X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 13 خرداد 1393
از مسیر دوستی با پیامبر(ص) به مسیر تقرب خداوند وارد شوید

  از مسیر دوستی با پیامبر(ص) به مسیر تقرب خداوند وارد شوید

باید از مسیر دوستی با پیامبر به مسیر تقرب خداوند وارد شد. اگر این موضوع باور انسان شود، آنگاه می شود گفت که ماه شعبان برای مومن ماه شعبان شده است.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی«سرچشمه» چهل و سومین جلسه ازسلسله جلسات شرح صحیفه سجادیه، توسط حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌علی اکبری عصر روز دوشنبه 12 خرداد در مسجد۷۲ تن مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی«سرچشمه» برگزار شد.

استاد حاج‌علی اکبری ابتدا به مناسب آغاز ماه شعبان و رسیدن اعیاد فرخنده در این ماه گفت : در قلب مناسبت های بسیار شیرین ماه مبارک شعبان هستیم. از یک سو ولادت حضرت امید، اباعبدالله الحسین (ع) و از سوی دیگر ولادت علمدار کربلا حضرت عباس(ع) و همچنین میلاد فرخنده مولا زین العابدین (ع) است. جا دارد که این اعیاد فرخنده را به حاضران و همچنین به محضر مولا علی ابن ابی طالب(ع) تهنیت عرض نمایم. خداوند بهترین جوایز و عیدی ها را که به بهترین دوستان اهل بیت(س) کرامت می کند، به جمع عزیزان حاضر و همه دوستان اهل بیت(س) کرامت کند انشاالله. این فرصت بسیار ممتازی است که در این ایام به وجود آمده و امید است همه ما از آن بهره لازم را ببریم. ماه شعبان مرکز جلوه گری الطاف الهی است. در روایت بسیار زیبا که در مورد ماه شعبان است می فرماید " هر کار خوبی در ماه معظم شعبان انجام شود آثار آن بسیار پسندیده تر خواهد بود چه در این دنیا و چه در آخرت و چه در ظاهر و چه در باطن.

ایشان در ادامه اضافه کرد : پیامبر اکرم (ص) می فرماید " ماه شعبان ماه من است." در پرتویی که در این ماه وجود دارد و نسبتی که این ماه با پیامبر اکرم (ص) دارد هر اقدام خوبی که در این ماه انجام شود ضرب خواهد شد با نسبت محاسن این ماه با پیامبر(ص). گاهی این تفاوت تا 70 هزار برابر است نسبت به انجام دادن همان عمل در ماه های دیگر. صدقه دادن در این ماه تشبیه شده است با این که ثواب آن به اندازه کوه احد شده و به شخص تحویل داده می شود. باید هر کار خوبی را که در این ماه انجام می دهیم با وسع مان یکسان باشد. صدقه ، احسان به دیگران، نیکی به پدرو مادر، نیکی کردن به همسر و فرزندان ، گره گشایی از مشکلات دیگران و استغفار که سفارش بسیار شده است در این ماه. انجام هر کدام از این کارها در واقع تاثیر خاص خودش را دارد در رفع موانع و مشکلات در زندگی. می توان با اولویت هر کدام از اعمال خوب را که درحد توان است آنرا انجام دهیم. باید از مسیر دوستی با پیامبر(ص) به مسیر تقرب خداوند وارد شد. اگر این موضوع باور انسان شود، آنگاه می شود گفت که ماه شعبان برای مومن ماه شعبان شده است.لازم است دو نکته مهم در انجام اعمالی که در این ماه سفارش شده است را بیان کنم . ابتدا خواندن مناجات شعبانیه است. هر کس در هر مرتبه ای که باشد مناجات شعبانیه برای او از مرحله متوسط تا کامل ره آورد دارد. دوم گفتن ذکر صلوات شعبانیه است. دراین ذکر رموز امام شناسی ، ولی شناسی در قالب صلوات آغاز و با رمزگشایی از این رموز به پایان می رسد.

رییس ستاد رسیدگی به امور مساجد ادامه داد : در این جلسه قصد این را داریم که چند نکته را در خصوص امام سجاد (ع) کسی که صحیفه سجادیه از او را با یکدیگر مرور می کنیم مطرح کنیم. ایشان آنقدر بزرگ هستند که جابر ابن انصاری از اصحاب پیامبر(ص) در خصوص ایشان گفته است " در بین فرزندان انبیاء چنین چیزی دیده نشده است. او دست پرورده سید الشهدا (ع) است." خوشبختی ما ایرانیان این است که با او نسبتی کوچک داریم. مادر بزرگوارشان شهربانو، بانوی ایرانی است که مقام بزرگ مادری امام سجاد(ع) و مادر بزرگ امامان بعد از خود را دارد. در خصوص امام سجاد(ع) باید گفت که ایشان در حقیقت یکی از دو راز جاودانگی حادثه عاشورا هستند. این دو راز یکی امام سجاد(ع) و دیگری زینب (س) است. خطبه های ایشان در جاهای مختلف از جمله در مجلس یزید بوده که این جاودانگی را ایجاد کرده است. گریه های ایشان که به قول حضرت امام (ره) گریه های سیاسی بوده و به مانند گریه های فاطمه(ص) بوده است.

وی در ادامه این مبحث گفت : صحیفه سجادیه از آثار ماندگار این امام عزیز است. در شرح این کتاب بیش از هفتاد کتاب نوشته شده است. به زبان های مختلف از جمله زبان فارسی ترجمه شده است. با وجود این که در ترجمه این کتاب از جملات و لغات به بهترین شکل استفاده شده است، اما بازهم موفق نبوده آنچه را که درون آن وجود دارد را به کاملی و یکجا برساند. باید تا می توانیم خود را به چنین کلمات و گفتاری که در این کتاب گفته شده نزدیک کنیم تا از سفینه نجات آن بهرمند شویم. با ید اشک های ما ریزان و جوشان باشد و صاحب العین باشیم. این اشک ها گوهر وجود انسان را تابان و روشن می کند. چند نکته مهم در این کتاب این است که روح حماسه و شجاعت در رهگیری و پیگیری آرمان های ائمه (س) در آن جاری است. باید سجده رفته باشیم و مزه آن را چشیده باشیم. باید بدانید که باب سجده تنها بابی است که به روی شیطان بسته شده است. از دیگر نکات این کتاب ارزشمند احسان کردن است. در زمان حمله یزید به مدینه منزل امام سجاد(ع) تنها مکان امن شهر اعلام شده بود که علاوه بر دوستان و یاران امام دشمنان او نیز در این بیت پناه گرفته بودند.این عمل از بردباری و احسان حضرت است که در برابر رفتارهای زشت و جاهلانه ای که با ایشان می شده صبور بوده و به آنان احسان می کرده است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری در پایان سخنان خود به ادامه دعای 39 صحیفه سجادیه که از هفته های قبل مانده بود پرداخت: حضرت در قسمت آخر این دعا می فرماید " إِنَّكَ إِنْ تَفْعَلْ ذَلِكَ يَا إِلَهِي تَفْعَلْهُ بِمَنْ لَا يَجْحَدُ اسْتِحْقَاقَ عُقُوبَتِكَ." در حق كسي لطف كرده‌اي كه ترسش از تو، آزمندي‌اش از تو افزون‌تر است. " وَ لَا يُبَرِّئُ نَفْسَهُ مِنِ اسْتِيجَابِ نَقِمَتِكَ تَفْعَلْ ذَلِكَ يَا إِلَهِي بِمَنْ خَوْفُهُ مِنْكَ أَكْثَرُ مِنْ طَمَعِهِ فِيكَ." و نااميدي‌اش از بخشش تو، از اميدش به بخشش تو بیشتر است، اما اين نااميدی  از رحمت تونیست و اميدواریش هم از روی مغرور شدن به بخشش تو نیست. " وَ بِمَنْ يَأْسُهُ مِنَ النَّجَاةِ أَوْكَدُ مِنْ رَجَائِهِ لِلْخَلَاصِ، لَا أَنْ يَكُونَ يَأْسُهُ قُنُوطاً، أَوْ أَنْ يَكُونَ طَمَعُهُ اغْتِرَاراً بَلْ لِقِلَّةِ حَسَنَاتِهِ بَيْنَ سَيِّئَاتِهِ " این ناامیدی که صحبت از آن شد نا امیدی از رحمت تو نیست و امیدش امید واهی و پوچ نیست. من هرچه به اطرافم نگاه می کنم می بینم گناه است و معصیت. اگر بخواهم عمل نیک و حسنه ای پیدا کنم در میان این همه گناه کوچک است و نا چیز. " وَ ضَعْفِ حُجَجِهِ فِي جَمِيعِ تَبِعَاتِهِ فَأَمَّا أَنْتَ يَا إِلَهِي فَأَهْلٌ أَنْ لَا يَغْتَرَّ بِكَ الصِّدِّيقُونَ، وَ لَا يَيْأَسَ مِنْكَ الْمُجْرِمُونَ، لِأَنَّكَ الرَّبُّ الْعَظِيمُ الَّذِي لَا يَمْنَعُ أَحَداً فَضْلَهُ " و من در برابر بازتابها و بازخورد ها آثار گناهانی که انجام داده ام هیچ پاسخی ندارم. این از سمت من است. " وَ لَا يَسْتَقْصِي مِنْ أَحَدٍ حَقَّهُ. تَعَالَى ذِكْرُكَ عَنِ الْمَذْكُورِينَ، وَ تَقَدَّسَتْ أَسْمَاؤُكَ عَنِ الْمَنْسُوبِينَ، وَ فَشَتْ نِعْمَتُكَ فِي جَمِيعِ الْمَخْلُوقِينَ، فَلَكَ الْحَمْدُ عَلَى ذَلِكَ يَا رَبَّ الْعَالَمِينَ."  اما تو ای خدا، شناخت من از تو این است که در خصوص تو شایسته نیست که حتی معصومین و صدیقین از تو دچار غرور شوند. گناهکاران حق ندارند در خصوص رحمت تو مایوس شوند. بخاطر اینکه خدای بزرگی هستی. از هیچ احدی بخشش خود را دریغ نکردی و از هیچ احدی حق خودت را نگرفتی .چقدر نام و یاد تو رفیع و بزرگ است. و چقدر نعمات تو در بین مظلومین گسترده است. پس براين نعمت‌ها تو را سپاس اي پروردگار هستي.

سلسله جلسات «شرح صحیفه سجادیه» دوشنبه هر هفته قبل از نماز مغرب و عشاء در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی«سرچشمه» به نشانی: میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان شهید صیرفی پور، برگزار می‌شود و شرکت در آن برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
  • rahaei
  • fajre-nour
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444