X

اخبار

تاریخ انتشار: شنبه 07 بهمن 1396
چهارمین دوره کارگاه های ازدواج در عصر یخبندان برگزار شد

  چهارمین دوره کارگاه های ازدواج در عصر یخبندان برگزار شد

چهارمین دوره کارگاه های ازدواج در عصر یخبندان در موسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر(سرچشمه) عصر پنج شنبه پنجم بهمن ماه برگزار شد.
امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، چهارمین دوره کارگاه های ازدواج در عصریخبندان در موسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر(سرچشمه) با حضور حجت الاسلام حسین شریفی و علی شیخ الاسلامی مشاور ازدواج و خانواده و جمعی از دختران و پسران که تصمیم بر ازدواج دارند عصر پنج شنبه پنجم بهمن ماه، برگزار شد.

حسین شریفی، با بیان این نکته که یکی از مهمترین مسئله هایی که ما در نشست کارگاه های ازدواج در عصر یخبندان به آن توجه ویژه ای داریم مسئله ذکر درمانی است، گفت: این را اول جلسه می گویم چون اعتقاد دارم که این اذکار به نشست های ما برکت می دهد؛ برای همین نشست چهارمین دوره کارگاههای ازدواج در عصر یخبندان را با ذکر صلواتی بر حضرت محمد(ص) آغاز می کنیم.

شریفی، با بیان این مسئله که ازدواج عملی است که زندگی را تا مدت زمان طولانی تحت تاثیر قرار دهد، گفت: بعضی از تصمیم ها هستند که اثر آن در زندگی به مدت چند روز خواهد بود؛ مانند خوردن یک غذای خوشمزه در یک رستوران. بعضی از تصمیم ها مانند انتخاب رشته می تواند اثری نسبتا طولانی داشته باشد؛ اما انتخاب همسر تصمیمی است که می تواند تا پایان عمر زندگی یک فرد را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین این انتخاب از انتخاب های بسیار مهم زندگی محسوب می شود.

انتخاب صحیح همسر می تواند تاثیر مستقیمی بر جمع کردن توشه برای آخرت بگذارد

حسین شریفی، با تاکید بر این موضوع که انتخاب صحیح همسر می تواند تاثیر مستقیمی بر جمع کردن توشه برای آخرت بگذارد، گفت: افراد آگاه همواره سعی می کنند با انجام کارهای نیک توشه ای برای آخرت جمع کنند و داشتن همسر صالح تاثیر مستقیمی بر داشتن فرزند صالح و موجبات تربیت صحیح آن فرزند را فراهم می آورد که فرزند صالح با خدمت به جامعه می تواند توشه ای برای آخرت والدین باشد؛ بنابراین در بحث انتخاب مهمترین معیار این است که همسری که انتخاب می کنیم فرد صالحی باشد.

حسین شریفی، در خصوص نگاه اسلام به ازدواج، گفت: نگاه اسلام به ازدواج به این شکل نیست که انسان تولید مثل حیوانی داشته باشد بلکه نگاه اسلام به امر ازدواج یک نگاه مقدس است. اسلام به ارتباط عاطفی و جنسی زن و شوهر نگاه عبادت به درگاه خداوند است. حتی اسلام گرفتن دست زن و شوهر را عاملی جهت پاک شدن گناه های آنها می داند.

شریفی، برخی از مهمترین اصل ها را برای اقدام به ازدواج چنین برشمرد: مسئله اصلی و مهم برای ازدواج، آمادگی خود فرد است. مسئله مهم دیگر، آسیب شناسی رفتار است؛ یک دختر و پسر قبل از اینکه اقدام به ازدواج کنند باید خود را به خوبی بشناسند؛ باید آسیب شناسی کنند و ببینند که چه ویژگی های منفی و مثبتی دارند. با شناخت ویژگی های منفی خود می توانند پی ببرند که ازدواج با چه کسی می تواند ریسک پذیرتر باشد. شکست عاطفی یکی دیگر از مسائل مهم است؛ اگر کسی درگیری ذهنی دارد باید حل کند؛ مانند اینکه به کسی وابستگی دارد تا زمانی که از وابستگی رها نشود نباید اقدام به ازدواج کند. مسئله بعدی پرخاشگری است. اگر کسی بسیار فرد خشمگینی باشد باید مهارت های کنترل خشم را یاد بگیرد و قبل از ازدواج باید این مشکل را برطرف کند. مسئله مهم بعدی؛ اضطراب و استرس فرد است؛ اگر معضلات زندگی باعث دلشوره فرد می شود باید آن را حل کند. مسئله مهم دیگر وسواس است؛ اگر فردی حتی تا حدود کم وسواس داشته باشد بهتر است که قبل از ازدواج آن را کنار بگذارد. مسئله بعدی ضعف اعتماد به نفس است؛ اگر فردی اعتماد به نفس ندارد و زود وابسته می شود زمانی که زندگی مشترک شروع می شود موجب آن می شود که استقلال فکری نداشته باشد و با امر و نهی دیگران سعی می کند زندگی کند.

وی، در خصوص راههای افزایش اعتماد به نفس که عاملی مهم جهت انتخاب موفقیت آمیز همسر مناسب محسوب می شود، گفت: شمردن نعمت هایی که خداوند به انسانها داده است باعث می شود اعتماد به نفس افزایش یابد؛ اینکه انسان بداند خداوند به او نعمت سلامتی داده است، نعمتی که بسیاری از افراد از آن بی نصیب هستند. شناسایی استعدادها منجر به افزایش اعتماد به نفس می شود. اگر استعداد خود را شناسایی کنیم و هر استعدادی که داریم آن را پرورش بدهیم خود به خود موجبات افزایش اعتماد به نفس هم تقویت می شود. یکی از مهمترین راههای تقویت اعتماد به نفس ارتباط با خدا است.

خودشناسی؛ یکی از پیش شرط های اساسی ازدواج

علی شیخ الاسلامی، هدف افراد از شرکت در نشست کارگاه های ازدواج عصر یخبندان را افزایش آگاهی و دانش افراد در امر ازدواج دانست و یکی از پیش شرط های اساسی ازدواج را خودشناسی دانست و گفت: برای اینکه ازدواج سالم داشته باشیم به یک پیش شرط هایی نیاز داریم؛ به نظرم خودشناسی یکی از مهمترین اصل ها و پیش شرط ها برای دست یابی به ازدواج موفق محسوب می شود. وقتی آمادگی ازدواج پیدا کردیم و خود را به خوبی شناختیم؛ می توانیم نسبت به انتخاب همسر اقدام کنیم.

وی، در خصوص هدف جلسات کارگاه های ازدواج عصر یخبندان، گفت: هدف این جلسه این است که در یک بستر سالم زمینه را برای ازدواج جوانان فراهم کنیم.

شیخ الاسلامی، با تاکید بر اینکه جوانان برای پیدا کردن همسر مناسب در کارگاههای ازدواج عصر یخبندان نباید از بحث و گفت و گو روی گردان باشند، گفت: برخی ها می گفتند چرا این جلسات کمکی به ما در جهت پیدا کردن فرد مورد نظر برای ازدواج موثر نیستند؟ باید بگوئیم که نباید از بحث کردن روی گردان بود؛ بلکه باید وارد بحث و گفت وگو شد؛ چون خود این بحث کردن زمینه را برای شناخت طرفین فراهم می کند.

وی، با بیان این مسئله که بیان کردن قصد ازدواج در جلسات هیچ کسر شانی را برای فرد در پی ندارد، گفت: شاید به این خاطر داشتن قصد ازدواج را بیان نمی کنیم که از چیزی می ترسیم که شاید اصلا وجود خارجی نداشته باشد. باید ترس های ذهنی را کنار بگذاریم؛ بیان قصد ازدواج داشتن وهم به نوعی می توان گفت بیان ابراز علاقه شخصی به جنس مخالف هیچ وقت از ارزش کسی کم نمی کند. باید به این نکته توجه کرد که اگر فردی یک انسان با شخصیت و دارای اعتماد به نفس قوی باشد نباید نگران قضاوت ناصحیح باشد؛ چرا که قضاوت های ناصحیح چیزی از ارزش فرد نمی کاهد.

کارگاههای ازدواج عصر یخبندان؛ قانونی ترین و مشروع ترین جلسات در امر ازدواج

شیخ الاسلامی، کارگاههای ازدواج عصر یخبندان را یکی از قانونی ترین و مشروع ترین جلسات در امر ازدواج خواند و گفت: این شیوه همسریابی یکی از مشروع ترین و قانونی ترین نشست ها برای پیدا کردن همسر است؛ به این خاطر که به شیوه اخلاقی و صحیح در امر همسر یابی به کسانی که تصمیم بر ازدواج دارند کمک می کند.

وی، در خصوص آشنایی دخترها و پسرها در فضای مجازی، گفت: ما تمام سعی خود را خواهیم کرد تا این فرهنگ را در ایران جا بیندازیم که به جای اینکه از مسیرهای غلط مانند فضای مجازی با هم آشنا شوند، از این مسیر که مسیر درستی است اقدام به انتخاب همسر کنند؛ باید زمینه ارتباط سالم بین دختر و پسران را فراهم کنیم و با مشاوره صحیح، آنها را در جهت ازدواج یاری کنیم.

شیخ الاسلامی، مشکل امروز جامعه را برای انتخاب همسر سردرگمی میان روش های انتخاب همسر بین روش سنتی و مدرنیته دانست و گفت: مشکل امروز جامعه ما برای انتخاب همسر سردرگمی بین روشهای سنتی و مدرن انتخاب همسر است؛ با توجه به اخلاق و رفتاری که داریم شیوه انتخاب همسر را مشخص نمی کنیم.

وی، خاطر نشان کرد: شبکه های محلی مانند ازدواج به سبک قدیمی که فردی در محله دختری را برای پسری معرفی می کرد دیگر برای ازدواج پاسخ گو نیستند؛ سیستمی مثل عصر یخبندان می تواند با برگزاری آزمون های مختلف افراد را از نظر سلامت بررسی کند و نسبت به معرفی یکدیگر به هم اقدام نماید.

لازم به ذکر است جلسه دوم کارگاه‌های ازدواج در عصر یخبندان همین پنجشنبه 12 بهمن از ساعت 14 در محل موسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر(سرچشمه) واقع در میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه کوچه شهید صیرفی پور برگزار می گردد و ورود برای عموم رایگان است.

 

 


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444