X

اخبار

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 04 تیر 1392
شهید بهشتی شخصیتی چندوجهی
نظرات، دیدگاه ها و آرا

  شهید بهشتی شخصیتی چندوجهی

امتیاز: Article Rating

دکتر آیت الله دکتر بهشتی یکی از متفکرین و اندیشمندان بزرگ اسلام در تاریخ معاصر و به لحاظ جامعیت، کم نظیر بود. با یک نگاه گذرا به تمامی شخصیت های روحانی سال های اخیر، به روشنی درمی یابیم که آیت الله دکتر بهشتی ویژگی های خاص خود را داشت که یکی از عمده ترین دلایل مخالفت های شدید علیه او همین شخصیت ویژه و چندبعدی ایشان بود. در اینجا هدف ما از طرح این بحث، آشنایی با آرا، اندیشه ها و دیدگاه های آیت الله دکتر بهشتی است. بنابراین بیش از آن که به حواشی شخصیت آیت الله دکتر بهشتی توجه کنیم، دیدگاه های او را مورد بررسی قرار می دهیم. با توجه به گستردگی و حجم انبوه دیدگاه ها و مواضع آیت الله دکتر بهشتی در اینجا فقط به نکات برجسته ای که در شخصیت وی آشکار تر است پرداخته می شود. ایشان که از خود چهره ای چندوجهی بر جای نهاد، معتقد بود دین اسلام یک دین جامع و کامل است. به بیانی روشن تر: جامعیت اسلام اولین و کامل ترین اثر را بر جامعیت ایشان گذاشت.

هنر از دیدگاه آیت الله دکتر بهشتی
هنر مکتبی و هنر انقلابی، هنر مسئولیت ساز و متعهد است. اگر هنر در خدمت ابتذال قرار گیرد، به جای رشد انسان، او را به انحطاط می کشاند. با توجه به این نگاه آیت الله دکتر بهشتی در باره هنر نظری کاملاً مکتبی داشت: « هنر، هنر تعالی بخش، هنری که به انسان کمک کند تا از زباله دان زندگی منحصر در مصرف، اوج بگیرد و بالا بیاید و معراج انسانیت را با سرعت بیشتری درنوردد، هنر اسلامی است. این هنر، هنری است که مورد تشویق و تقدیر اسلام است. در این مدت زمانی که از پیروزی انقلاب می گذرد، دو نوع سرود انقلابی ساخته شده است. یک نوع سرود با آهنگ های انقلابی که از نظر ما خوب است و درخور تقدیر است. ولی یک نوع سرود انقلابی هم با آهنگ ساخته شده است. اما آهنگ ترانه های عشقی(!) فقط کلمات شعر ها عوض شده، که این به درد نمی خورد. این حرام است که حرام شده است و در روایات ما هم موجود است. اگر قرآن را هم با غنا بخوانند حرام است. بلکه حرام اندر حرام است. لذا تقاضای من این است که هنرمندان راستین انقلاب شعر بسازند و شعر بسرایند و آهنگ بسازند...

هنری باشد که انسان را انسان تر بکند
«وقتی انسان می خواهد به نیاز هنری انسان بنگرد، کاملاً متوجه است که هنر باید نردبان عروج و تکامل باشد نه وسیله سقوط و تباهی.
هنری باشد که انسان را انسان تر بکند نه اینکه او را به حیوانیت و سبعیت یا حیوانیت شهوت و یا حیوانیت طاغوتی و جباریت بکشاند.»
از صحبت های ایشان این طور نتیجه می شود گرفت که دیدگاهشان، چنین است که همان طور که وارد محدودیت های هنری شده، خدامحوری و بندگی انسان را نیز مد نظر قرار داده است. هنر زیبایی است و رسالت بندگی را باید با زیبایی و ظرافت ارائه نمود. محصول هنری به معنای یک اثر زیبای بندگی و خداجویی است.

صفحه: 1 از 4 (صفحه بعد)

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار
  • rahaei
  • fajre-nour
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444