X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: شنبه 02 دی 1396
احیای قرآن در گرو وحدت مسلمین است

  احیای قرآن در گرو وحدت مسلمین است

عضو شورای نگهبان با بیان اینکه احیای قرآن در گرو وحدت مسلمین است، گفت: استراتژی اسلام ایجاد جامعه بر محور منفعت نیست بلکه استراتژی اسلام بر ایجاد جامعه مودت است
امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، محسن اسماعیلی عضو شورای نگهبان، در جلسه تفسیر نهج البلاغه که در موسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر(سرچشمه) برگزار شد، گفت: براساس آیات قرآن خیر انسان در با هم بودن و اتحاد داشتن است.

وی افزود: قرآن کریم مردم را توصیه به تجمع و اجتماع می‌کند؛ امام علی(ع) در این زمینه می‌فرمایند: اگر جامعه‌ای می‌خواهد به سعادت برسد لازم است وحدت داشته باشد اما کافی نیست چرا که در کنار وحدت باید الفت نیز وجود داشته باشد؛ اگر در کنار وحدت و تجمع مردم الفت نباشد وحدت ماندگار نخواهد بود و آن آثار مطلوب را نخواهد داشت و برای جمع مردم بی لذت خواهد بود.

اسماعیلی با اشاره به نامه ابوموسی اشعری به حضرت علی(ع) بعد از جریان حکمیت، ابراز کرد: او به تصور اینکه امام ممکن است بر خلاف حکمیت عمل کند نامه‌ای به حضرت نوشت و امام نیز در پاسخ فرمودند: قبول حکمیت به اجبار شما بود در غیر این صورت من حکمیت را قبول نداشتم و دلیل پذیرفتن حکمیت این بود که شما بروید قرآن کریم را احیا کنید و احیای قرآن در گرو وحدت مسلمین است.

عضو شورای نگهبان با بیان اینکه وحدت با الفت متفاوت است، اظهار داشت: قرآن کریم ما را علاوه بر وحدت بیشتر به الفت داشتن با یکدیگر دعوت کرده است؛ امروز شعار مسؤولان سازمان ملل و مجامع بین المللی در دنیا این است که ما می‌خواهیم زندگی مسالمت آمیز برای مردم ایجاد کنیم اما براساس فرمایش امام علی(ع) اسلام از مردم همزیستی مسالمت آمیز نمی‌خواهد بلکه همزیستی مودت آمیز و الفت آمیز می‌خواهد.

وی افزود: در اجتماع ممکن است افرادی در کنار هم جمع شوند ولی با هم دشمن باشند بنابراین اجتماع مربوط به جسم و ظاهر انسان است اما زمانی که دلهای مردم با یکدیگر گره می‌خورد و با هم پیوند قلبی برقرار می‌کنند الفت بوجود می‌آید برهمین اساس هر وحدت و جماعتی همراه با الفت نیست.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه الفت دلیل استواری و استقامت اجتماع مسلمین در جامعه اسلامی است، گفت: استراتژی اسلام اجتماع نیست ائتلاف است، ائتلاف بر محور منافع نیست بلکه بر مدار محبت استوار است. جامعه ای که در آن محبت نباشد اجتماعشان همانند گله گرگ‌ها می‌ماند.

عضو شورای نگهبان با اشاره به اینکه صلاح دین بر ائتلاف مسلمین است، عنوان کرد: اگر در جامعه‌ای ائتلاف شکل گرفت ایثار در آن جامعه نهادینه می‌شود و افراد نسبت به بدی‌های یکدیگر گذشت می‌کنند.

وی با استناد به آیات قرآن کریم، اظهار داشت: خداوند در سوره آل عمران می‌فرماید: به قرآن تمسک بجویید ولی با هم؛ قرآن از اینکه مسلمانان متفرق شوند آنان را نهی کرده است. مومنان با هم نیستند بلکه با یکدیگر برادرند و این نتیجه الفتی است که خداوند در قلوب مومنان قرار داده تا از آتش تفرقه رها شوند.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه مسلمانان باید برای الفت جامعه دغدغه داشته باشند، گفت: هر سیستم حکومتی در دنیا با توجه به هدفی که دارند اسمی برای خود انتخاب کرده‌اند و خداوند ولایت را برای سیستم حکومتی جامعه اسلامی انتخاب کرده است و منظور از ولایت الفت بدون فاصله مردم با ولی جامعه اسلامی و الفت شدید مردم با مردم است.

عضو شورای نگهبان در پایان ادامه داد: استراتژی اسلام ایجاد جامعه بر محور منفعت نیست بلکه استراتژی اسلام بر اینجاد جامعه مودت است. ایجاد الفت دست خداوند است و پیامبراکرم(ص) به رسالت مبعوث شد تا بین قلوب مسلمین الفت ایجاد کند.

 


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
  • rahaei
  • fajre-nour
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444