X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: چهارشنبه 24 دی 1393
دنیا یک مار خوش خط و خال است

  دنیا یک مار خوش خط و خال است

دنیا از هر کدام از ما به شکلی دل می‌برد. یکی را با پول، یکی را زن، یکی را با قدرت. حضرت علی علیه السلام می‌فرماید ببین دنیا می‌خواهد با چه چیز حواست را پرت کند، تو از آن چیز رو برگردان.
امتیاز: Article Rating
به گزارش روابط عمومی سرچشمه؛ دکتر اسماعیلی امروز در جلسه شرح و تفسیر نهج البلاغه، در ادامه‌ی بحث در خصوص نامه 69 این کتاب شریف که خطاب به حارث همدانی است، ضمن مرور بحث جلسه‌ی گذشته مبتنی بر توصیه امام به تمسک به قرآن و عبرت گرفتن از داستان‌های تاریخی آن و نیز مرور تاریخ برای پل زدن از گذشته به آینده؛ به طرح این سؤال پرداخت که اصلا باید از تاریخ چه عبرتی گرفت؟ :"حضرت گویا در ادامه فرمایشات خود به این سؤال مقدّر جواب داده اند چرا که می‌فرمایند «وَ كُلُّهَا حَائِلٌ مُفَارِقٌ». یعنی اگر تاریخ را درست و دقیق مطالعه کنی به این نتیجه خواهی رسید که همه جای آن دو خصوصیت دارد. یکی این‌که تحول‌پذیر و تغییرپذیر است. دوم این‌که اگر هم تغییر نکند ما از آن جدا می‌شویم."
استاد اسماعیلی در ادامه ضمن بیان این‌ نکته که همه چیز دنیا، چه نعمت آن چه نغمت آن، چه سختی‌ها و چه خوشی‌ها، چه عزت و چه ذلت، هیچ چیزش پایدار، ثابت و ابدی نیست. به شرح نمونه‌های متعدد این تغییرات در عالم پرداخت و گفت:"چه بسیار انسان‌های تنومند و قوی را می‌بینیم که ناگهان به یک مریضی لاعلاج همه ابهت‌شان فروریخته. چه اندازه ثروت ثروتمندانی که یک شبه با یک آتش بر باد رفته است، چه آتش مادی چه معنوی. چه زنده‌بادهایی که صبح سردادند و شب به مرده‌باد تبدیل شد. و برعکس چه افرادی که در چشم بر هم زدنی از حضیض ذلت به اوج عزت رسیده‌اند. گاهی انسان خودش را گرفتار می‌بیند ولی یک دفعه همه مشکلاتش حل می‌شود. پس انسان نباید هیچ‌وقت فریب وضع فعلی خودش را بخورد. اگر خوش است به ان دل نبندد و خدا را فراموش نکند و اگر هم ناخوش بود گله نکند و از رحمت خدا ناامید نشود."
عضو محترم شورای نگهبان سپس در خصوص معنای کلمه «مفارق» بیان کرد:" شرایط عالم نسبت به انسان بی‌وفاست. چون اگر این صفت در آن وجود نداشت فقط خوشی‌ها نصیب یک سری از افراد می‌شد و مشکلات هم نصیب گروه دیگر. اما این دنیا بی‌وفاست. مدتی شرایط بر وفق مراد است و بعد از تو دور می‌شود و نصیب دیگران می‌گردد. امام می‌فرماید اگر این معنا را در نتیجه مطالعه تاریخ به دست آوردی دیگر به هیچ چیز آن دل نمی‌بندی. پس درس تاریخ یک چیز بیشتر نیست این‌که بدانیم همه چیز دنیا در گذر است و جداشونده."
ایشان سپس به نامه 68 نهج البلاغه خطاب به سلمان فارسی اشاره کرد و گفت:"حضرت در جاهای مختلف به این سنت تاریخ و قانون الهی اشاره کرده‌اند. در این نامه هم می‌فرمایند« فَإِنَّمَا مَثَلُ الدُّنْيَا مَثَلُ الْحَيَّهِ، لَيِّنٌ مَسُّهَا، قَاتِلٌ سَمُّهَا، فَاءَعْرِضْ عَمَّا يُعْجِبُكَ فِيهَا لِقِلَّهِ مَا يَصْحَبُكَ مِنْهَا» یعنی باید دنیا را به یک مار خوش خط و خال و زیبا تشبیه کنیم که در عین حال بسیار کشنده و دارای سم مهلک است. پس باید از دنیا و هرآنچه در آن هست که می‌خواهد ذهن و دل ما را به خود مشغول کند باید روگردان شویم. دنیا از هر کدام از ما به شکلی دل می‌برد. یکی را با پول، یکی را زن، یکی را با قدرت. حضرت علی علیه السلام می‌فرماید ببین دنیا می‌خواهد با چه چیز حواست را پرت کند، تو از آن چیز رو برگردان."
دکتر اسماعیلی در پایان به بخش بعدی نامه 68 اشاره کرد و دلیل توصیه حضرت به اعراض از دنیا را این‌گونه بیان کرد:"حضرت دلیل این نکته را این‌گونه بیان می‌کنند که چون زود از دست تو خواهد رفت. دنیا ماندنی نیست. یک روز با توست و یک روز علیه تو. دو روز با توست و بقیه را با دیگران. سپس می‌فرماید«ای سلمان! غم و غصه دنیا را کنار بگذار و همت خودت را صرف دنیا نکن چون یقین داری که دنیا از تو جدا می‌شود و حالات آن تغییر می‌کند. چیزی که در جاهای دیگر هم بارها به ان اشاره داشته‌اند و همواره ما را از دنیا برجذر داشته‌اند. چراکه ظاهرش را جوری به ما نشان می‌دهد که گویی همه امال و آرزوهایمان در آن براورده می‌شود حال آن‌که این‌گونه نیست و نعمت و خوشی دنیا پایدار نیست."

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو