X

اخبار

تاریخ انتشار: چهارشنبه 27 خرداد 1394
مسير برون رفت از بحران اقتصادي، سياست رياضتي است

  مسير برون رفت از بحران اقتصادي، سياست رياضتي است

نشست «عصر شک»، محفل آزاد اندیشی با موضوع سرمایه داری و جامعه ایرانی در مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر«سرچشمه» برگزار شد.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی «سرچشمه» نشست «عصر شک»، محفل آزاد اندیشی با موضوع سرمایه داری و جامعه ایرانی با همکاری سایت آزاداندیشی سین روز دوشنبه در تالار گفتگوی مجموعه سرچشمه برگزار شد.

این نشست با حضور متین غفاریان و حسین نجفی از دانشجویان دکترای جامعه شناسی برگزار شد و شرکت کنندگان و میهمانان ویژه، به طرح سوالاتي پاسخ دادند؛‌از جمله: نسبت سرمایه داری با علم، اقتصاد و صنعت چیست؟ فرق لیبرالسم و سرمایه داری چیست؟ در ایران چقدر امکان شکل گیری سرمایه داری وجود دارد؟ نسبت سرمایه داری و اخلاق چیست؟ عدالت کجاست؟

در ابتداي اين نشست، ‌حسين نجفي با اعتقاد به اينكه ماجراي تصادف خودروهاي لوكس نشان دهنده سوء استفاده از تفكرات به نفع سرمايه داري است، گفت: قبل از تشخيص ماجراهاي اين چنيني لازم است كه اصل سرمايه داري، منطق و اهداف آن مشخص شود تا بدانيم نبايد پولدار و سرمايه دار را در يك گروه دسته بندي كنيم.

يكي از پرسش‌هاي مطرح شده در اين نشست نسبت ميان سرمايه داري با صنعت و علم اقتصاد بود كه متين غفاريان در اين‌باره گفت: ماجراي تصادف خودروهاي گران قيمت تنها به كشور ما مربوط نيست، ‌بلكه در هر كشوري كه روابط روابط سرمايه داري شكل بگيرد چنين اتفاقاتي روي مي دهد. اين در حالي است كه جمعيت در كشورهاي توسعه يافته محدود است و درنتيجه ميزان مصرف آن ها بر به اقتصاد ضربه نمي‌زند. در حالي كه در كشورهايي مانند هندوستان و چين بالا رفتن ميزان مصرف به طور مستقيم و فوري به اقتصاد اين كشورها آسيب وارد مي كند.

به اعتقاد اين دانشجوي جامعه شناسي،‌ دليل داغ شدن اخبار مربوط به تصادف خودروهاي لوكس در كشور آن است كه كشور در شرايط بحران قرار دارد و طبقه متوسط اقتصادي جامعه به سمت پايين نزول كرده و به شدت تحت فشار قرار دارد.

وي افزود: در چنين شرايطي پرسش اصلي مردم اين است كه اين پروشه ها چگونه وارد كشور شده است؟ و به آن ترتيب با مانور وحشتناك ثروت مواجه هستيم كه تنها مسير برون رفت از اين بحران، سياست رياضتي است. به اين مفهوم كه همه مردم در كنار يكديگر مشكلات را تحمل كنند. اين در حاليست كه شاهد مانور ثروت و تجملات هستيم.

در ادامه اين نشست، حسين نجفي دانشجوي جامعه شناسي با بيان اينكه سرمايه داري تنها براي ثروت و بدون در نظر گرفتن اوضاع اجتماعي و اقتصادي مردم و يا رضايت خداوند،‌انباشت ثروت مي كند،‌ گفت: آدام اسميت به عنوان يكي از نظريه پردازان در علم اقتصاد معتقد است كه دولت نبايد در امور اقتصادي دخالت كند و جامعه مدني بايد به دور از هر گونه سياسي كاري فعاليت اقتصادي داشته باشد. در اين ميان اين پرسش مطرح مي شود كه افراد بدون سرمايه چه بايد كنند. پاسخ اين است كه دست نامرئي بازار در چنين شرايطي به عنوان تنظيم گر عمل كرده و سرريز سرمايه ها به كارگران و فقرا هم خواهد رسيد.

وي افزود: در تئوري نئوليبراليك اين نظريه مطرح مي شود كه بايد تقاضا را در جامعه افزايش داد و اين كار از طريق تبليغات ممكن مي شود. در واقع تبليغات منجر به تغيير ذائقه ها،‌ پوشش ها و خوراك مردم شده و به اين ترتيب منش جامعه را تغيير مي دهد.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار