X

اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 19 اسفند 1392
اجبار فرزندان به حفظ کل قرآن تربیت اسلامی نیست

  اجبار فرزندان به حفظ کل قرآن تربیت اسلامی نیست

معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد تأکید کرد: تربیت دستکاری کردن روح فرزندان نیست. انسان موجود ساخته شده الهی است، باید استعداد آن را کشف و صیقل داد. باید غبار زدایی کرد تا نور الهی در آن تابیده شود. نمی شود به زور و اجبار فرزند خود را وادار به حفظ کل قرآن کرد شاید استعداد او در کار دیگری باشد و اصرار ما او را از دین و قرآن دور کند.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، دومین جلسه از سلسله جلسات شرح و تفسیر روایات کلیدی تربیتی، با حضور حجت الاسلام والمسلمین حمید مشهدی آقایی معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد، شب گذشته (یکشنبه 18 اسفندماه) در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.

وی در ادامه مباحث هفته گذشته و شرح حدیث «النَّاسُ‏ مَعَادِن كَمَعَادِنِ الذَّهَبِ وَ الْفِضَّهِ» عنوان کرد: از دید اسلام تربیت باید با اصول صحیح و همراه با شناخت کافی باشد و اگر غلط صورت بگیرد، فرزندان و یا شاگردان خود را به بی راهه می کشانیم. از منظر تربیت اسلامی هر انسان لایه های وجودی مختلفی دارد که باید شناخته شود. برای استخراج این لایه های با ارزش که مانند یک معدن گران بها از گوهر است باید تلاش کرد و زحمت بسیار کشید.

آقایی با تأکید بر اینکه برخی از روایات راهکار نشان می دهند و برخی دیگر شفاف سازی می کنند، اظهار داشت: مهمترین نکته کشف استعدادها و یا همان لایه های با ارزش درونی انسان است که باید به درستی انجام شود. این کار نیازمند شناخت و نگرش صحیح است. مثال واضح آن کشف یک معدن با ارزش در دل زمین و یا کوه است که تشخیص و کشف آن کار یک متخصص است.

این پژوهشگر حوزه تربیت اسلامی با اشاره به اینکه باید فرزندان و یا شاگردان خود را کشف کنیم، تصریح کرد: نباید از ذکر این نکته غافل شد که کسی که این استعداد را کشف می کند باید خود گوهر شناس باشد و بداند قرار است چه چیزی را درون فرزند خود کشف کند. اگر شخصی به مسائل تربیتی آگاه نباشد نشانه ها را می بیند ولی از آن به راحتی عبور می کند.

وی در خصوص احادیث تربیتی متذکر شد: برای افراد مختلف با توانمندی های مختلف احادیث متفاوت وجود دارد. همه روایات و احادیث تربیتی جنبه عمومی ندارد و باید متناسب با شخص مخاطب عنوان و عمل شود. مانند بیان ذکر صلوات که جنبه عمومی داشته و شامل همه انسان ها می شود ولی ذکر هزار بار لا اله الا الله  ذکر سنگینی است که متناسب با توانایی های هر کس نیست.

معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد همچنین یکی دیگر از راهکارهای تربیتی را موقعیت سازی برای راهنمایی و تربیت صحیح برشمرد و تأکید کرد: باید مراقب بود موقع استخراج این گوهر های درونی به آن آسیب نرسد تا قابل استفاده باشد. هیچ گاه نباید به اجبار فرزند و یا شاگرد خود را وادار به تربیت کنیم. باید در راه تربیت سختی ها را تحمل کنیم و به دنبال بازدهی زود هنگام نباشیم. بسیاری از بازدهی ها کم هستند ولی با ارزش. تربیت و اصلاح، کاری است پر زحمت با بازدهی حداقلی نه حداکثری.

آقایی ادامه داد: ساخت و پرداخت از دیگر مراحل تربیتی است. پس از کشف و پاک سازی استعداد باید این گوهر ارزشمند درونی که به مانند طلا می ماند از ناخالصی ها پاک شود. گوهری که از معدن استخراج می شود همیشه همراه با ناخالصی است که در جایی دیگر از معدن این ناخالصی ها با ابزاری مناسب از گوهر اصلی زدوده می شود.

وی افزود: در تربیت دینی پس از کشف و پاکسازی استعداد درونی به شخص طاهر گفته می شود که به معنای پاک شده است. اما بین طاهر و طیب هنوز تفاوت بسیاری وجود دارد. تنها پاک بودن شرط لازم برای تربیت نیست. زیرا با کوچکترین اشتباه تربیت از بین می رود. باید شخص را طیب کرد. شما فردی را نمازخوان و مومن می کنید اما او اخلاق خوب و پسندیده ندارد و با نزدیکان خود بد رفتاری می کند. این شخص شاید طاهر باشد ولی طیب نیست.

این کارشناس مذهبی خاطر نشان کرد: تربیت دستکاری کردن روح فرزندان نیست. انسان موجود ساخته شده الهی است، باید استعداد آن را کشف و صیقل داد. باید غبار زدایی کرد تا نور الهی در آن تابیده شود. نمی شود به زور و اجبار فرزند خود را وادار به حفظ کل قرآن کرد شاید استعداد او در کار دیگری باشد و اصرار ما او را از دین و قرآن دور کند. وجود تفاوت سطح تربیتی در یک کلاس خوب است نباید همه در یک سطح باشند. همه لطف تربیت در آن است که بتوانیم افراد را با سطح توانایی های مختلف آموزش بدهیم.

آقایی در پایان جلسه با عنوان این که اگر همه مراحل تربیتی را درست انجام داده باشیم تازه به مشکل ترین قسمت آن خواهیم رسید افزود: ارائه و تحویل، مرحله پایانی و مهم تربیت است. در این مرحله است که فرزند و یا شاگرد تربیت شده خود را نباید رها کنیم به این امید که او طیب و طاهر است و خوب را از بد تشخیص می دهد. بلکه باید بدانیم به کدام مدرسه او را می سپاریم؟ هم نشینان او چه کسانی هستند؟ باید فرزندمان را تحویل کسانی بدهیم که قدر آنها را بشناسند به مانند گوهر شناسی که قدر گوهر را خوب می داند. باید از گوهر های زندگی خود به خوبی مراقبت کنیم تا نسلی مومن و پاک داشته باشیم.

گفتنی است جلسه تربیت اسلامی در آیینه روایات (شرح و تفسیر روایات کلیدی تربیتی)، یکشنبه هر هفته پس از نماز مغرب و عشاء در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی به نشانی: پائین تر از میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان شهید صیرفی پور برگزار می شود و شرکت در آن برای عموم علاقمندان آزاد است.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار