X

اخبار

تاریخ انتشار: چهارشنبه 24 مرداد 1397
حیات اسلام به روح جهاد، مبارزه و انقلابی بودن است

  حیات اسلام به روح جهاد، مبارزه و انقلابی بودن است

استاد حوزه و دانشگاه گفت: حیات اسلام به روح جهاد، مبارزه و انقلابی بودن است و هراس دشمنان از انقلاب هم به این دلیل است که انقلاب، اسلامِ مبارزه را زنده کرد.
امتیاز: Article Rating
به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی، حجت الاسلام سید عباس موسوی مطلق در دومین جلسه از سلسله جلسات رشد معنوی سیاسی که با هدف بازخوانی کتب ولایت فقیه و چهل حدیث امام خمینی(ره) در مسجد ۷۲ تن مجموعه سرچشمه برگزار شد طی سخنانی گفت: یکی از نقاط مهم مقابل دشمنان اسلام حضور روحانیت بود و آن ها برای مقابله با این مانع پیش رو، روحانیت جدید درست کردند و عده ای را خریدند و فِرَق مختلفی را ایجاد کردند که نمونه آن سید کاظم رشتی و علی محمد باب بود که فرقه بابیت را ایجاد کرد. این افراد متولد ایران و مسلمان و در خانواده مسلمان رشد پیدا کرده اند اما مهره استعمار بودند. از طرفی برخی نیز ذاتا جاسوس بوده و مسلمان هم نبودند، بلکه توسط استعمار و انگلیس آموزش دیده و به کشورهای اسلامی فرستاده می شدند که نمونه آن در خاطرات مستر همفر وجود دارد.

وی افزود: استعمار با این رویکرد می خواست اسلام بطور ناقص و با انحراف تبلیغ شود و اسلامِ مجاهده تبلیغ نشود. این افراد نبض مراکز علمی و نشر را به دست می گرفتند و با انتشار آثار منحرف، اذهان مردم را مسموم کردند و لذا امام خمینی (ره) در بخشی از این کتاب می فرماید: «پس، به وسايل مختلف بر ضد اسلام تبليغ و دسيسه كردند. مبلغينى كه در حوزه‏هاى روحانيت درست كردند، و عمالى كه در دانشگاه ها و مؤسسات تبليغات دولتى يا بنگاههاى انتشاراتى داشتند، و مستشرقينى كه در خدمت دولتهاى استعمارگر هستند، همه دست به دست هم داده در تحريف حقايق اسلام كار كردند. به طورى كه بسيارى از مردم و افراد تحصيلكرده نسبت به اسلام گمراه و دچار اشتباه شده ‏اند.»

حجت الاسلام موسوی مطلق در همین زمینه افزود: کسروی و سنگلجی و در طبقات با یک سبقه دینداری بیشتر مانند برقه ای از این دست بودند و استعمار کاری کرد که مردم به شک افتاده بودند و اختلاف بین بدنه در حال شکل گیری بود.

وی با بیان اینکه در اندیشه امام(ره) «اسلام دين افراد مجاهدى است كه به دنبال حق و عدالتند و دين كسانى است كه آزادى و استقلال مى‏خواهند» است گفت: دشمنان حتی شعارهایی که با اسلام عجین شده بود را گرفتند و منادیان حق و عدالت کسان دیگری شدند. آن هایی که دم از آزادی و استقلال می زدند اصلا معتقد به این معنا در اسلام نبودند و این شعار را به نفع خود مصادره کردند. روشنفکرها عهده دار این شعارها شدند که خودشان منحرف بودند و اعتقادی به اسلام نداشتند و ما تارک فکرتر از این ها نداریم.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به این سخن امام خمینی(ره) که «اسلام مكتب مبارزان و مردم ضد استعمار است» گفت: ببینید اجتماع مردم کدام عالم را می پسندد. مرجعی محبوب تر است که در امور اجتماعی و سیاسی مسلمین هیچ دخالتی نکند و فتوایش را بدهد و وجوهات را پرداخت کرده و از محبت و مصائب اهل بیت(ع) دم بزند. اما عالمی که دغدغه های سیاسی و اجتماعی مردم داشته باشد را خیلی نمی پسندند و این در روح خیلی از افراد حلول کرده که خیلی هم خطرناک است. حضرت امام می فرمایند که دشمنان «اسلام را طور دیگری برای مردم معرفی کرده و می کنند، تصور نادرستى كه از اسلام در اذهان عامه به وجود آورده و شكل ناقصى كه در حوزه‏هاى علميه عرضه مى‏شود براى اين منظور است كه خاصيت انقلابى و حياتى اسلامى را از آن بگيرند.«

حجت الاسلام موسوی مطلق گفت: این افراد آنقدر نفوذ پیدا کردند که اسلام غیرانقلابی را معرفی کردند و این در حالی است که حیات اسلام به روح جهاد، مبارزه و انقلابی بودن است. هراس دشمنان از انقلاب هم به این دلیل است که انقلاب، اسلامِ مبارزه را زنده کرد اما دشمنان، اسلامی می خواستند که کاری با این موضوعات نداشته باشد. دشمن با کرسی های درس به تنهایی مشکلی ندارد که حتی بیان فقه 15 سال هم طول بکشد اما موقع اجرا مشکل دارند. امام خمینی (ره) در همین زمینه می فرماید «تبليغات سوء آن ها متأسفانه مؤثر واقع شده است. الآن گذشته از عامه مردم، طبقه تحصيل كرده، چه دانشگاهى و چه بسيارى از محصلين روحانى، اسلام را درست نفهميده‏اند و از آن تصور خطايى دارند. همان طور كه مردم افراد غريب را نمى‏شناسند، اسلام را هم نمى‏شناسند و [اسلام] در ميان مردم دنيا به وضع غربت زندگى مى‏كند. چنانچه كسى بخواهد اسلام را آن طور كه هست معرفى كند، مردم به اين زودي ها باورشان نمى‏آيد؛ بلكه عمال استعمار در حوزه‏ها هياهو و جنجال به پا مى‏كنند.» که الحمدلله بعد از انقلاب این نگاه تغییر کرد.

صوت کامل این جلسه را اینجا دانلود کنید.انتهای پیام//

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ اخبار
تگ اخبار
  • rahaei
  • fajre-nour
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444