X

اخبار

تاریخ انتشار: چهارشنبه 04 شهریور 1394
بر مبنای فرهنگ ایثار و شهادت مذاکره می‌کنیم

  بر مبنای فرهنگ ایثار و شهادت مذاکره می‌کنیم

وزیر خارجه کشورمان گفت: فرهنگ ایثار و شهادت ابزار قدرت ماست و بر مبنای آن ایستادگی و مذاکره می‌کنیم.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی (سرچشمه)، مراسم گرامیداشت شهدای حزب موتلفه با عنوان «یادمان طلایه‌داران آفتاب» روز گذشته با حضور دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، حجت الاسلام محسنی اژه‌ای، اسدالله بادامچیان و جمعی از اعضای حزب موتلفه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در محل سالن همایش یادمان شهدای هفتم تیر (سرچشمه) برگزار شد.

 

فرهنگ ایثار و شهادت، ابزار قدرت ملی ماست 

در این مراسم دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، طی سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر بهشتی، شهدای هفتم تیر و همچنین شهدای حزب موتلفه اظهار داشت: برای من سعادت بزرگی است که در این مکان پرخاطره حضور دارم و یاد و خاطره شهید مظلوم حضرت آیت‌الله دکتر بهشتی و شهدای شهریور به ویژه باهنر و رجایی و سایر شهدای شهریور ماه، همه شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی، شهدای وزارت خارجه و شهدای هسته‌ای و سایر ایثارگران را گرامی می‌داریم.

دکتر ظریف با اشاره به تحولات عرصه بین‌المللی در دهه گذشته و حاکمیت چند دهه‌ای نظام دو قطبی در آن تصریح کرد: جهان دو قطبی شامل دو قدرت امریکا و شوروی فرو پاشیده و هیچ نظام جدیدی جایگزین آن نشده است. بعد از فروپاشی شوروی و بلوک شرق و شکستن دیوار برلین برخی گمان می‌کردند که نظام دو قطبی با نظام تک قطبی آمریکا محور جایگزین شده و بر اساس آن فجایع و جنایات زیادی هم انجام شد تا این نظام را دیرپا کنند ولی پس از مدتی مشخص شد که این اتفاق نخواهد افتاد .  

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به اینکه حضرت امام خمینی(ره) یکی از اولین کسانی بود که شرایط کنونی جهان را درک کرده و بر اساس آن انقلاب اسلامی را به پیش برد، اظهار داشت: امام خمینی(ره) یک فرهنگ و گفتمان اصیل برای همه ما به یادگار گذاشت.

وی افزود: بر همین اساس بوده که از ابتدای دهه نود میلادی یا از حدود سال 71 شمسی دنیا را دنیای در حال گذار می‌بینیم، چیزی که مقام معظم رهبری در چند مورد به آن با عنوان پیچ خطرناک یا پیچ حساس تاریخ روابط بین‌الملل یاد کردند و در جلسه‌ای که سال گذشته با سفرا و کارداران جمهوری اسلامی داشتند از آن تعبیر به جهان در حال گذار کرده‌اند.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه به تلاش کشورهای دنیا برای استفاده از تمام سرمایه‌ها در جهت تطابق نظام آینده با ارزش‌‎ها، منافع، دیدگاه‌ها و نگرش‌های هر یک از بازیگران اشاره کرد و گفت: در این جهان در حال گذار چند اتفاق عمده رخ داده که باید برای ما قابل توجه باشد. بازیگران از دو قطب متصلب قبلی خارج شده است. یعنی سایر کشورها هم می‌توانند بدون توجه به مبانی قبلی قدرت نقش ایفا کنند، کما اینکه جمهوری اسلامی ایران این فرصت را پیدا کرده است. بازیگران حتی از دولت‌ها هم فراتر رفته‌اند، مانند القاعده و داعش در بعد منفی و حزب الله در بعد مثبت که می‌توانند در دنیا نقش ایفا کنند.

دکتر ظریف با بیان اینکه انحصار از دست دولت‌ها خارج شده است، به تاثیر تحولات آینده در ایجاد فرصت‌ها و چالش‌ها اشاره کرد و افزود: این پدیده فی‌الذات پدیده مبارکی است. یعنی به مردم اجازه داده از یک زندانی که توسط قدرت‌های بزرگ ایجاد شده بود خارج شده و شرایط دیگری را پدید آورند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: بعد دیگر تحول اخیر در نظام بین‌الملل همزمان با تکثر بازیگران روش‌های بازیگران هم ایجاد شده است.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به گفتمان حاکم بر فضای جنگ سرد که عبارت از افزایش بی حد و حصر قدرت نظامی است اظهار داشت: ناامنی و نابودی تضمین شده، موجب امنیت می‌شد و این ملاک قدرت بود.

دکتر ظریف به ورود عوامل دیگری مانند قدرت اقتصادی معاملات و بازی‌های جهانی اشاره کرد و افزود: بعد از جنگ جهانی دوم قدرت آموزشی و علمی نیز وارد بازی شد، قدرت فرهنگی هم وارد این بازی شد مانند نقشی که هالیوود در پیشبرد اهداف ایالت متحده آمریکا به عنوان یکی از ابعاد قدرت که می‌توانست فرهنگ آمریکایی را جهانشمول کند، ایفاء کرد. یا نقشی که هنجارها در نظام سرمایه داری ایفا می‌کردند، هنجارهایی که ذاتا هم بد نیستند مانند حقوق بشر ولی چون در چارچوب رژیم لیبرال دموکراسی غربی تعریف شده بود برای آنها ایجاد قدرت می‌کرد چرا که هنجارهای آنها تبدیل به هنجارهای عالمگیر شده بود.

وی افزود: با فروپاشی نظام دو قطبی ابعاد قدرت تکثر بیشتری یافت. قدرت معنایی نیز پدید آمد ... یعنی توان تاثیرگذاری بر مغزها و قلب‌ها. امروز هزینه‌ای که آمریکا برای آموزش سربازانش می‌کند تا زبان و فرهنگ کشورهایی را که در آن عملیات می‌کنند، فرا گیرند؛ ممکن است از کل هزینه دفاعی و نظامی ما بیشتر باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با مطرح کردن این پرسش که چرا اوباما و کری می‌گویند ما به نتیجه‌ای رسیده‌ایم که نمی‌توانیم مردم ایران را وادار کنیم تا حرف ما را بپذیرند، اظهار داشت: باید این را واقعا پرسید که چه اتفاقی در دنیا افتاده که ایالات متحده با همه قدرت نظامی‌اش احساس عجز می‌کند.

دکتر ظریف با انتقاد از برخی رسانه‌ها در زمینه حذف برخی مطالب اظهار داشت: اوباما  اعلام کرد که «اگر می توانستم پیچ و مهره برنامه هسته‌ای ایران را باقی نمی‌گذاشتم» اما برخی در داخل کشور فقط به این جمله اشاره می‌کنند و به جمله بعدی‌اش اشاره‌ای نمی‌کنند که گفت «اما نمی‌توانم».

وی تصریح کرد: نباید فراموش کنیم که امام خمینی(ره) فرمودند: «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.» آیا زمانی که امام(ره) این جمله را بیان فرمود آمریکا قدرت نظامی نداشت؟ آیا امام(ره) شعار می‌دادند؟ امام خمینی(ره) به ابعادی از قدرت توجه کرده بود که امروز نظریه‌پردازان آن را قدرت معنایی می‌نامند. در این بعد قدرت است که فرهنگ مقاومت تبدیل به ابزار قدرت ملی می‌شود. فرهنگ ایثار و شهادت تبدیل به ابزار قدرت ملی می‌شود.

وزیر امور خارجه هدف از تحریم را ایجاد فاصله بین دولت و مردم دانست و گفت: استکبار جهانی این هدف را از طریق فشار اقتصادی پیگیری می‌کند تا اینکه دولت‌ها را سرنگون کرده یا زمینه تغییر روش آنها به نفع خود را فراهم کند.

وی حضور امریکایی‌ها در پای میز مذاکره را دلیلی بر محقق نشدن این خواسته آنها دانست و گفت: زمانی که 73 درصد مردم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند، زمینه‌های مذاکره ایجاد شد. چون مردم می‌دانستند ممکن است در میان کاندیداها اختلاف نظر داشته باشند اما درنهایت به صندوق رأی این حاکمیت اعتماد می‌کنند. درنتیجه تحریم با انتخابات شکست خورد نه با مذاکرات بنده.

وی با اشاره به نامگذاری آن سال با عنوان سال حماسه سیاسی، اظهار داشت: شرکت در انتخابات ریاست جمهوری به این دلیل حماسه سیاسی بود که پشت تحریم‌ها را شکست و آن را متوقف کرد.

دکتر ظریف تبدیل نظام جمهوری اسلامی ایران به قدرت اول منطقه را انتخاب‌های درست پس از انقلاب به خصوص پس از جنگ تحمیلی دانست و گفت: ناراحتی اسرائیل از برجام به دلیل ناراحتی این رژیم از بر هم خوردن پروژه امنیتی سازی ایران بود. چرا که قصد داشت از این طریق قدرت معنایی ایران را به تحلیل ببرد.

وی با تاکید بر امنیت ساز بودن نظام جمهوری اسلامی ایران در جامعه جهانی، تصریح کرد: جمهوی اسلامی ذاتا موجودی ثبات ساز است. آنچه نتانیاهو را نگران کرده این است که ساختمانی که با میلیاردها دلار و فشار بسیار ایجاد کرده بود، فرو پاشیده است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: این فرهنگ که مایه عزت ما در جهان شده توسط دوستانمان تبدیل به تحقیر نشود. دوستانمان فکر نکنند آمریکا با ما توافق کرده به این دلیل که توانسته از ما امتیازی دریافت کند.

 

مذاکره با دشمن باید زیر نظر امام برحق صورت گیرد

یکی دیگر از سخنرانان مراسم «یادمان آینه داران آفتاب» اسدالله بادامچیان، نایب رئیس جبهه پیروان، بود که با اشاره به آغاز جنگ و وقایع هشتم شهریور، گفت: شهدایی مانند حاج مهدی عراقی که برای امام به منزله بیست مرد بودند در این ماه- شهریور- به شهادت رسیدند. بنابراین شهریور در تاریخ ما همانند خرداد جایگاه ویژه‌ای دارد و رویدادهای تأثیرگذاری در این ماه رخ داده است.

این عضو حزب موتلفه اسلامی از دو جبهه حق و باطل یاد کرده و اظهار داشت: انسان‌های عاشورایی و حسینی و زینبی می‌دانند که مهم در این عاشورا موضوع دشمن‌شناسی و ارزش‌گرایی است. همچنین دشمن‌شناسی نیاز به بصیرت دارد و بصیرت موجب می‌شود که انسان نگاه همه جانبه و عمیقی داشته باشد و دشمن را به خوبی بشناسد.

بادامچیان قدرت دشمن شناسی را تأمین کننده پیروزی جبهه حق دانست و با بیان اینکه ما به وحدت عمل بر مبنای هدایت‌های امام حق نیز نیاز داریم، تصریح کرد: در عاشورا مسئله مهم شناخت صراط مستقیم است و عافیت‌طلبی، تندروی و کندروی در بین عاشوراییان زمان موقعیت ندارد و صحابه پیامبر اکرم(ص) بودن، انسان دشمن شناس را فریب نمی‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه اگر مذاکره با دشمن مانند حضرت ابالفضل(ع) زیر نظر امام برحق صورت گیرد مجاهدت محسوب می‌شود، خاطر نشان ساخت: مهم این است که ببینیم امام چه نقشی را ترسیم می‌کند.

وی در ادامه ضمن انتقاد از اعتدال لیبرالی و اعتدال مصلحتی برای دست یافتن به مقام تصریح کرد: در مدت 37 سالی که از انقلاب می‌گذرد، ندیده‌ایم که عناصر تندروی انقلاب یا لیبرال‌ها و میانه طلب‌ها کسی ترور شود. چرا که بسیاری افراد به صورت داغ شعار می‌دهند اما حرکتی علیه آنها نمی‌شود.

بادمچیان افزود: مدعیان دروغین خط امام و شعاردهندگان و جریان فرقانی و کمونیسم با شهید لاجوردی کینه داشتند و هنوز هم دارند.

این عضو حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: پس از شهادت شهید لاجوردی، این خط فکری گفتند که لاجوردی کشته شده و نمی‌گفتند که او شهید شده است و در این میان از نهضت آزادی تا بیگانه پرست‌ها با شادی از شهادت او یاد می‌کردند. درحالیکه او چریک معاصر قرن بود که مستقیم در خط امام خمینی(ره) حرکت می‌کرد.

 


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار