X

اخبار

تاریخ انتشار: شنبه 12 مرداد 1392
شهيد بهشتي و آسيب‌شناسي تربيت ديني
نويسنده - محمود فتح آبادي

  شهيد بهشتي و آسيب‌شناسي تربيت ديني

بي‌شك پرداختن به بحث تربيت ديني وآسيب‌شناسي آن ضروري است، زيرا تربيت ديني از آثار و فوايد متعددي برخوردار است و در جامعه امروزي، جوانان و نوجوانان را از افتادن درپرتگاه‌ها وكمينگاه‌ها مصون مي دارد.
امتیاز: Article Rating

مقدمه

بي شك انسان بدون تربيت ديني وتهذيب به سعادت نخواهد رسيد  و انساني كه به كمال و سعادت نرسد، دنيا وآخرتش تباه و براي جامعه خود، عضوي خنثي يا حتي مضر است، از اين رو مهم‌ترين رسالت نظام اسلامي و از آن جمله نظام آموزش و پرورش يا تعليم وتربيت ، تربيت ديني فراگيران، دانش آموزان ومربياني است كه مي‌خواهند درآينده به ايفاي نقش بپردازند؛ لذا به همان ميزان كه برنامه‌ريزي براي تعليم، تربيت و رشد ديني و اسلامي فراگيران، مهم وحياتي است،آسيب‌شناسي فرايند تعليم وتربيت نيز ضرورت دارد، زيرا بازشناسي آفت‌ها وخطرات موجود بر سر راه ودفع آنها، بهبود نظام تعليم وتربيت ديني را درنسل‌هاي آتي درپي خواهد داشت، بنابراين درمسير آسيب‌شناسي فرايند تربيت ديني، بايد از نظرات اساتيد ومتوليان امر تعليم وتربيت و كساني كه دراين راه صاحب‌نظر هستند، بهره جست.

بي‌شك بررسي نظرات آيت‌الله شهيد بهشتي پيرامون آسيب‌شناسي تربيت ديني به عنوان شخصيتي كه نه تنها صاحب انديشه ديني كه تربيت‌يافته دين به معناي تمام است و ساليان متمادي، هم دركسوت روحاني و هم به عنوان متولي امر تعليم وتربيت در نهاد آموزش وپرورش، از نزديك با واقعيت‌ها مواجه بوده است، مي‌تواند در اين زمينه، كمك شاياني باشد.

انگيزه من براي نگارش اين اثرمتفاوت وتحقيق پيرامون نظرات شهيد بهشتي درباره آسيب‌هاي موجود بر سرراه تربيت ديني اين بود كه به عنوان عنصري بسيار كوچك درآموزش وپرورش، آن هم در مسئوليتي چون مربي تربيتي، مي‌خواستم چراغي را فرا روي مربيان تربيتي بيفروزم و با توجه به فراخوان ارزنده شهداي هفتم تير، فرصت را غنيمت شمردم. درخصوص طرح مسئله و هدف نگارش بايد گفت كه اين مقاله سعي دارد به 3 سئوال اصلي در زمينه تربيت ديني پاسخ بدهد:

1- تربيت ديني يعني چه و از چه اهميت وجايگاهي برخوردار است؟

2- از ديدگاه شهيد بهشتي، موانع و آسيب‌هاي تعليم وتربيت ديني كدامند؟  

3- از منظر آيت‌الله شهيد بهشتي، نقش عوامل مؤثر يا بازدارنده تربيت ديني كدام است؟

روشي كه در تدوين اين نوشتار به كار برده شده است،روش مطالعه كتابخانه اي بوده كه ضمن اين روش، نگارنده، از جامعه آماري 33جلد كتاب و مقاله معتبر بهره جسته كه جاي دارد براي صاحبان اين آثار طلب خير گردد. ساختار اين مقاله بدين صورت است كه در ابتدا به بيان تعريف تربيت ديني و ذكر اهميت و ضرورت آن ، مخصوصاً در عصر حاضر پرداخته شده  و با استفاده از آثار و بيانات شهيد بهشتي، تربيت ديني در حيطه‌هاي گوناگون، آسيب‌شناسي شده و در پايان نيز ضمن جمع‌بندي، راهكارهايي ارائه گرديده است. اميد است توانسته باشم حق مطلب را آن گونه كه شايسته است، ادا نموده واز رهنمودهاي اساتيد وصاحب‌نظران عزيز بهره جويم و از خداوند متعال شادي روح استاد فرزانه شهيد بهشتي(ره) وتوفيق تمام خدمت‌گزاران به نظام تعليم وتربيت ديني را مسئلت دارم.

صفحه: 2 از 18 (صفحه بعد)

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار
  • rahaei
  • fajre-nour
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444