X

اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 08 تیر 1394
روزه اعمالی است که از عقل و دل سرچشمه می گیرد
کلمات قصار امام موسی صدر

  روزه اعمالی است که از عقل و دل سرچشمه می گیرد


روزه‌ی ماه رمضان و سایر عبادت‌ها و شعائر دینی تنها فقط فعالیت‌های جسمی نیستند بلکه همه‌ی این‌ها اعمالی هستند که از عقل و دل سرچشمه می‌گیرند و در قالب حس می‌ریزند و با آن همراه می‌شوند.


امتیاز: Article Rating

روزه‌ی زنده همان آزادی از آتش، یکی از ارکان اسلام، مهمانی خداوند، گرامیداشت انسان توسط خدا و قضا و قدر انسان است.

رمضان ماه خو گرفتن و چشیدن دردهای دیگران، از یاد بردن کینه‌ها، تجمیع صفوف، هم‌صدا و هم‌دل شدن و برانگیخته شدن دوباره‌ی امت است.

ماه رمضان همان دوره‌ی آموزشی است که سرنوشت انسان را تعیین می‌کند.بیم آن می‌رود که روزه به عادتی خشک و آداب آن به رسومی سرگرم کننده تبدیل و ماه رمضان از همه‌ی معانی واقعی‌اش خالی شود. با کمی دقت متوجه می‌شویم همه‌ی عبادت‌ها و شعائر گرفتار همان بلایی هستند که بر سر روزه و رمضان آمده است.

ای مؤمنان، آیا در روزه اثری می‌بینیم؟ آیا نماز ما را به معراج می‌برد؟  آیا در فطر و قربان معنی و تحرک‌بخشی اعیاد را حس می‌کنید؟ آیا ما همه با شعائر ارتباط برقرار می‌کنیم و از اماکن تأثیر می‌پذیریم؟ آیا در مسجد الاقصی و کلیسای رستاخیز معنایی برای امت خود یافته‌ایم که اگر صدمه‌ای به آن‌ها رسید احساس خسارت و مصیبت کنیم؟

روزه به معنای خروج از روزمرگی و لحظه‌ای تأمل در یک روز و یک ماه دور از عادت‌های شخصی است.

ما در این ماه و از طریق تمرین و روزه این امکان را می‌یابیم که سرنوشت خود را به دست بگیریم. چه این که از هواهای نفسانی، ظلمت‌ها، ضعف‌ها، نیازها و درغلتیدن به روزمرگی رهایی می‌یابیم و به آزادگانی تبدیل می‌شویم که بر آینده‌ی خود حاکمیم و سرنوشتمان را خودمان تعیین می‌کنیم.

وقتی ماه رمضان و عید جنبه‌ی تشریفات پیدا می‌کنند طبیعی است که هیچ یک از ظاهر عبور نکنند و در ظرف زمانی محدود خود بمانند.

در تجربه‌ی جدیدمان در این ماه مبارک و در فریضه‌ی روزه‌داری باید عقل و دل خویش را با بدن‌هایمان به کار بیاندازیم. بر ماست که بیاندیشیم و تأمل کنیم. باید محبت بورزیم و به فکر دیگران باشیم. باید محبت و اندیشه را در عبادت روزه‌ی خود وارد کنیم.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار