X

اخبار

تاریخ انتشار: چهارشنبه 02 مرداد 1392
شب قدر

  شب قدر

شب قدر شب مغفرت الهی است، شبی که به تعبیر قرآن بر هزار ماه برتری دارد. شبی که حضور روح و ملائك در محضر امام عصر (عج) است. شبی که در آن مقدرات انسان ها بدست خودشان قابل تغییر است. الهی آن ده که آن به
امتیاز: Article Rating

شب قدر در فرهنگ قرآن و در روايات از جايگاه بسيار عظيمي برخوردار است. تا آنجا كه شب قدر در قرآن برابر هزار ماه معرفي شده و بر اساس روايات شب نزول قرآن شب تعيين تقديرات يكسال انسان و شب مباركي است.

در روايات به جا مانده از معصومين تعبيرات زيبايي براي شب قدر بيان شده است كه همچون شب بخشيده شدن گناهان و اينكه هر كس در آن شب بخشيده نشود مورد نفرين خدا واقع مي شود. (1)

پيامبر اعظم (ص) در باب شب قدر مي فرمايد: «هر كس از شب قدر محروم شود از همه‌ي خيرات بي نصيب شده است».(2)

يكي از اعمالي كه در طول سال به ويژه شب هاي ما مبارك رمضان و علي الخصوص در شب قدر به آن سفارش موكد شده "احياء و شب زنده داري" است.

رسول گرامي اسلام در اين باره مي فرمايد: «كسي كه شب قدر را زنده بدارد، عذاب تا سال آينده از او روي مي گرداند». (3)

در روايات آمده است حضرت محمد (ص) نه تنها در شب قدر بيدار بود، بلكه دهه سوم ماه مبارك رمضان كاملاً بستر خواب را جمع مي كردند و به عبادت مي پرداختند.

حضرت علي (ع) در اين باره فرموده است: «رسول خدا رخت خواب خويش را جمع مي كردند و كمربند [همّت براي عبادت] را در دهه آخر از ماه رمضان محكم مي بستند و هميشه اين گونه بود و اهل و عيالش را در شب بيست و سوم بيدار نگه مي داشتند و بر روي خواب رفتگان در آن شب آن مي پاشيدند [تا از درك شب قدر و درك شب زنده داري محروم نشوند]» (4)

همچنين در سيره حضرت علي (ع) در خصوص شب قدر آمده است كه ايشان در طول سال، شب هنگام آنگاه كه شب پرده هاي تاريكي را انداخته بود بيدار و مشغول عبادت و شب زنده داري مي شدند. اما در شب هاي قدر حال ويژه اي داشتند. (5)

در روايات آمده است حضرت صديقه طاهره (س) نيز در شب قدر حال به خصوصي داشتند؛ آن حضرت در شب قدر نه تنها بيدار مي ماندند بلكه فرزندان خويش را وادار مي كردند شب بيدار باشند.

روش فاطمه عليها سلام اين بود كه هيچ فردي از خانواده اش را نمي گذاشت در شب قدر (شب بيست و سوم) بخوابد و [مشكل خواب] آنها را با كمي غذا و آمادگي در روز درمان مي كردند و مي فرمودند: «محروم است كسي كه از خير [و بركت] آن شب محروم شود». (6)

صفحه: 1 از 4 (صفحه بعد)

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار
  • rahaei
  • fajre-nour
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444