X

اخبار

تاریخ انتشار: پنجشنبه 01 اسفند 1392
گزارش آیین نکوداشت استاد غلامعلی نادعلی زاده

  گزارش آیین نکوداشت استاد غلامعلی نادعلی زاده

آیین نکوداشت استاد غلامعلی نادعلی زاده متخلص به نادی دامغانی عصر روز گذشته با حضور احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران، علی مرادخانی معاون امور هنری و حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالرحمان رستمیان نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از اهالی فرهنگ، هنر و ادب در سالن همایش های مجموعه فرهنگی هنری شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، در ابتدای این مراسم نادعلی زاده مدیرعامل تعاونی هنرمندان پارس و برادر زاده استاد نادی دامغانی متنی را در رثای واقعه عاشورا خواند و به حاضران در این مراسم خوش آمد گفت.

تکریم از یک جریان مقدس؛ عاشورا

سپس محمدرضا زائری مدیرعامل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی روی سن رفت و اظهار کرد: بنده در این جا به عنوان یک خادم و میزبان حاضر هستم و تنها دلیل حضورم عرض احترام به مهمانان و به ویژه استاد دامغانی است که ابتدا پذیرفتند این بزرگداشت که تجلیل از یک جریان مقدس یعنی عاشوراست، برگزار شود و دیگر این که امید ما را برای توجه به یک کار شایسته در این حوزه درک کردند.

وی ضمن اظهار ارادت شخصی خود به مردم خطه دامغان و هم چنین استاد دامغانی، گفت: روحیات و دلبستگی های ایشان همانند کارشان در حوزه تعزیه قابل تکریم و زحماتشان در طول سال ها نیز گواه این ادعاست. حضور ایشان در هنرهای آیینی که نه می توان رهایش کرد و نه می توان همین طور بی حساب در آن پیش رفت، نیز قابل تقدیر است.

زائری در پایان صحبت های کوتاه خود افزود: خوشحال هستیم که در جمعی حضور داریم که بهانه برگزاری اش، تجلیل از یک خادم سیدالشهدا (ع) است و از این که ایشان اجازه داده ما نامشان را بر زبان آوریم و خادمشان را دوست بداریم، شکرگذاریم.

بخش بعدی این مراسم، به صحبت های مطهری نژاد دبیر اجرایی اولین مجلس نکوداشت هنرمندان عاشورایی اختصاص داشت که وی با قرائت متنی، اظهار کرد: این نکوداشت ها از اربعین هر سال تا اربعین سال بعد ادامه دارند و نکوداشت استاد نادی دامغانی اولین برنامه ماست.

در ادامه علیرضا قزوه شاعر آیینی کشورمان نیز به شعرخوانی پرداخت و چند غزل آیینی از سروده های خود را قرائت کرد.

خصلت ایرانیان را در ازل با محبت اهل بیت (ع) سرشته اند

احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران نیز در این آیین اظهار کرد: من به این مراسم آمدم که در این مجلس شریک شوم. ابتدا جویای مناسبت برگزاری این آیین شدم و بعد فکر کردم عرض ارادت به آستان سید الشهدا (ع) زمان و مکان ندارد. ما وقتی به دنیا می آییم دهانمان را با تربت ایشان متبرک می کنند و وقتی از دنیا می رویم نیز تربت ایشان را زیر زبانمان می گذارند. پیش از تولد و پس از مرگ نیز ایشان با ما هستند و گویا خوی و خصلت ایرانیان را در ازل با محبت اهل بیت (ع) سرشته اند و این محبت در همه زندگی ما جریان دارد.

وی محبت اهل بیت (ع) را خاص شیعیان ندانست و گفت: افراد دیگری با مذهب و آیین های مختلف در این جامعه هستند که در این محبت مشارکت دارند و علاقه و ارادت به سیدالشهدا (ع)، جزئی از تاریخ و فرهنگ و زندگی ماست. کسی را نمی توانید در این فرهنگ بجویید که از دوستی اهل بیت (ع) و به ویژه سیدالشهدا (ع) بیزاری جوید.

در ادامه این مراسم مظفر قربان نژاد، امیر جالینوس و نادعلی دامغانی به اجرای تعزیه ای از به میدان رفتن حضرت ابوالفضل (ع) اجرا کردند که با استقبال فراوان از سوی حضار روبه رو شد.

ابوالفضل صادقی نژاد موسیقی دان نیز یکی سخنرانان آیین نکوداشت ملک الشعرای تعزیه ایران بود که در سخنانی کوتاه، ابراز کرد: موسیقی هنری والاست که عنصر آن یعنی صوت جلوه حقیقت و زیبایی است و خوشبختی از آن کسانی است که گوششان را با موسیقی مذهبی و دینی آشنا می کنند.

وی افزود: انسان هر چه کتاب بخواند شاید به اندازه دیدن یک صحنه هنری نتواند او را با اهل بیت (ع) و امام حسین (ع) آشنا کند. بر همین اساس است که استاد نادعلی دامغانی سال هاست با تعزیه های خود، مردم دامغان را با سیدالشهدا (ع) آشنا کرده اند.

کارکردهای تعزیه در جامعه

سپس تقی زاده یکی از مسئولان بنیاد علمی فرهنگی تعزیه و همایش های آیینی در سخنانی به کارکردهای آیین های دینی و تعزیه در جامعه اشاره کرد و گفت: ما در دوران گذشته برای هر بخش از زندگی آیین و مراسم خاصی داشته ایم و این آیین هایی که اغلب با نمادهایی از مذهب همراه بوده اند، برای اتفاقاتی چون ازدواج، مرگ، شادی، عزا و هر مناسبت دیگری، اجرا می شده اند و ما با این آیین ها تجربه زندگی را به فرزندان خود آموزش می دادیم.

وی با اظهار تاسف از کمرنگ شدن آیین های دینی و مذهبی در جامعه، افزود: با این اتفاق، ما به اشقیا اجازه داده ایم در جامعه حاضر باشند و میان جوانان مان بگردند و امروز وقت آن است که اولیا شمشیر خود را بیرون آورند و با زنده کردن آیین های مذهبی چون تعزیه به جنگ با اشقیا روند.

تقی زاده سپس بیانیه بنیاد علمی فرهنگی تعزیه و همایش های آیینی را قرائت کرد و در ادامه از چهار کتاب منتشر شده نادی دامغانی که در واقع متن اصلاح شده چهار مجلس تعزیه هستند و از سوی نشر خیمه منتشر شده اند، با حضور نماینده دامغان در مجلس شورای اسلامی، رئیس حوزه هنری دامغان، معاون وزیر ارشاد در  امور هنری و حجت الاسلام زائری رونمایی شد.

تعزیه آینه تمام نمای جوهره و فرهنگ ایرانی

در ادامه این آیین، علی مرادخانی نیز به صحبت پرداخت و گفت: موضوع تعزیه، موضوعی نیست که من بخواهم در این جمع که همه از اهالی تعزیه هستند، درباره آن بگویم و از این رو به آن چه ما به عنوان بخش اجرایی هنر کشور می توانیم انجام دهیم اشاره می کنم.

وی تعزیه را یکی از زیباترین، قوی ترین و با هویت ترین آیین های دینی توصیف کرد و افزود: تعزیه لزوما به معنای سوگواری برای عاشورا نیست و ما تعزیه های مختلفی برای مناسبت های مختلف و حتی تعزیه طنز نیز داریم که با این وجود نیز هویت و قالب خودش را دارد.

مرادخانی با بیان این که تعزیه آینه تمام نمای جوهره و فرهنگ ایرانی است، اظهار کرد: تعزیه تمام آن چه که داشتیم را به معرض دید تماشاگر می گذارد تا آرزوهای خود را در آن ببیند و تنوع تعزیه از شمال تا جنوب نیز گویای این مساله است.

وی ادامه داد: تعزیه در حالی که خود یک هنر ارزشمند است، توانسته بسیاری از هنرهای اصیل ما چون بخش های مهمی از موسیقی ایرانی را در خود حفظ کند و به امروز برساند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این که یکی از مسائل اصلی در تعزیه در جست و جوی حقیقت بودن است، ابراز کرد: پژوهش در تعزیه و متون قدیمی باقی مانده در این حوزه یکی از فعالیت هایی است که باید پیگیر آن باشیم و ما در معاونت امور هنری با همکاری بنیاد علمی فرهنگی تعزیه و همایش های آیینی پیگیر آن هستیم. 

وی اظهار امیدواری کرد پژوهشگاهی برای تعزیه تاسیس شود تا بتواند محل رجوع بسیاری از پژوهشگران در داخل و خارج از کشور باشد.

آرزو دارم در سنگر حسین (ع) بمیرم

در بخش پایانی این مراسم نیز غلامعلی نادعلی زاده ضمن تشکر و قدردانی از برگزارکنندگان آیین نکوداشت خود، تصریح کرد: 67 سال است نام سیدالشهدا (ع) ورد زبانم بوده و از ایشان دم می زنم. پدرم نیز از تعزیه خوان های بنام دامغان بوده اند و نام حسین (ع) بر زبانشان جاری بود و با همین نام نیز از دنیا رفتند. من نیز دوست دارم این گونه بمیرم و نام حسین (ع) تا پایان عمر بر زبانم باشد. آرزو دارم زمانی از دنیا بروم که قلم در دستم باشد و در سنگر قلم و امام حسین (ع) بمیرم.

وی با اشاره به نگارش 240 مجلس تعزیه در طول 40 سال، گفت: تعدادی از مجالس اصلاح شده منتشر شده است و امیدوارم با همکاری مسئولانی که وعده داده اند، سایر مجالس نیز منتشر شود.

این پیشکسوت تعزیه اظهار امیدواری کرد تعزیه مورد حمایت قرار گیرد و این حمایت انگیزه ای برای جوانان شود که پا به عرصه فرهنگ و هنر و به ویژه تعزیه بگذارند.

پایان این آیین با قدردانی نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی و اهدای لوح ملک الشعرایی تعزیه به دست معاون امور هنری و یادبودهایی از سوی نماینده سید محمدهادی ایازی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، بنیاد دعبل خزاعی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان، حوزه هنری سمنان، هیات دامغانی های مقیم تهران، فرمانداری دامغان و هم چنین سه سکه تمام بهار آزادی از سوی معاونت هنری وزارت ارشاد همراه بود.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار