X

اخبار

تاریخ انتشار: جمعه 25 بهمن 1392
نخستین کارگاه کشوری نهضت مردمی پوستر انقلاب

  نخستین کارگاه کشوری نهضت مردمی پوستر انقلاب

نخستین کارگاه کشوری نهضت مردمی پوستر انقلاب با موضوع افزایش جمعیت در روزهای 23 تا 25 بهمن ماه با حضور 33 تن از طراحان گرافیک از 7 استان کشور در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی – یادمان شهدای هفتم تیر- برگزار شد.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه: چهار سال پیش به همت تعدادی از جوانان انقلابی شهر مشهد، حرکتی تبلیغی مبتنی بر گرافیک ایجاد شد با نام "نهضت مردمی پوستر انقلاب ". ایده اصلی تشکیل "نهضت" برگرفته از فرامین و سفارشات مقام معظم رهبری در خصوص زندگی اجتماعی، سیاسی و فرهنگی آحاد مردم بود.

در بین بانیان این تشکل طراحان، ایده پردازان، مترجمین و البته حامیان مالی و توزیع کنندگان پوستر حضور موثر داشته و دارند.

بنا بر اظهارات مؤسسان و متولیان نهضت پوستر انقلاب، این گروه هنری قصد دارد بدون هیچ گونه وابستگی به نهادها و ارگان های دولتی یا نظامی و تنها با اتکا به پشتوانه و حمایت مردم در عرصه های مختلف اجتماعی شرکت کرده، و پوستر هایی با موضوعات مهم روز طراحی و بطور رایگان در اخیار عموم مردم قرار دهد.

بر همین اساس هزینه برگزاری کارگاه و نشست های این گروه را بانیان خیر و یا موسسات مردمی و غیر دولتی تامین می کنند.

مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) در روزهای 23تا 25 بهمن ماه میزبان 37هنرمند جوان از سراسر کشور بود که برای شرکت در کارگاهی سه روزه با عنوان "ایران جوان" و مضمون افزایش جمعیت گرد هم آمده بودند. 

نشاط اجتماعی؛ بحران جدی هویتی

حجت الاسلام محمد جواد قاسم پور عضو شورای سیایت گزاری و عضو هیئت موسس نهضت مردمی پوستر انقلاب است. او 28 ساله و دارای تحصیلات حوزوی و کارشناس علوم حدیث است که نزدیک به یک دهه فعالیت هنری داشته است. این کارگردان موفق در عرصه انیمیشن تا کنون موفق به کسب چندین جایزه ارزنده در جشنواره های داخلی و خارجی شده است.

وی می گوید: در طول چهار سالی که از زمان تشکیل "نهضت" تا به امروز می گذرد برنامه هایی با موضوع سبک زندگی، حماسه سیاسی، تولید علم، اقتصاد مقاومتی و انتظار انقلابی برگزار شده که آثار برگزیده این نشست ها برای عموم مردم و بطور کاملا رایگان قابل دسترسی است.

قاسم پور مراحل و روند اجرای این کارگاه سه روزه را چنین عنوان می کند: شورای سیاست گزاری پس از انتخاب موضوع، آن را از طریق فراخوان رسمی به اطلاع عموم رسانده تا از علاقه مندان شرکت در نشست و یا کارگاه مورد نظر دعوت به عمل آید. در همین راستا و با حمایت مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی کارگاه سه روزه " ایران جوان" با موضوع ازدیاد نسل جوان کشور در شهر تهران و در مجتمع مذکور برگزار شد.

وی با اعلام این مطلب که اعضای "نهضت" بیش از 300 نفر از هنرمندان جوان و متعهد انقلابی هستند که همکاری خوبی با ما دارند، تأکید می کند: کارگاه "ایران جوان" نخستین کارگاه سراسری در سطح کشوری است که "نهضت" از بدو تاسیس اجرا کرده است.

این روحانی هنرمند امیدوار است بعد از پایان کارگاه ایران جوان آثار هنرمندان حاضر دریچه ای تازه با موضوع افزایش نسل در جامعه ایجاد کند و بتواند تاثیر آثار ضعیف و سطحی گذشته در این خصوص را از ذهن مردم پاک کند.

وی معتقد است: مسئله ازدیاد جمعیت مسئله روز کشور بوده و بی توجهی به آن کاهش نشاط اجتماعی و بحران جدی هویتی را به دنبال خواهد داشت. "نهضت مردمی پوستر انقلاب" قصد دارد مطالبات مردم را از انقلاب و مسئولین از دریچه هنر بیان کرده و دیدگاه هیچ دولت مرد و یا سیاستمداری را در آن جای ندهد. این امر را می توان در آثار ارائه شده توسط هنرمندان عضو نهضت مشاهده کرد.

پیشتاز در همه مسائل اجتماعی

سید محمد رضا میری دبیر و عضو نهضت پوسترسازان انقلاب است. وی 38 ساله و دارای مدرک کارشناسی گرافیک و از ارکان اصلی گروه به شمار می رود که در برگزاری برنامه های این تشکل مردمی نقش بسیار موثری دارد.

وی معتقد است هنرمندان در همه مسائل اجتماعی پیشتاز هستند و می توانند با آثار خود تاثیر بسیار خوبی در ذهن جامعه بگذارند.

میری می افزاید: پوستر های انقلابی سعی دارد در خصوص مشکلات مختلف جامعه راه حل ارائه دهد آنهم با زبان هنر، به همین منظور هنرمندان بسیاری با ما همگام و یک دل شده اند تا بتوانیم پوشش بیشتری به مسائل و مشکلات روز جامعه بدهیم. 

پوستر خوب، پوستری است که آحاد مردم بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند

مسعود نجابتی استاد دانشگاه و از هنرمندان بنام و مشهور کشور است که مدتی است با گروه نهضت پوستر انقلاب همسو شده است.

وی در خصوص همکاری اش با این گروه چنین می گوید: فعالیت مردمی بدون داشتن حمایت مستقیم دولت، برقراری ارتباط بصری با مردم و اجرای فرامین مهم و کلیدی مقام معظم رهبری علت همکاری ام با نهضت پوستر انقلاب بود. در موارد مختلفی با این گروه همکاری داشته ام، به خصوص در تبلیغ افزایش نسل جوان کشور.

نجابتی در خصوص تاثیر عملکرد این نهضت می گوید: محصولی که از دل این کار گروهی بر می آید معطوف به نیازهای طبیعی جامعه است. همان چیزی است که در بطن زندگی مردم جاری است و تفاوت آن با کارهایی که در فضای دانشگاهی و یا کارگاه های تخصصی تولید می شود در چنین مواردی است.

نجابتی می افزاید: بیشتر کارهای دانشجویی و دانشگاهی صرفا جهت نمایش در گالری ها و نمایشگاه ها است و مخاطب خاص دارد نه عام. من خودم گم شده ام را در ایجاد چنین کارهایی یافته ام.

این استاد دانشگاه درباره ویژگی های این کارگاه می گوید: پرداختن به مفاهیم دستورات مقام معظم رهبری و لحاظ کردن خواست مردم در برگزاری این نوع کارگاها از دیگر مواردی است که محصولات تولید شده این کارگاه را با دیگر موارد متمایز می کند. یک پوستر خوب از لحاظ تکنیکی پوستری خواهد بود که آحاد مردم بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند، از عناصر بصری در جهت سهولت ارتباط استفاده شود و متقابلا از نماد های پیچیده در طراحی استفاده نشود.

وقوع یک اتفاق نادر

محمد رضا دوست محمدی از دیگر اساتید صاحب نام گرافیک کشور است که در این کارگاه سه روزه به یاری هنرمندان جوان آمده است. او کارشناس گرافیک و کارشناس ارشد انیمیشن و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است. وی از طریق استاد نجابتی با نهضت پوستر انقلاب آشنا شده و در حال حاضر خود را عضو این گروه می داند.

