبود کسی باور نمی‌کرد که مردمی از سرزمین‌های شرق و غرب، اسلام آورده و شیعه شوند. این درحالیست که در پرتو این انقلاب شکوهمند شاهد مسلمان شدن عده زیادی از مردم جهان هستیم و این روند تا به امروز ادامه دارد.

مدیر مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر ضمن اظهار تاسف از عدم توجه مسئولین به بازخوانی و یادآوری دستاوردهای انقلاب و معرفی آن به نسل‌های جوان، اظهار داشت: زمینه ظهور امام زمان(عج) جهانی شدن قیام امام حسین(ع) است و مردم دنیا باید بدانند که امام حسین(ع) کیست و ماجرای عاشورا چه بود. چرا که خداوند متعال مقرر فرموده غربت حضرت سیدالشهدا(ع) و حضرت زینب(س) در طی قرنها پاسخ بگیرد و تاریخ شاهد این مظلومیت بزرگ باشد.

حجت الاسلام زائری ادامه داد: در شب عاشورا حضرت زینب (س) از حضور دو پیرمرد به نام‌های حبیب بن مظاهر و مسلم خشنود شده بود، امروز از تمام کشورهای جهان فریاد لبیک یا حسین(ع) برخاسته و این، به برکت خون شهیدان انقلاب اسلامی است که یاد عاشورا را طی کردند.

وی با اشاره به اینکه خون شهیدان، انقلاب اسلامی را حفظ کرده است تصریح کرد: عملکردهای ناسنجیده عده‌ای برخلاف آرمان‌های امام راحل و انقلاب اسلامی است. در چنین شرایطی برای حفظ روحیه انقلابی جوانان، باید یاد شهدا را زنده نگه داریم.

لازم به یادآوری است در پایان همایش بزرگداشت مقام شهدای شهریور، میزگردی با موضوع «نقش زنان در مبارزه با استکبار» با حضور سه نفر از زنان عضو خانواده شهدای انقلاب اسلامی و شهدای دفاع مقدس برگزار شد.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار
  • rahaei
  • fajre-nour
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444