X

اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 04 اسفند 1393
زبان کاریکاتور ؛ بازگو کننده حقایق

  زبان کاریکاتور ؛ بازگو کننده حقایق

ریز موضوعات، مهلت زمان شرکت در مسابقه و روش ارسال آثار دومین مسابقه بین المللی «مرز آزادی بیان» با موضوع هولوکاست مشخص شد.
امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه در نشست خبری دومین مسابقه بین المللی «مرز آزادی بیان» با موضوع "هولوکاست" حجت الاسلام محمدرضا زائری و مسعود شجاعی طباطبایی از اهداف و روند برگزاری این مسابقه خبر دادند.

این مسابقه نه توهین است و نه تهدید

حجت الاسلام زائری در این نشست به انگیزه و هدف از برپایی این مسابقه با همکاری مجموعه فرهنگی سرچشمه و خانه کاریکاتور ایران اشاره کرد و گفت: بعد از توهین نشریات دانمارکی به پیامبر گرامی اسلام در سال 2005 حوادث تروریستی بسیاری در کشورهای مختلف دنیا به وجود آمد؛ از آتش زدن اموال عمومی گرفته تا حمله به سفارتخانه های اروپایی به ویژه دانمارک و بعد از آن یک بحثی در تهران پیش آمد که راه مقابله با این جریان چیست.

وی افزود: با توجه به این که تنش و درگیری مطلوب غرب و استکبار است ما به این فکر کردیم که به سمت یک برخورد هوشمندانه و فرهنگی پیش رویم تا حرکت اثرگذارتری صورت گیرد. پس از این بود که در عکس های یک راهپیمایی در یک کشور عربی من پلاکاردی را دست یک جوان اهل تسنن دیدم که روی آن نوشته شده بود اگر آزادی بیان حد و مرزی ندارد چرا اجازه نمی دهید درباره هولوکاست بحث شود. این سوال برادر اهل سنت به شکل جدی برای ما مطرح شد و در تهران به نتیجه رسید.

دبیر دومین مسابقه کاریکاتور هولوکاست درباره جزئیات این رقابت جهانی و طرح سوال درباره هولوکاست و حقیقت آن توضیح داد.

حجت السلام زائری بیان کرد: در این مسابقه ما فقط سوال کرده ایم نه توهین کرده ایم و نه تهدید، با این وجود از توهین به پیامبر گرامی اسلام خشمناکیم اما ترجیح می دهیم به جای اعمال خشونت، رفتار فرهنگی داشته باشیم و به همین مناسبت بعد از گذشت 10 سال از اولین دور برگزاری این مسابقه و به دنبال توهین نشریه شارلی ابدو به پیامبر گرامی اسلامی در قالب انتشار کاریکاتور، ما تصمیم گرفتیم که دور دوم این مسابقه را برگزار کنیم.

وی با بیان این که موساد همیشه پشت این جریان قرار داشته است، اظهار کرد: از همان 10 سال پیش که اولین بار این توهین صورت گرفت، موساد پشت این جریان قرار داشت و این در واقع یک بازی گسترده و هدفمند است که صهیونیست آغاز کرده و این بار با ترور کاریکاتوریست های نشریه شارلی ابدو شروع شد و با راهپیمایی مضحک سران کشورهای غربی در فرانسه ادامه یافت.

مدیر مجموعه فرهنگی سرچشمه همچنین توضیح داد که انتخاب این مجموعه برای برگزاری این مسابقه به این دلیل بوده است که این مکان قتلگاه شهدای هفتم تیرماه است که نماد مظلومیت ملت ایران در جریان ترور است و بیشترین تناسب را با موضوع این مسابقه دارد.

وی افزود: ما اصل هولوکاست را محکوم کرده ، با قربانیان هولوکاست همدردی می کنیم اما معتقدیم که محکومیت جریان صهیونیست و جریان تروریست با هم معنی می دهد و ما آمده ایم که هر چه فریاد داریم بر سر آنها بکشیم.