دوست محمدی جمع آوری این تعداد علاقه مند در کارگاهی با موضوع حساسی همچون ازدیاد نسل جوان کشور را اتفاقی نادر می داند که با همت مسئولین نهضت و حمایت مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی رخ داده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در خصوص عنوان و هدف برگزاری کارگاه می گوید: تبلیغات کافی در خصوص تشویق مردم به گسترش نسل باید از چند جهت انجام شود. مردم ما نیاز به امر و نهی یک طرفه ندارند. مردم خوب می دانند که حکومت و دولت چه تمهیداتی در این خصوص دارد. دولت باید برای خانم ها تسهیلات ویژه فراهم کرده و هرگز موضوع اضافه کردن فرزند را بر خانواده ها تحمیل نکند.

دوست محمدی پوستر ها و تبلیغات پیشین را کارهای ناموفق دانسته و تاثیر آن را شبیه یک شوک می داند نه یک فرهنگ سازی مناسب. وی امیدوار است فرهنگ سازی مناسب در خصوص افزایش نسل جوان کشور مانند یک شبکه عمل کند تا تاثیر بیشتری داشته باشد. 

هرآن کس که دندان دهد، نان دهد

حجت الاسلام مرتضی حاجیان از جمله هنرمندان گرافیست حاضر در کارگاه سه روزه ایران جوان است. وی در خصوص انگیزه حضورش در کارگاه می گوید: من با سختی و در محله فقیر نشین شهر قم، در یک خانواده شش نفره بزرگ شده ام. از امکانات زیادی برخوردار نبودم اما هیچ گاه سفره مان بی روزی نبود.

وی اشاره می کند که به جهت فرهنگ سازی در خصوص ازدیاد نسل باید دیدگاه جامعه را تغییر داد. بزرگتر های ما معتقد بودند که "هر آن کس که دندان دهد، نان دهد" و من خود شاهد این موضوع بوده ام و اگر روزی ازدواج کنم دلم می خواهد چهار فرزند داشته باشم.

حاجیان از طریق دوستان و آشنایان از برگزاری کارگاه مطلع شده و بخاطر علاقه شخصی به طراحی پوستر مشتاقانه در این کارگاه شرکت کرده است.

شأن و منزلت یک خانم در مادر بودن اوست نه کارمند بودنش

هاله وجدانی اکبر زاده 24 ساله اهل مشهد و کارشناس گرافیک است. وی از طریق فرهنگسرای پایداری مشهد با نهضت پوستر انقلاب آشنا و به عضویت آن در آمده است.

اکبرزاده به تازگی ازدواج کرده و با وجود اینکه در ابتدا موافق این طرح نبوده معتقد است سخنان حجت الاسلام زائری، مدیرعامل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی، در روز نخست برگزاری کارگاه، دیدگاه وی را بسیار تحت تأثیر قرار داده است.

وی در خصوص نادیده گرفتن حقوق خانمها در این طرح می گوی: شأن و منزلت یک خانم در مادر بودن اوست نه کارمند بودنش. این که گفته می شود حقوق خانمها در این طرح نادیده گرفته شده اصلا صحیح نیست و من معتقدم خانمها در هر شرایط و مقامی که باشند باید بدانند زمانی که مادر هستند در مقام بالاتری قرار دارند.

این هنرمند جوان شاغل است و امیدوار است که کارفرمای او زمانی که نیاز به مرخصی زایمان دارد با او همکاری لازم را داشته باشد و از طرفی همسرش در کنار او همراه و کمک وی باشد. این تمام خواسته های او است. در نهایت وی امیدوار است بتواند مادر 3 تا 5 فرزند باشد.

گفتنی است مراسم اختتامیه و اعلام برگزیدگان این کارگاه سه روزه، عصر امروز جمعه 25 بهمن ماه از ساعت 18 در تالار گفتگوی مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی به نشانی پائین تر از میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان شهید صیرفی پور برگزار می شود.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار