X

اخبار

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 15 اردیبهشت 1394
رونمایی از کتاب حماسه امام علی (ع) در سرچشمه

  رونمایی از کتاب حماسه امام علی (ع) در سرچشمه

کتاب «حماسه امام علی علیه السلام» عصر روز دوشنبه با حضور دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در یادمان شهدای هفتم تیر« سرچشمه» رونمایی شد.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، مراسم رونمایی کتاب «حماسه امام علی علیه السلام» عصر روز دوشنبه با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین موسوی هوایی معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی و مهدی شفیعی سراینده این مجموعه منظوم رونمایی شد.

کتاب «حماسه امام علی علیه السلام» اولین و کامل ترین اثر منظوم در خصوص زندگینامه امام علی علیه السلام محسوب می شود و لحن حماسی اشعار در کنار تصاویری که حسب محتوای فصول کتاب خلق شده اند در ترکیبی سنت گرایانه با هنر خوشنویسی و تذهیب آراسته شده است.

مهدی شفیعی:

ماجرای زندگی امام علی (ع) در قالب بیش از 13هزار بیت شعر حماسی به نظم درآمد

مهدی شفیعی در مراسم رونمایی کتاب «حماسه امام علی علیه السلام» با بیان اینکه گزینش منابع، مطالعات مقدماتی، تنظیم ترتیب زمانی رخدادها و چینش مطالب و سرودن اشعار در بازه زمانی 10 ساله به انجام رسیده است، گفت: در این کتاب با استفاده از منابع تاریخی معتبر و با نظارت کارشناسان خبره سازمان تبلیغات اسلامی، داستان زندگی امام علی علیه السلام در قالب 13 هزار و 77 بیت شعر حماسی به نظم درآمده است.

او با قدردانی از حمایت حجت الاسلام والمسلمین موسوی هوایی به دلیل حمایت از تولید این اثر، اظهار داشت: کتاب «حماسه امام علی علیه السلام» به شرح زندگی امیرالمؤمنین علی علیه السلام پرداخته و روایتگر وقایع تمامی دوران حیات حضرت امیر از تولد تا شهادت آن حضرت است.

حجت الاسلام موسوی هوایی، معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی، نیز در این مراسم با تمجید از مهدی شفیعی، او را جوانی پر شور، با دغدغه، ولایی، انقلاب دوست و ایران دوست دانست و گفت: شفیعی یک ترانه سرای بسیار قوی است که شجاعانه و با دقت تمام این مجموعه اشعار را سرود.

رئیس مجلس شورای اسلامی:

ایران مشحون از تفکر حماسی است

در ادامه این برنامه دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه زندگی ایرانیان با شعر عجین است، انتخاب زبان شعر برای نقل فکر و سیره امام علی علیه السلام را انتخابی حسنه دانست و گفت: یکی از ویژگی‌های قابل تحسین اشعاری که در کتاب حماسه امام علی علیه السلام آمده، حماسی بودن آنهاست چون نگاه حماسی یک امر ضروری برای زنده کردن روح یک ملت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی، نامگذاری خیابان ها به نام شهدا و یاد نمودن از شهدا را از ستون‌های استقامت ملی برشمرد و افزود: همه ملت‌هایی که نوعی بیداری و خودآگاهی در خود دارند نیازمند روح حماسی هستند؛ چراکه آنچه جوامع را از خمودی بیرون می‌آورد روحیه حماسی و جهادی است.

دکتر لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه امروز ایران در یک مصاف چندگانه در مسائل بین المللی و منطقه ای قرار دارد، افزود: امروز در منطقه گرفتار موجودات جنایتکاری شده‌ایم که دشمنان امام علی علیه السلام هستند. لذا میان همه مسلمانان واقعی با این جریان کثیف و لاابالی که آبروی مسلمان را می برد، مصاف جدی وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش، به مصاف ایران در عرصه بین المللی در مسئله هسته‌ای اشاره کرد و با تاکید بر اینکه تعدی دشمنان به حقوق هسته‌ای ایران به واسطه ایستادگی ایران است، افزود: با اینکه دیدند تحریم ها فایده ندارد و پای میز مذاکره با ایران آمده اند باز هم حرف های عجیب و غریب می زنند.

ایشان با اشاره به اظهارات یک مقام آمریکایی که گفته بود ما به همه اهداف خود رسیدیم و ایران الی الابد تحت بازرسی قرار می گیرد، گفت: چون اینها افراد زبونی هستند و تحت سلطه صهیونیست ها قرار دارند گزافه می گویند. بنابراین خطاب به مقامات آمریکایی می گوییم که شما مقاومت ایران را مشاهده کردید که مجبور به پذیرفتن غنی سازی در خاک ایران شدید اما اگر بخواهید حرف های دوپهلو زده و دغل کنید، ما برمی گردیم و مسیر قبلی را ادامه می دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی استقامت را نیازمند پشتوانه ای حماسی برشمرد و گفت: ترسیم زندگی مولا امام علی علیه السلام با ادبیات حماسی حرکتی ارزشمند و فرهنگی است.

لاریجانی سپس با یادآوری انس اقشار مختلف مردم ایران با شعرا، انتخاب زبان شعر برای ترسیم سیره امام علی علیه السلام را کاری درست خواند و تاکید کرد: امام علی علیه السلام نه فقط برای ما مسلمانان بلکه برای دیگر ادیان نیز اعجوبه است.

لاریجانی با تاکید بر نیاز ملت های بیدار و خودآگاه به نگاه حماسی، این نگاه را تلنگری برای یک جامعه دانست و گفت: در همین مکان که آئین رونمایی از کتاب «حماسه امام علی علیه السلام» برگزار می شود حادثه مهمی برای حزب جمهوری اسلامی رخ داد که یکی از قله‌های حماسی ملت ماست. چراکه خون شهید بهشتی موجب رونق تفکر استقلال طلبانه ملت ایران است و ایران مشحون از تفکر حماسی است. پس هر محله‌ای مزین به نام شهیدی است که این نامگذاری‌ها ستون های استقامت ملت ماست.

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از برگزاری مراسم رونمایی کتاب «حماسه امام علی علیه السلام» همراه با حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری، مدیر مجموعه فرهنگی سرچشمه، به بازدید از بخش های مختلف یادمان شهدای هفتم تیر« سرچشمه» پرداخت.

 


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار