X

اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 09 دی 1392
گرامی‌داشت حماسه نهم دی

  گرامی‌داشت حماسه نهم دی

همایش «سرو بیدار» به مناسبت سالگرد حماسه 9 دی با حضور محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و جمعی از دانشجویان دختر مدرسه عالی شهید مطهری در سالن همایش‌های مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد.
امتیاز: Article Rating

همایش «سرو بیدار» به مناسبت سالگرد حماسه 9 دی با حضور محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و جمعی از دانشجویان دختر مدرسه عالی شهید مطهری در سالن همایش‌های مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی(سرچشمه)، صفارهرندی در این همایش گفت: کسانی بودند که نگاهشان به مقوله ولی فقیه جایگاه اعتقادی نبود و فکر می‌کردند سخن امام که گفته «پشتیبان ولی فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد» فقط درباره خود امام بود، قطعا این افراد جاهل هستند، این اعتقاد بعدها تبدیل به جریان فتنه شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به بررسی چرایی وقوع این حادثه پرداخت و گفت: خاستگاه فتنه 88 در جاهایی بود که دچار تعارف شدیم و واقعیت‌های تلخ را بیان نکردیم.

معاون فرهنگی سپاه پاسداران ادامه داد: کسانی در سیر تدریجی انقلاب در مرحله‌ای به بن بست و پایان رسیدند حس کردند که انقلاب با مشخصات پیشین خود قابل استمرار نیست.

وی با اشاره به دلایل متنوع این افراد در توجیه این ادعای خود گفت: تغیراتی که این عده می‌خواستند ایجاد کنند تغییرات روبنایی نبود، هر پدیده‌ای برای دوام خود باید به مقتضیات اصل حاکم توجه کند و خود را در تاکتیک‌ها با آن تطبیق دهد؛ واکنش برخی که نگاه قشری، سطحی و متحجرانه دارند به این‌گونه مسایل نگاه بسیار متغیرانه است.

صفارهرندی گفت: ما نیز مقاومت در برابر تغییرات را بی جا می‌دانیم، زیرا برخی تغییرات در جهت زیست مدنی است، اما وقتی کسی دعوت به بازگشت از یک مقصد می‌کند باید گفت چنین تغییری در جهت پیشرفت جامعه و زیست مدنی نیست.

وی افزود گفت: کسانی به عنوان یک پیشنهاد جدید راه‌هایی نشان دادند که نتیجه قهری آن اعراض از جمهوری اسلامی بود؛ بدون این‌که بگویند می‌خواهیم جمهوری اسلامی ایران را براندازیم. برخی ویژگی‌های جمهوری اسلامی را پررنگ و برخی از ویژگی های آن را کمرنگ کردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این‌که آن‌ها بر جمهوریت نظام تاکید کردند، گفت: البته این در حالی است که اگر روزی مردم به‌خاطر خواسته دینی خود به خیابان آمدند و جمهوریت را به نمایش بگذارند این افراد رفتار مردم را، رفتار پوپولیستی می‌دانند. به اعتقاد آن‌ها پوپوولیسم به مثابه تکیه بر توده مردم است که آن را قبول ندارند. همان‌طور که یکی از این چهره‌ها در روزهای اخیر عنوان کرده که از راننده تاکسی و لبوفروش نباید درباره انرژی هسته‌ای سوال کرد.

صفارهرندی گفت: صاحبان همین تفکر روزی احتجاجشان به امثال ما این بود که وقتی در کشور جمهوریت برقرار است آرای هیچ‌کس با دیگری فرق نمی‌کند، رهبری هم یک رأی دارند و مردم هم هر کدام یک رأی دارند.

وی ادامه داد: آن‌ها به این ترتیب سعی می‌کردند جایگاه رهبری را تنزل دهند، این تفکر به دنبال این بود که مشروعیت دینی حکومت را تضعیف کنند، در فتنه 88 شعار استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی هم از همین نقطه سرچشمه می‌گرفت.مرحله بعد حرف این جماعت این خواهد بود که دوره استقلال به پایان رسیده است.

وی گفت: در دوره اصلاحات در یکی از روزنامه‌ها مقاله‌ای چاپ شد که نوشته بود «چرا شما مدام افتخار می‌کنید که ما کشور مستقلی هستیم، استقلال امروز چیزی نیست که به آن افتخار کنیم، شما در مسابقه‌ای اول شدید که فقط یک شرکت‌کننده دارد.» در دوره اصلاحات گفتند که آزادی هیچ قیدی ندارد این‌که می‌گویید آزادی در چارچوب اصول انقلاب و ارزش‌ها معنی ندارد آزادی باید مطلق باشد.

صفار هرندی با اشاره به این‌که عده‌ای به این نتیجه رسیده بودند که جمهوری اسلامی به سر رسیده و بی‌جهت مقاومت می‌کنیم، ادامه داد: منطق آن‌ها این بود که در جهان هیچ‌کس طرفدار این نوع تلقی از حکومت نیست، در اثر آمیزش دین و سیاست هر دو صدمه می‌بینند ما هم باید به شیوه متداول در دنیا تأسی کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: کسانی که به این برآورد رسیدند در 18 تیر 78 و در فتنه 88 در تعقیب نگاه خود بودند تا مهر محکمی بر پایه نظام بزنند و بگویند دوره حکومت اسلامی به پایان رسیده است.

وی گفت: کسانی که از بن دندان خواستار حذف اسلامیت بودند تعدادشان زیاد نبود آن‌ها نیاز به کمک داشتند که بخشی از این حمایت‌ها از بیرون صورت می‌گرفت.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در جریان فتنه 88 عده ای دچار وسوسه قدرت شدند، عده‌ای دچار وسوسه ثروت و شهوت شدند، عده‌ای در برابر فرزندان کم آوردند و برخی هم در جریان فتنه از سوی دشمنان یارگیری شدند، کسانی که در هر یک از مراتب ریزش کردند در یک نقطه با هم به اشتراک رسیدند و آن این بود که باید از انقلاب اسلامی کوتاه بیاییم، صدای تجدیدنظر طلبی در روزهای فتنه از حلقوم این‌ها شنیده شد.

صفار هرندی ادامه داد: اکثر کسانی که در روز 25 خرداد در خیابان‌ها فریاد زدند اتهامی شامل حالشان نیست، وقتی رهبری در نماز جمعه خطبه‌های روشنگرانه را بیان کرد 90 درصد جمعیتی که تا قبل از آن به خیابان‌ها می‌آمدند دیگر نیامدند، از آن‌ها رفع توهم شد یا با آن‌ها اتمام حجت خدایی صورت گرفت اما عده‌ای همچنان این راه را دنبال کردند.

وی افزود: بسیاری از آن‌ها کسانی بودند که نسبتی با بیرون نداشتند اما کاری می‌کردند که خواسته و یا ناخواسته دشمن دوست داشت چنین اتفاقی بیفتد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در ماه‌های فتنه کاری کردند که دل‌های دوستدار ایران، انقلاب و امام رنجید و از طرف دیگر دشمنان انقلاب کف و سوت زدند؛ این اتفاق اگر در دوران امام رخ می‌داد بدون شک برخورد امام با فتنه‌گران به مراتب سخت‌تر از برخوردی بود که امروز نظام با سران فتنه کرده است؛ این یعنی رهبر ثانی انقلاب، مظلومیت و قربت خاصی نسبت به بنیان‌گذار انقلاب اسلامی دارد.

وی با اشاره به این‌که مشکل اصلی آن‌ها این بود که چرا کسی به عنوان رهبر در این مملکت انتخاب شد که سنش از ما کم‌تر است ادامه داد: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره امام راحل انتخاب شد برخی از کسانی که این را شنیده بودند امید داشتند که بعد از رحلت امام شرایط تغییر کند؛ اما خبرگان رهبری هم دقت به خرج داد و فهمید که انتخاب درست همان انتخاب امام است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: تعبیری از آیت‌الله جوادی آملی پس از جانشینی آیت‌الله خامنه‌ای به جای امام‌خمینی وجود دارد که از امروز باید ببینیم پای شما کجای زمین را نشانه می‌گذارد تا پایمان را همان‌جا بگذاریم.

صفار هرندی گفت: کسانی که حسرت این جایگاه را در دل‌های خود می‌پروراندند قطعا آرام نخواهند نشست و طبیعی بود که این حسرت‌شان روزی بروز کند.

وی گفت: کسانی بودند که نگاه‌شان به مقوله ولی فقیه جایگاه اعتقادی نبود و فکر می‌کردند سخن امام که گفته «پشتیبان ولی فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد» فقط درباره خود امام بود که قطعا این افراد جاهل هستند، این اعتقاد بعدها تبدیل به عربده‌کشی روزهای فتنه شد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت: رهبری در دوران فتنه نگاه می‌کرد که نکند در حق فتنه‌گران زیاده‌روی شود، مردم می‌خواستند سران فتنه اعدام شوند اما رهبری معتقد بودند راس فتنه در داخل نیست. ایشان فتنه‌گران را از چنگ مردم نجات دادند؛ بنابراین روا نیست متهم به زیاده‌روی شده و بگویند که رهبری از رقبای خود انتقام گرفته است.
همچنین در ادامه این برنامه آقایان مؤدب و شهرستانی و سرکار خانم طارمی به خواندن اشعارشان درباره واقعه نهم‌دی پرداختند و در پایان نیز بیانیه این دانشجویان توسط مجری قرائت شد.

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار