X

اخبار

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 04 تیر 1392
نگاهی به زندگی نامه آیت الله دکتر بهشتی
روزی که یک ملت شهید شد

  نگاهی به زندگی نامه آیت الله دکتر بهشتی

امتیاز: Article Rating

تابستان سال1360 را می توان خونین ترین سال برای جمهوری اسلامی ایران از نظر شهادت مقامات عالی رتبه نظام دانست.
در این سال فقط در دو انفجار هفتم تیر و هشتم شهریور که توسط منافقین انجام شد ، رئیس جمهور (محمدعلی رجایی)، نخست وزیر (محمدجواد باهنر)، رئیس دیوان عالی کشور (آیت الله دکتر بهشتی) ، چهار وزیر و مشاور وزیر، 27 نماینده مجلس شورای اسلامی و ... به شهادت رسیدند. یعنی منافقین تمامی قوای (مجریه، مقننه و قضاییه) را هدف قرار دادند.
در این بین گسترده ترین جنایت مربوط به شامگاه هفتم تیر1360 بود. یک روز پیش از این جنایت تروریستی در ششم تیرماه سال 1360 جواد قدیری یكی از عوامل سازمان منافقین در مسجد اباذر تهران با بمب گذاری در ضبط صوت به حجت الاسلام سیدعلی خامنه ای سوء قصد نمود كه البته این ترور نافرجام ماند.
روز بعد یعنی در شب هفتم تیر در حالی که مردم تهران پس از یک روز فعالیت به خانه هایشان بازگشته بودند، با صدای انفجاری شدید به خیابان ها ریختند. این انفجار کار دشمن خارجی ایران (رژیم صدام) نبود، بلکه کار دشمن داخلی (منافقین) بود. منافقین هفت روز پس از اعلام استراتژی جنگ مسلحانه علیه جمهوری اسلامی و شش روز پس از عزل ابوالحسن بنی صدر از ریاست جمهوری دست به این انفجار خونین زدند.
در ساعت 21 هفتم تیر1360 آیت الله دکتر بهشتی در اجلاس دفتر مرکزی جمهوری اسلامی همراه با جمعی از مقامات دولتی، معاونان وزارتخانه ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال تبادل نظر با یکدیگر در زمینه مشکلات کشور بودند، دقایقی پس از شروع جلسه در اثر انفجار بمبی قوی، تمامی سقف ساختمان فروریخت. این بمب توسط محمدرضا کلاهی عامل نفوذی منافقین در حزب جمهوری اسلامی در سرچشمه تهران کار گذاشته شده بود.
در این انفجار شدید ، که تهران را به لرزه درآورد ، علاوه بر آیت اللّه‏ دكتر سیدمحمد حسینی بهشتی، 72 نفر از حاضران در جلسه شهید شدند. دو روز بعد ، در نهم تیر، در میان اندوه شدید مردم این شهیدان در تهران تشییع شده و در قطعه 72 بهشت زهرا به خاک سپرده شدند. اما نخستین جلسه ‏علنی مجلس شورای اسلامی ، روز بعد، ‏دهم ‏تیرماه ، برگزار شد. درآن روز، به یادبود 27 نماینده شهید، 27 دسته گل روی صندلی نمایندگان شهید مجلس شورای اسلامی قرار داده شد. بعدها در قطعه 72 بهشت زهرا یادمانی برای این شهدا ساخته شد و شهیدان رجایی و باهنر نیز در این مکان به خاک سپرده شدند. رهبر انقلاب اسلامی و سایر مقامات و مردم همه ساله در مناسبت های مختلف بر مزار این شهدا حاضر می شوند.
از نظر امام خمینی «بهشتی، یك ملت بود.»
سیدمحمد حسینی بهشتی در دوم آبان ماه 1307 در محله لُنبان اصفهان متولد شد. سیدمحمد در چهار سالگی راهی مکتب خانه شد و خواندن و نوشتن و قرآن را فرا گرفت. با گشایش مدارس جدید در آزمون ورودی دبستان «ثروت» که بعدها «پانزده بهمن» نامیده شد، شرکت کرد و در کلاس ششم ابتدایی قبول شد اما به دلیل کمی سن در کلاس چهارم جای گرفت. ولی در پایان همان سال تحصیلی با شرکت در امتحان سراسری ششم ابتدایی، رتبه دوم را به دست آورد. سیدمحمد تحصیلات متوسطه را در دبیرستان سعدی اصفهان آغاز کرد و تا سال دوم ادامه داد ولی با سقوط رضاشاه و شکسته شدن جو خفقان و استبداد، گرایش های مذهبی آشکارتر شد و او نیز اشتیاق فراوانی برای یادگیری علوم اسلامی پیدا کرد و سرانجام در 1321ش دبیرستان را رها کرد و راهی مدرسه صدر واقع در بازار اصفهان شد. او در مدت چهار سال دروس سطح حوزه را به پایان رساند و تحسین اساتیدش را برانگیخت و هم زمان با تحصیل، مکالمه زبان انگلیسی را به طور کامل نزد یکی از دوستانش آموخت.
در سال 1325ش به قم رفت و در مدرسه تازه تأسیس حجتیه ساکن شد و یک سال بعد درس خارج فقه را آغاز کرد و در این مقطع از درس استادان بنامی چون آیت الله سیدمحمدحسین بروجردی، آیت الله محقق داماد، امام خمینی، آیت الله سیدمحمدتقی خوانساری و آیت الله حجت کوه کمره ای بهره جست. او پس از چندی تحصیلات دبیرستانی خود را پی گرفت و بعد از گرفتن دیپلم ادبی، به دانشگاه معقول و منقول (الهیات و معارف اسلامی) راه یافت و در سال 1330 ش دوره کارشناسی را به پایان رساند و در آزمون بورس تحصیلی برای کشور انگلستان پذیرفته شد ولی در همان روزها به توصیه دوست و هم مباحثه ای خود آیت الله مرتضی مطهری، در درس حکمت و فلسفه اسلامی علامه سیدمحمدحسین طباطبایی شرکت کرد و به گفته خودش در همان جلسه اول شیفته اخلاق و منش استاد گردید و از بورس تحصیلی خارج کشور صرف نظر کرد. او در همین سال وارد آموزش و پرورش گردید و با تسلطی که بر زبان انگلیسی پیدا کرده بود، در دبیرستان حکیم نظامی قم دبیر زبان انگلیسی شد. وی در سالیان بعد تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه داد و در سال 1353ش از دانشگاه تهران در رشته فلسفه دکتری گرفت. سیدمحمد بهشتی در سالهای نهضت ملی شدن صنعت نفت (1329 ـ 1332 ش) در حالی که طلبه ای جوان بود با شور و شوقی فراوان در تظاهرات و اجتماعات حاضر می شد. وی در اعتصابات منتهی به واقعه 30 تیر 1331 و سقوط دولت قوام السلطنه شرکت نمود و در جمع متحصنان تلگراف خانه اصفهان سخنرانی کرد. بهشتی که پس از شکست نهضت ملی نفت خلأ وجود یک تشکیلات منظم سیاسی و نیروهای سازمان یافته را برای مبارزه با حکومت پهلوی کاملاً احساس کرده بود، دبیرستان «دین و دانش» قم را با هدف تربیت افراد برای مبارزات سیاسی بنیان نهاد و به مدت ده سال مدیریت آن را بر عهده گرفت.

صفحه: 1 از 2 (صفحه بعد)

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار