X

اخبار

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 04 تیر 1392
ایرج صفاتی دزفولی از روزهای آتش و خون می گوید

  ایرج صفاتی دزفولی از روزهای آتش و خون می گوید

امتیاز: Article Rating

کشور در حال جنگ بود ، مردم به ویژه در مناطق جنگی در شرایط سختی به سر می بردند جوانان غیور کشورمان در خط مقدم جبهه با کمترین تجهیزات دفاعی در برابر دشمن ایستادگی می کردند. در جبهه ها ایثار از خود گذشتگی و یکدلی بود اما در تهران نفاق و تفرقه با محوریت بنی صدر و گروهک منافقین روز به روز ابعاد گسترده تری پیدا می کرد. بنی صدر هرچند وقت یک بار با برگزاری میتینگ به طرح مسائل اختلاف برانگیز می پرداخت. این مسادل روح مردم را آزار می داد و ما نیز از اینکه می دیدیم بنی صدر روحیه و تفکر دفاع از میهن ندارد خیلی ناراحت بودیم.
در کنار همه این مسائل ، عدم تکمیل کابینه به موضوع چالش برانگیزی تبدیل شد. کمتر روزی بود که نماینده ای از پشت تریبون مجلس نسبت به این موضوع اعتراض نکند. سال 59 داشت به روزهای پایانی نزدیک می شد. به من ابلاغ شد که روز چهارشنبه ششم اسفند در صحن علنی مجلس نطق پیش از دستور دارم. من که از موضوع تکمیل نبودم کابینه بسیار ناراحت بودم و آن را به صلاح مملکت نمی دانستم ، فکری به ذهنم خطور کرد و تصمیم گرفتم پس از ایراد نطق که به طور زنده از شبکه معارف پخش می شد ، اعتراضم را علنی نمایم. تصمیم گرفتم 3 روز اعتصاب غدا کنم. برای حل مشکل شرعی مسئله و اینکه بعدها با اعتراض مواجه نشوم از آیت الله صانعی سؤال کردم«اگر کسی برای احقاق حقوق عمومی به 3 روز اعتصاب غذا محدود دست بزند از نظر شرعی چه صورتی دارد؟ ایشان در پاسخ گفت: اشکالی ندارد»
نکته ای که باید اینجا بدان اشاره کنم این است که پیش از این نیز 3 مرتبه در دوران پهلوی و در زندان دست به اعتصاب غذا زده و هر بار به ترتیب پانزده روز ، یک هفته و سه روز دست از غذا کشیده بودم. سرانجام شش بهمن فرا رسید و پس از نطق طوفانی ، در پایان اعلام کردم به علت عدم تکمیل کابینه یعنی نداشتن وزرای امور اقتصادی و دارایی ، بازرگانی و امور خارجه از این لحظه سه روز اعتصاب غذا می کنم. روز اول نیت روزه نداشتم اما از روز دوم اعتصاب غذا را به روزه عبادی تبدیل کردم.
این اعتصاب غذا در داخل و حتی خارج از کشور نیز به طور گسترده منعکس شد و در داخل کشور موجب تحریک طرفداران نظام شد. مردم در قالب دسته های مختلف با حمل پلاکارد و تراکت و سر دادن شعارهای انقلابی ، با تجمع در مقابل درب شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی از خدمتگزار خود حمایت می کردند.در روز دوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که ریاست مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت به اتاق من در مجلس آمد و از سر رأفت و مهربانی پیشنهاد کرد «شیر و عسل میل کنید و به اعتصاب غذا پایان دهید» اما من نپذیرفتم گروه های مختلف رادیویی و تلویزیونی و مطبوعات در این 3 روز چندین گزارش و خبر تهیه و در اخبار سراسری رادیو و تلویزیون پخش شد.
حتی به خاطر دارم دو روز بعد از اعتصاب غذای من بابی ساندز نماینده ایرلند در پارلمان انگلیس دست به اعتصاب غذای نامحدود زد که منجر به مرگ او شد. سر انجام با فراگیر شدن موضوع اعتصاب غذای ما ، بنی صدر که تا آن روز به طور مداوم یا وزرای پیشنهادی نخست وزیر وقت آقای رجایی-فقط به جرم حزب اللهی بودن-مخالفت کرد ، با انتصاب دکتر نمازی به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی و حسین کاظم پور اردبیلی به عنوان وزیر بازرگانی موافقت کرد. در خصوص وزیر امور خارجه نیز مجلس مصوبه ای را گذراند که در صورت استنکاف رئیس جمهور از معرفی وزیر ، نخست وزیری می تواند رأسا وزیر را انتخاب و به مجلس معرفی کند. و شهید رجایی سر انجام با استفاده از این قانون وزیر امور خارجه را به مجلس معرفی کرد و او نیز تا عزل بنی صدر در این مسئولیت خدمت کرد.

صفحه: 1 از 2 (صفحه بعد)

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار
  • rahaei
  • fajre-nour
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444