 

نگران هولوکاست‌های جدیدیم

مسعود شجاعی طباطبایی دبیر دومین مسابقه کاریکاتور هولوکاست نیز در نشست خبری این رویداد تجسمی به سابقه برگزاری این مسابقه اشاره کرد و گفت: وقتی سال ۸۴ با ۱۲ کاریکاتور توهین آمیز نسبت به پیامبر گرامی اسلام مواجه شدیم بلافاصله موضع گرفتیم و به نظر می رسید که زبان کاریکاتور می تواند زبان مناسبی برای بیان بخشی از حقایق باشد. آنها اعلام کرده بودند که آزادی بیان حدو مرزی ندارد و زمانی که ما این مسابقه کاریکاتور را در راستای همان ادعای آزادی بیان غرب مطرح کردیم، دیدیم که نسبت به این اتفاق بسیار حساس هستند و این برای ما بسیار عجیب بود.

 

او درباره تاریخچه هولوکاست و سوءاستفاده صهیونیست ها از این جریان تاریخی یادآور شد: هولوکاست یعنی کشتار جمعی که گفته می شود در جنگ جهانی دوم علیه یهودیان صورت گرفته است اما صهیونیست ها این نکته را بهانه ای برای اشغال فلسطین قرار داده اند. به اندازه ای که حتی هر پژوهشگری که نسبت به این موضوع طرح سوال کند، مجازات می شود از جمله روژه گارودی. پژوهشگران این نکته را مطرح کرده بودند که علیرغم ادعای صهیونیست ها درباره کشتار میلیون ها یهودی در جنگ جهانی دوم ، یهودیان در آن زمان در سراسر اروپا ۴ و نیم میلیون بیشتر نبوده اند و کشتن این تعداد یهودی نیاز به ۱۵ سال زمان و ابزار لجستیکی بالایی داشته است.

وی افزود: بحث ما در مطرح کردن هولوکاست این است که چرا مردم فلسطین باید تاوان این هولوکاست را پس بدهند، کشوری که نه در جنگ جهانی حضور داشته و نه نقشی را ایفا کرده است، چرا باید مورد تعرض قرار بگیرد.

شجاعی در پایان سخنانش تأکید کرد که به گفته امام خمینی اگر در مقابل دین ما بایستید، در مقابل تمام دنیایتان خواهیم ایستاد. ماهم از طریق کاریکاتور به این مقوله می‌پردازیم چرا که کاریکاتور حقایق را بازگو می‌کند.

 

موضوعات و مهلت ارسال آثار

1. اگر غرب برای آزادی بیان حد و مرزی قایل نیست چرا اجازه نمی دهند محققان وتاریخ نویسان راجع به هولوکاست تحقیق کنند
2. چرا باید تاوان هولوکاست را مردم مظلوم فلسطین بپردازند. مردمی که در جنگ جهانی دوم نقشی نداشتند
3. ما نگران هولوکاست های دیگر هم هستیم. مثل هولوکاست اتمیک، هولوکاست در عراق، غزه، افغانستان، سوریه و ...
شرایط:
هرشرکت کننده می تواند حداکثر 5 اثر ارسال نماید.
ارسال(نام، نام خانوادگی، آدرس پستی، آدرس ایمیل و تلفن تماس) توسط هنرمندان فقط به صورت فایل word الزامی است.
به تمام هنرمندانی که آثارشان به کاتالوگ راه پیدا کند، یک نسخه از آن اهدا خواهد شد.
آثار ارسالی باید 200dpi با طول یا عرض 2000pixel و با فرمت jpg باشد.
آثار ارسالی نباید قبلا در مسابقات دیگر برنده جایزه شده باشد.
جوایز:
جایزه اول: 12000 دلار، لوح تقدیر و تندیس
جایزه دوم: 8000 دلار، لوح تقدیر و تندیس
جایزه سوم: 5000 دلار، لوح تقدیر و تندیس
به همراه 10 جایزه ویژه
مهلت ارسال آثار: 12 فروردین 1394
نشانی ارسال آثار: info@irancartoon.com


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار