X

اخبار

تاریخ انتشار: شنبه 06 تیر 1394
تفاوت در ایدئولوژی اسلامی و غیراسلامی حادثه هفتم تیر را رقم زد

  تفاوت در ایدئولوژی اسلامی و غیراسلامی حادثه هفتم تیر را رقم زد

شریعت، رهبری و مردم سه رکن اصلی و مهم در نظام اسلامی است و نقش مردم به فعلیت رسیدن رهبری الهی است.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، اولین روز مراسم سی و چهارمین سالگرد شهدای فاجعه هفتم تیر با حضور حجت الاسلام والمسلمین سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، جمعی از اعضای خانواده‌های شهدای هفتم تیر و تعدادی از شخصیت‌های دولتی در مجموعه یادمان شهدای هفتم تیر (سرچشمه) برگزار شد.

در این مراسم فرزند شهید محمدصادق اسلامی به بیان خاطراتی از پدر شهیدش پرداخت و گفت: راستگویی و صداقت، رعایت بهداشت، رعایت احترام والدین، تفاهم با همسر، خوش برخوردی با جوانان و بیان نکات دینی با بیانی ساده و دلپذیر از جمله ویژگی های شخصیتی شهید محمدصادق اسلامی بود.

در ادامه مراسم نیز حجت الاسلام والمسلمین سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی سخنانی به جریان شناسی دو جبهه فکری در حادثه هفتم تیر پرداخت و اظهار داشت: این حادثه به اختلافات سلیقه ای، قومی و قبیله‌ای مربوط نبود بلکه تقابل میان دو جریان فکری و اعتقادی بوده که هر کدام جهان بینی، ایدئولوژی، سازوکار و راهکارهای متفاوت با دیگری داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی، از حادثه هفتم تیر به عنوان یکی از حوادث مهم ربع قرن انقلاب اسلامی یاد کرد و تصریح کرد: این فاجعه ای کم سابقه و بسیار مهم به شمار می رود. اما باید به زمینه‌های ایجاد کننده این حادثه توجه ویژه شود.

وی به ظهور نفاق در عرصه حاکمیت و تلاش جریان نفاق به منظور حذف جریان ولایت مدار و ولایت فقیه اشاره کرد و گفت: رویکرد قرآن کریم به پدیده نفاق رویکردی مبسوط و گسترده است به طوری که از مجموع یک هزار و 500 آیه که در زمینه دشمن شناسی در قرآن آمده است، 300 آیه به طور ویژه به پدیده نفاق می پردازد و این نکته نشان دهنده اهمیت توجه به این پدیده شوم است.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران به پیشینه نفاق در عوامل ایجادکننده حادثه هفتم تیر اشاره کرد و ادامه داد: تفکر جبهه مقابل شهید بهشتی و یارانش بنی صدر و منافقین بودند که جریانی ریشه دار در تاریخ اسلام به شمار می روند به طوری که این تفکر در ماجرای نهضت مشروطیت نیز بروز داشته است.

حجت الاسلام سعیدی از زمینه های مولد فاجعه در هفتم تیر سال 1360 یاد کرد و آن را به تقابل جریان علوی و اموی مربوط دانست و افزود: حضرت امیرالمومنین امام علی(ع) تبلور تفکر الهی و توحیدی است و در جبهه مقابل جریان انحرافی اموی تبلور جبهه شیطان و کفر و نفاق در عرصه تاریخ است. پیشینه جریان علوی به حضور پیامبر اعظم(ص) به عنوان سمبل و محور اندیشه توحیدی و حاکمیت الهی شناخته می شود و جریان مقابل بر محور ابوسفیان و ابوجهل به نمایندگی از عناصر شرک و نفاق قرار داشته است.

وی افزود: باید به عوامل و ریشه‌های اختلاف میان دو جبهه توجه شود. در این زمینه سه پرسش اساسی مطرح می شود، مبنی بر اینکه ملاک مشروعیت چیست و آیا مشروعیت رهبری و قانون از سوی ذات باری تعالی نشأت گرفته و رهبری جامعه متصل به ذات حضرت حق است و یا منشأ مشروعیت صندوق رأی مردم محسوب می شود که با داشتن میزان 1+50 رأی از سوی مردم این مشروعیت به دست می آید.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، مشروعیت رهبری در جامعه اسلامی 100 درصد الهی عنوان کرد که با مقبولیت 100 درصدی مردمی همراه خواهد بود.

وی ادامه داد: شریعت، رهبری و مردم سه رکن اصلی و مهم در نظام اسلامی است و نقش مردم به فعلیت رسیدن رهبری الهی است. همانطور که فعلیت امامت هم به پشتوانه و حضور مردم مربوط می‌شود.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با طرح این سؤال که ملاک مشروعیت و قانون چیست، تصریح کرد: قلمرو مأموریت پیامبر اعظم و ائمه اطهار(ع) و در ادامه راه ایشان محدوده اختیارات ولی فقیه برای تشخیص مرزهای دو جبهه باید تعیین شود.

حجت الاسلام و المسلمین سعیدی، اولین محور تقابل ملاک مشروعیت عنوان کرد و گفت: ولایت در روز عید غدیر به طور تام در اختیار حضرت امیرالمؤمنین(ع) قرار گرفت و مردم شرط کافی برای تحقق حاکمیت دینی محسوب شدند. به عبارت دیگر ولایت به طور تام از سوی ذات باری تعالی انشاء شده و آنچه معلق است پشتیبانی مردم بوده که برای تحقق ولایت ضرورت پیدا می کند.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) به مشروعیت الهی و مقبولیت مردمی اعتقاد داشتند، گفت: هر شخصی که مشروعیت الهی را بپذیرد باید به همسانی در حجیت نیز باور داشته باشد، به این معنا که اگر امضای امام صادق(ع) معتبر است امضای مقام معظم رهبری نیز معتبر است.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران گفت: اعتقاد به پیوستگی میان ولایت فقیه و ولایت ائمه اطهار و پیامبر اعظم(ص) را یکی از شرایط اصلی در پذیرش مشروعیت الهی است و باید هم طرازی اختیارات ولی فقیه با امام معصوم در جامعه را بپذیریم همان طور که هم طرازی در مأموریت ها نیز برقرار است و همسانی در تبعیت نیز لازم و واجب است.

وی در پایان از ولایت پذیری و بینش اسلامی شهید دکتر بهشتی یاد کرد و گفت: شهید بهشتی در تمام شرایط و بحران‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از امام خمینی(ره) پیروی و در شرایط گوناگون از ایشان کسب تکلیف می کرد. به طوری که گاهی بارها یک پرسش اصلی را از امام خمینی(ره) جویا می شد تا اصل تکلیف را بداند و به آن عمل کند.

لازم به یادآوری است که مراسم سی و چهارمین سالگرد شهدای فاجعه هفتم تیر به مدت سه روز در سالن اجتماعات مجموعه یادمان شهدای هفتم تیر (سرچشمه) برگزار می باشد.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار
  • rahaei
  • fajre-nour
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444