X

اخبار

تاریخ انتشار: چهارشنبه 20 شهریور 1392
شهيد بهشتي و توانمندسازي جامعه
نویسنده - آیت الله دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی

  شهيد بهشتي و توانمندسازي جامعه

انديشه شهيد بهشتي ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد و قابل توجهي دارد كه امروز نيز مي‌توان آن را الگو قرار داد.
امتیاز: Article Rating

در طول تاريخ شخصيت‌هاي فراواني ظهور و بروز داشته‌اند كه بنا بر ويژگي‌هاي فردي خود، جريان تاريخ را متأثر ساخته‌اند.  انقلاب اسلامي به عنوان نقطه عطفي در تاريخ معاصر، از اين مقوله مستثني نبوده و سپهر مشعشع انقلاب، ستارگان پر فروغي را در خود پديدار ساخته است كه هر يك روشني‌بخش تاريخ پر فراز و فرود سخت‌ترين و در عين حال اميدآفرين‌ترين روزگار گذشته اين كشور بوده‌اند.  اگرچه خورشيد پر تلألو امام خميني، كانون انوار تابناك و فروزاني بوده و در برابر نور وجودي آن عارف سالك، ديگران اقماري كم فروغ بوده‌اند، اما شخصيت‌هايي نيز بر صدر نشستند كه سهمي بي‌بديل و نقشي كم‌نظير در تكّون و توسعه انقلاب داشتند.

« شهيد مظلوم» آيت‌الله دكتر بهشتي، از جمله پرفروغ‌ترين اين ستاره‌ها و در زمره مؤثرترين چهره‌هايي است كه انقلاب اسلامي به خود ديده و تاريخ مطلع نخست نهضت، مرهون و مديون و انديشه هاي ژرف اوست.

انديشمندي روشن‌ضمير، متقي، جامع الاطراف، دنيا ديده،  مشرف به مسائل اجتماعي و تاريخي، عدالت‌خواه، حق‌طلب، مبارز، مجاهد و در عين حال عالمي عامل و استوانه‌اي قابل اتكا كه به عنوان مبرزترين ايدئولوگ اسلامي و مؤثرترين تئوريسين فكري، مسير انقلاب را به سمت اهداف متعالي سوق داد .

البته انديشه شهيد بهشتي ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد و قابل توجهي دارد كه امروز نيز مي‌توان آن را الگو قرار داد، از جمله نگاه شهيد بهشتي به نقش سرمايه‌هاي اجتماعي در پيشبرد اهداف انقلاب، شايسته تامّل و ژرف‌نگري ويژه‌اي است. در اين باره بايد به چند ويژگي اشاره كرد:

1ـ جامع نگري و اشراف و عمق در مواجهه با مسائل مستحدثه

2 ـ توانمندسازي فكري و روحي و اعتقادي و ايدئولوژيكي

3 ـ تقدم توانمندسازي فرهنگي بر ساير ابعاد آن

4 ـ  توجه به وظائف سنگين دولت اسلامي در اين باره

5 ـ تأكيد بر ايجاد بسترهاي مناسب و فضاي لازم

6 ـ پيشگيري روشنگرانه از خلجان و جريان انديشه هاي انحرافي و التقاطي

7 ـ تأكيد بر نقش مديريت و كارآفريني ( تدبير نيكو و پسنديده)

 8 ـ تأكيد بر خودباوري و اعتماد به نفس و اتكا به سرمايه هاي اجتماعي و ملي

9ـ تأكيد بر نظم و انضباط و مديريت عمر و فرصت‌ها

10ـ تأكيد بر مسئوليت عميق انسان‌ها درجريان رشد

11ـ تأكيد بر نقش تعليم و تربيت و آموزش توأم با پرورش

12ـ تأكيد برحفظ حرمت و كرامت و آزادي و آزادگي و مسئوليت‌پذيري انسان‌ها

13ـ تأكيد برتقويت انگيزه‌هاي عميق دروني و الهي انسان‌ها

14ـ تأكيد براصل تعاون و  تعامل سازنده، ارتباط، مشاركت، همگرائي، اتحاد و انسجام

15ـ تأكيد برسازماندهي و تشكيلات مبتني بر مديريت و انضباط و برنامه

16ـ تأكيد برجذب نيروهاي كارآمد و همسو و همكاري و همفكري و برنامه‌ريزي در جهت تحقق اهداف

17ـ تأكيد بر داشتن استراتژي جامع و درازمدت

18ـ اكرام ديگران،  شفاف‌سازي، اطلاع‌رساني

19ـ نوآوري، ابتكار و خلاقيت، اميد به آينده و آينده‌نگري و نشاط كار و تلاش

20ـ عدالتخواهي و رعايت اصول عدل و انصاف و ...

21ـ نتيجه گرائي در اقدامات و فعاليت‌ها

22ـ اعتقاد جدي به ضرورت تحول عميق اجتماعي و تأثير بر مغزها و انديشه‌ها به عنوان بستر تغيير و دگرگوني در عرصه‌هاي مختلف

23ـ تعامل و توازن دركارها

24ـ سعه صدر حداكثري در پيشبرد اهداف

25ـ استفاده همه جانبه از تجربيات ديگران

در انديشه‌هاي بلند شهيد بهشتي و در سيره و رفتار و برنامه‌هاي او، همواره شواهد روشني بر محورهاي ياد شده مشاهده مي‌شود كه حساسيت آن بزرگوار را به هر يك از اصول ياد شده، در ميدان گفتار و عمل و اعتقاد نشان مي‌دهد. سيره آن شهيد مظلوم بيانگر انديشه‌ها و اعتقادات اوست كه از باب نمونه به چند مورد اشاره مي‌شود:

1ـ اصل خودباوري و اتكاي به نفس:

به نظر مي‌رسد شهيد بهشتي، خود بهترين الگوي خودباوري، اعتماد به نفس و اتكال علي الله  و در اين عرصه در عمر پر بار و پر بركت خود و در سه دهه مبارزات سياسي و فكري و فرهنگي و اجتماعي، يكي از راسخ‌ترين انسان‌ها در عرصه‌هاي ايمان به خداوند بزرگ و اعتماد به نفس بود و ترس و تهديد، هرگز او را از اهداف بلند و آرمان‌هاي متعالي باز نمي‌داشت و مانع نمي‌شد .

در عرصه نظم و انضباط و تواضع و حسن ارتباط و تعامل:

در حسن جميل با ديگران، الگوئي شاخص و سرداري بلندقامت و فاخر بود و همگان او را با ويژگي‌هاي ياد شده مي‌ستودند و مي‌ستايند.

3ـ در بعد تدبير و مديريت :

او انساني مدير و مدبر و آينده‌نگر و انديشمند بود.  مديريت او در مجلس خبرگان رهبري، همگان را به اعجاب وا مي‌داشت. در طول عمر بابركتش، همواره مديري  لايق و مدبّري كارآمد و انديشمندي فرزانه بود. از آغاز زندگي و در مراحل گوناگون تصميم‌گيري و نيز پس از شهريور20  تا شهادت، پيوسته در كانون‌هاي علمي و عملي، مديري كاردان و لايق بود. در تأسيس مدرسه دين و دانش در قم و كلاس‌ها و جلسات جانبي آن در جريان نهضت ملي شدن صنعت نفت، در انتخاب رشته زبان و تدريس، در استفاده از محضر بزرگاني همچون امام راحل و مرحوم آيت‌الله بروجردي و علامه طباطبائي و آيت‌الله محقق داماد و ديگر بزرگان حوزه علميه قم در آن عصر، و در انتخاب دوستان و آشنايان و هم‌بحثي‌ها مانند شهيد مطهري، امام موسي صدر، شهيد مفتح و آيت‌الله مصباح و جنتي و شهيد قدوسي، و در تأسيس مدرسه مباركه حقّاني قم و برنامه‌ريزي براي رشته‌هاي گوناگون تحصيلي، و در آينده‌نگري و فعاليت در تدوين كتاب‌هاي ديني و آموزشي و همكاري با وزارت آموزش و پرورش و همكاري با شهيد دكتر باهنر و دكتر دانش آشتياني و سيد كاظم موسوي و ديگران، و در تأسيس و تكميل مسجد و مجتمع اسلامي هامبورگ، و در تأسيس انجمن‌هاي اسلامي اروپا و هدايت جريان اسلامي در غرب به‌ويژه در جوانان، و در مقابله با تحريف و انحراف و كنفدراسيون، و در شوراهاي انقلاب و مديريت حساس دوران انقلاب، و در مديريت و تأسيس حزب جمهوري اسلامي ايران و تشكيل جامعه روحانيت مبارز، و سازماندهي جريان‌هاي انقلابي و تظاهرات و تربيت نيروها، و كادرسازي و جذب عناصر مؤمن و كارآمد، و نيز در تأسيس نهادهاي انقلاب اسلامي و در راه‌پيمائيهاي تاسوعا و عاشوراي 57 ـ 56 ، و در معماري قوه قضائيه، و در مديريت جريان اسلام فقاهتي در برابر نفاق و ليبراليسم، و در تأسيس مجلس خبرگان قانون اساسي و مجلس شوراي اسلامي و كميته‌هاي انقلاب اسلامي و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، و در تدوين قانون اساسي افتخارآميز جمهوري اسلامي ايران بر كسي پوشيده نيست .

صفحه: 1 از 6 (صفحه بعد)

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار