X

اخبار

تاریخ انتشار: یکشنبه 05 آبان 1392
شهید بهشتی و راز ماندگاری
شهید بهشتی و راز ماندگاری

  شهید بهشتی و راز ماندگاری

شهید بهشتی به‌نوعی طرّاح عمده انقلاب و خط امام بوده است، تا آنجا که در تحقق خواسته‌های امام (ره) و خنثی‌سازی افکار سازشکارانه لیبرال‌ها نقش اصلی را ایفا کرد.
امتیاز: Article Rating

چکیده

بدون شک انقلاب اسلامی ایران یکی از بزرگ ترین رویدادهای قرن و نقطه عطفی در تاریخ معاصر جهان اسلام به خصوص ایران اسلامی قلمداد می شود. در این میان افراد بسیاری نقش ایفا کردند و فاجعه های آفریده شده است شهادت بهشتی و واقعه هفتم تیر ماه 60 یکی از آن هاست که درهمیشه تاریخ در دل های عاشقان این انقلاب جاری و ساری می باشد.شهید بهشتی بدون شک با تقابل آراء و اندیشه ای که با جریان لیبرال ها و نفاق از جمله در بحث اصل ولایت فقیه داشتند همیشه مورد خشم و کینه دشمنان و منافقان کوردل و گروه نفاق قرار داشت تا جای که برای از بین بردن شهید بهشتی فاجعه هفتم تیر را به وجودآوردند.

شهید بهشتی در مسیر انقلاب و در به ثمر رساندن آن دارای ویژگی های زیادی بود از آن جمله او کسی بود که در مبارزه به کار منسجم و تشکیلاتی بسیار اهمیّت می داد و در واقع راه به بار نشستن انقلاب را کار تشکیلاتی منسجم با هدایت و رهبری قدرتمند می دانستند. این کار او به مخالفان دین اسلام ضربه مهلکی وارد کرد و افکار ضد اسلامی و منحرف آن ها را از دامن و ساحت اسلام زدود. از ویژگی دیگر شهید بهشتی این بود که او تحقق مسائل اسلامی در زمینه های، نظام اقتصادی،حقوقی، سیاسی و فرهنگی را با زیربنای ایدئولوژی و مکتب اسلام تطبیق می داد و با تدبّر زیاد سعی در اجرایی نمودن آن بود. همچنین یکی از راه های مبارزه با توطئه های دشمنان در بُعد اقتصادی از نظر شهید بهشتی پایین آوردن مصرف است. در این زمینه فرمودند«بنا بگذارید مخصوصاً خواهران که اکثر مدیران مصرف هستند در جامعه، سعی کنند با ترویج برنامه کم مصرف در سطح جامعه شکنندگی انقلاب را در بُعد اقتصادی روز به روز کمتر کنند.»

اندیشه های شهید بهشتی الهام گرفته از قرآن  و اسلام بود .بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مُرد و خارچشم دشمنان اسلام بود. خون او الهام بخش مبارزان راستین ونیروی است برای همیشه تاریخ بردرخت تنومند این انقلاب. تا انقلاب صاحب عصر(عج).

 

پیشگفتار

خداوند منّان را سپاسگزاریم که دست تقدیر و مشیّت الهی او بر این قرارگرفت تا بر اثرعواملی به فراخوان مقاله‌ای در باره اندیشه شهید مظلوم بهشتی آگاه شویم و عزم خویش را به صورت جدّی و مشتاقانه جزم کنیم تا بیش از پیش و با رجوع به منابع و متون مختلف، با این شهید مظلوم آشنا بشویم و از این رهگذر ادای دینی به ساحت آن شهید به حقیقت مظلوم نماییم و کاغذ به قلم ناقص، سایه نماییم که عشق به بهشتی، در حقیقت عشق به ملّت است، چون به فرموده آن پیر مرشد: « بهشتی یک ملّت بود برای ملّت ما.»

بدون شک در گفته‌های معمار انقلاب و در سخنان او رموزی نهفته است که شاید زمان  زیادی لازم است تا از سخنان دُرگونه‌اش رمز گشایی شود: « او یک ملّت بود. او مظلوم زیست. او مظلوم مرد. او خار چشم دشمنان انقلاب بود.» این بیانات ، بیانگر این امر مهم است که باید نسل جوان انقلاب را بیش از پیش با افکار و اندیشه های شهيد بهشتي آشنا کنیم و همچون شهید مطهری، آثار او را در دسترس اندیشمندان قرار دهيم و روز شهادت او را هرچه گرامی‌تر بداريم، چون شهید مظلوم بهشتی به حقیقت چهره درخشانی بود که انقلاب به تاریخ اسلام هدیه کرد.

 

بیان مسئله  

بدون شک انقلاب اسلامی ایران یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای قرن بیستم و  نقطه عطفی در تاریخ معاصر جهان اسلام و به‌خصوص ایران اسلامی است و در این میان شهید بهشتی، به همراه شهدای هفتم تیر از چهر ه‌های درخشان فکری و سیاسی تاریخ انقلاب اسلامی ایران به شمار مي‌آيند. شهید مظلوم بهشتی را می‌توان یکی از معماران بزرگ تجدید بنای فکری اسلامی و انقلابی و تشکیلاتی دانست که در سایه رهبری امام خمینی(ره)، به هدایت انقلاب نوپاي ايران همّت گماشت و در این راه، با بینش سیاسی نیرومند، شناساندن چهره نفاق و روشنفکران وابسته و لیبرال را در رأس برنامه‌های خویش قرار داد.         

شهید مظلوم بهشتی معتقد بود که روشنفکران وابسته، خصوصاً لیبرال‌ها، انسان را از حاکمیّت قوانین الهی آزاد می‌دانند: «اصولاً یکی از پایه‌های لیبرالیسم این است که قانون همان قانونی است که انسان‌ها آزادانه بیندیشندو تصویب کنند و انسان باید خودش در باره حدود ضوابط و قوانین تصمیم بگیرد، خودش قانون وضع کند و هیچ کس نمی‌تواند برای او قانون وضع کند، حتّی خدا و شرایع و ادیان نمی‌توانند بر مردم حاکم باشند.» از همين روي، شهید بهشتی فریاد می‌زد: « انقلاب اسلامی ما به چنين متولیانی نیاز ندارد.»

این نوع افکار اسلامی و انقلابی کافی بود تا دشمنان دین اسلام با نقشه های شوم خود در صدد از بین بردن چهره های فروزان و یاران باوفای امام برآیند. اندیشه شهید بهشتی لیبرال‌ها و التقاطیون را به شکست کشاند و در اين برهه بود که سرسپردگان منافق و دشمنان قسم خورده اسلام، دست خیانتکار خویش را به جنایتی هولناک آلوده ساختند و فاجعه7 تیر را رقم زد. امام راحل در باره شهدای هفتم تیر به منافق و مخالفین فرمودند:«شما با شهید بهشتی که مظلوم زیست و مظلوم مرد و خار چشم دشمنان اسلام به‌خصوص شما بود، دشمنی سرسختانه داشتید.»

صفحه: 1 از 10 (صفحه بعد)

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار