X

اخبار

تاریخ انتشار: پنجشنبه 01 اسفند 1392
نادی دامغانی «ملک الشعرای تعزیه ایران» شد

  نادی دامغانی «ملک الشعرای تعزیه ایران» شد

بنیاد علمی فرهنگی تعزیه و همایش های آیینی به مناسبت آیین نکوداشت استاد غلامعلی نادعلی زاده متخلص به نادی دامغانی به وی لقب «ملک اشعرای تعزیه» ایران را اهدا کرد.
امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، آیین نکوداشت استاد غلامعلی نادعلی زاده متخلص به نادی دامغانی عصر روز گذشته با حضور احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران، علی مرادخانی معاون امور هنری و حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالرحمان رستمیان نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از اهالی فرهنگ، هنر و ادب در سالن همایش های مجموعه فرهنگی هنری شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد.

بنیاد علمی فرهنگی تعزیه و همایش های آیینی به مناسبت این نکوداشت بیانیه ای را به شرح زیر، ارائه کرد:

تعزیه یا شبیه خوانی، افتخارآمیزترین هنر بومی ایرانیان در رثای حماسه آفرینی ها و ایثارخاندان و اصحاب حضرت سیدالشهدا، آقا حسین بن علی (ع) در کربلاست. این هنر که سال هاست در میان جامعه گسترش یافته و در بیان شیوای سیره اهل بین عصمت و طهارت (ع) و توسعه فرهنگ تشیع نقش آفرینی نموده است، طرفداران بسیاری نیز در میان سایر جوامع پیدا کرده است. بی تردید غالب این توفیقات که منتهی به گرایش جمع کثیری از محققان و اندیشمندان به مطالعه تعزیه شده است، حاصل زحمات طاقت فرسا و خون دل خوردن عشاق بی نام و نشانی است که در شب های تاریک و خلوت های خداجویانه خویش، متون مجالس تعزیه را خلق کره اند و بر اشعار آن نواهای جانسوز و موثر برگزیده اند تا چراغ تعزیت ها را روشن نگاه دارند و بر غربت اهل بین رسول خدا (ص) بگریند و بگریانند، و بی تردید چنان چه امام صادق (ع) فرمود: «هر کس بیت شعری در مدح ما اهل بیت بسراید، خداوند خانه ای در بهشت به او فرماید»، مشمول رحمت و عنایات حضرت حق تعالی قرار خواهند گرفت.

تعزیه سرایان از سیصد سال پیش تا کنون نسخه های فراوانی پدیده آورده اند که از آن میان، نام برخی شاعران تعزیه و مجالسی که سروده اند، در تاریخ درخشیده است. از آن جایی که مجالس گذشتگان، متناسب با نیازهای زمان تدوین می شده و از این روی، گاه دچار تحریف در روایات و ضعف های فنی و ادبی شده است، لذا همواره شبیه خوانان و منتقدان، اصلاح نسخه های یاد شده را آرزو می کرده اند و خواهان رفع نقایص آن بوده و به طور محدود بر تحقق این آرزو همت گماشته اند.

امروز به پاس تلاش های صمیمانه و بی توقع یکی از وارثان هنر شبیه خوانی و یکی از شاعران روزگارمان که به اصلاح ده ها نسخه تعزیه همت گماشته و خود نیز بیش از دویست مجلس تعزیه بر این میراث معنوی و فرهنگی افزوده است، در این محفل گران سنگ گرده آمده ایم تا این جهاد فرهنگی را ارج نهیم و از خدمات هنرمند فرزانه، استاد غلامعلی نادعلی زاده، متخلص به نادی دامغانی در راستای تحقق کلام شریف «من لم یشکر المخلوق، لم یشکر الخالق» تقدیری شایسته به عمل آوریم.

با استناد به مطالعات صورت گرفته در بنیاد علمی فرهنگی تعزیه و همایش های آیینی که در صدد شناسایی، احیا و بسط آیین های دینی به ویژه آیین تعزیه و ارج نهادن به خادمان این عرصه معنوی است، تلاش های بی منت استاد «غلامعلی نادعلی زاده» (متخلص به نادی دامغانی) در بازآفرینی و اصلاح ده ها مجلس تعزیه و حذف ابیات سست که دارای ضعف های زبانی و روایات نادرست در نسخ موجود بوده، و هم چنین خلق بیش از دویست مجلس تعزیه فاجر و نوآوری های بسیار در متن و اجرا توسط این خادم اهل بین را مورد بررسی قرار داده و به منظور ارج نهادن به این همت والا و مساعی این هنرمند دینی، لقب «ملک الشعرای تعزیه» را از سوی «بنیاد علمی فرهنگی تعزیه و همایش های آیینی» به ایشان اهدا می نماید.

امید است هنرآفرینان عرصه آیین های دینی و شبیه خوانان، بهره گیری از نسخه های اصلاح شده را بیش از پیش در سرلوحه اجراهای صحنه ای خود قرار دهند و همواره شاهد تحولاتی جدی در شناخت، ارتقا و اشاعه معارف و اصالت های تاریخی و فنی هنرهای دینی باشیم.

توفیق خادمان نشر فرهنگ غنی اسلام (وارثان میراث نبی مکرم اسلام، حضرت محمد (ص)) برگرفته از قرآن کریم و سیره اهل بیت عصمت و طهارت (ع) را از خدای منان خواستاریم.

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار