X

اخبار

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 04 تیر 1392
سبک زندگی در رفتار فردی و خانواده شهید آیت الله دکتر بهشتی
زندگی به سبک بهشتی

  سبک زندگی در رفتار فردی و خانواده شهید آیت الله دکتر بهشتی

امتیاز: Article Rating

مفهوم سبک زندگی، ابعاد مختلفی از زندگی انسان را شامل می شود؛ از نوع روابط اجتماعی در حوزه های مختلف گرفتی تا رفتار فردی، رفتار در خانواده و رفتار اجتماعی (مانند تعیین خوراک، پوشاک، مسکن، دکوراسیون، گذراندن اوقات فراغت و ... )؛ با توجه به این که همواره جامعه ها برای دست یابی به آرمان ها و ارزش های خود نیازمند الگوهای پویا و مؤثری در بدنه خود هستند، لزوم توجه دادن جامعه به سبک زندگی شخصیت های تأثیرگذار جامعه یکی از مؤثرترین و بهترین راهکارها در این مسیر است. در این گذار، توجه به شاخص های سبک زندگی پیشوایان فکری و پیش قراولان جامعه مدنی می تواند (با توجه به اعتماد جمعی جامعه) سرعت الگو پذیری و اصلاح رفتار اجتماعی را تسریع بخشد. با این رویکرد و با توجه به اهمیت رفتارهای فردی و ارتباط فرد با خانواده، نگاهی داریم به سبک زندگی و شاخصه های رفتاری شهید آیت الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی در حوزه رفتار فردی و رفتار در خانواده.

شهید بهشتی در طول زندگی خود از ویژگی های منحصر به فردی در زمینه های اخلاق فردی و اجتماعی برخوردار بود. این ویژگی ها از روح و لطافت اسلامی ـ انسانی مایه می گرفت و به طور مشخص و قاطع از رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) تأثیر پذیرفته بود. برخلاف آنچه در سبک زندگی غربی رخ می دهد ، اسلام نه تنها فکر را از رفتار تفکیک نمی کند بلکه دائماً می کوشد تا این دو را باهم پیوند بزند، آن هم در عمیق ترین سطح ممکن. شهید بهشتی در محیط خانواده با همسر و فرزندان خود بسیار مهربان بودند و رفتار های ویژه ای داشتند. مرحوم عزت الشریعه مدرس مطلق، همسر شهید بهشتی درباره اخلاق و روش برخورد ایشان در خانواده می گوید:

حق و حقوقی برای کار همسرش در نظر می گرفت
«... با من که همسرش بودم، مثل یک پدر و فرزند بود. یعنی من همیشه احساس می کردم که با پدرم روبه رو هستم؛ از بس که ایشان مهربان و خوش اخلاق بود. (آیت الله دکتر بهشتی در خصوص رعایت حقوق زن در خانواده دیدگاه جالبی داشتند. به طور مثال ایشان معتقد بود که برای زن در اسلام پیش بینی نشده که کار خانه داری و کلفتی مرد را انجام دهد. حال اگر زن اداره خانه و کارهای فیزیکی خانه را به غیر از تعلیم و تربیت بچه ها به عهد می گیرد، این کار فوق العاده است که وظیفه اش نیست. لذا مرد هم بایستی منصفانه برای کار همسرش حق و حقوقی را در نظر بگیرد. نکته جالب این که خود ایشان عامل به این نظر بود. از حقوق ماهانه خود، بخشی را به عنوان حق الزحمه به همسرشان می دادند و از کمی مبلغ آن نیز عذرخواهی کرده و قول جبران آن را می داد.)

او رفیق فرزندانش بود
هیچ وقت در مدت 29 سال که با هم بودیم، کوچک ترین چیزی از ایشان ندیدم که باعث دلخوری من بشود. با فرزندانش هم، همین طور ایشان رفیق بود. هیچ وقت نشد که حتی برای یک بار هم سر این ها داد بزند. این قدر ایشان خوش اخلاق بود که آن ساعتی که به ما تعلق داشت، واقعاً ما از همنشینی ایشان لذت می بردیم. موقعی که دور هم جمع می شدیم و با هم بودیم، همیشه بحث از خدا و پیغمبر می کردند و می گفت: «که ائمه چنین کردند و شما هم باید چنین کنید...» بچه ها الآن وقتی می نشینند دور هم یک دفعه، همین طور که نشستند بلندبلند گریه می کنند و می گویند که ما همه چیزمان را از دست دادیم؛ نه این که پدر ما از دست ما رفته، رفیق ما هم از دست ما رفته است. نکته ظریفی که در شیوه بر خورد و رفتار ایشان در خانواده مشهود است آن است که با توجه به مشغله های کاری ایشان در سال های بحرانی آن دوره در ایران، مانع از رسیدگی به امور خانواده و فرزندان نبود. در خاطره ای از فرزند شهید آیت الله دکتر بهشتی این طور نقل شده که: شب ها که به خانه می رفت، با وجودخستگی بسیار زیاد از کار روزانه، با صبر و حوصله فراوان، به دختر کوچکش دیکته می گفت و در درس هایش به او یاری می رساند. روش زندگی شهید بهشتی در خانواده می تواند الگوی مناسبی برای همه به ویژه سیاستمداران باشد.

نماز اول وقت رأی گیری می شود
رفتار حکیمانه ایشان در بسیاری از مواقع موجب تشویق دوستانشان به اقامه نماز می شد. شهید بهشتی به لحاظ توجهی که به نماز اول وقت داشتن مشهور بودند. در هر جلسه ای که آیت الله دکتر بهشتی حضور داشت، حتی اگر گرفتاری های بسیار زیاد بود و بحث های مهمی نیز مطرح بود یا عده ای می خواستند که جلسات را به نتیجه برسانند و آنجا را ترک کنند و یا چند دقیقه ای به پایان جلسه نمانده بود، ایشان به محض شنیدن صدای اذان آرام از جای خود برمی خاست و پس از اقامه نماز سریع به جلسه باز می گشت. و با این عمل درسی به دیگران می داد. ایشان اگر با خواهش و یا اصرار دیگران مبنی بر این که جلسه تمام بشود و نماز بخوانند مواجه می شد، برای رد محترمانه این خواهش سعی می کردند با خشرویی و خنده طرف مقابل را قانع کنند و نمازشان را به جا بیاورد. به طور مثال با بیان جملات و عباراتی چون ؛ « حالا خیلی وقت نمی گیرد» ، « ما که نمازمان آن قدر طول نمی کشد» و ... دوستانش را قانع می کردند. در تقید شهید بهشتی به نماز اول وقت خاطره بسیار مشهوری از ایشان به یادگار مانده است و آن این که، در یکی از جلسات حزب جمهوری اسلامی زمان اقامه نماز مغرب شد و ایشان اظهار داشت که هم اکنون وقت نماز است و درصدد بر آمدن که جلسه را ترک کند. از سوی دیگر جمعی از دوستانش خواستند که بحث نیمه کاره را به اتمام برسانند و سپس برای انجام نماز بروند. اما شهید بهشتی در مقابل خواهش آنان خواستار رأی گیری شد که آرای اکثریت به نفع اتمام بحث نیمه کاره جلسه مذکور شد. اما علی رغم این که نماز اول وقت رأی نیاورد ، شهید بهشتی گفت که ما چه کار واجب تر از نماز داریم و یا این که خداوند در وقت نماز، برای انجام امور دیگر خیر قرار نداده است. و به آنان گفت اگر دلتان شور می زند که این بحث را به اتمام برسانید ما الان نمی توانیم.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار
  • rahaei
  • fajre-nour
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444