X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: چهارشنبه 24 اردیبهشت 1393
هرکس با علی (علیه السلام) اتصال قلبی برقرار کند جزئی از خاندان او می شود

  هرکس با علی (علیه السلام) اتصال قلبی برقرار کند جزئی از خاندان او می شود

نهج‌البلاغه قطره‌ای از دریای بی‌کران علم امیر‌المومنین(علیه السلام) است، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) وقتی می‌خواهد علی (علیه السلام) را معرفی کند می‌فرمایند: "همه علم نزد او است." هرکس که با حضرت علی (علیه السلام) اتصال قلبی برقرار کند جزیی از خاندان او می‌شود.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی«سرچشمه» جلسه دیگری از سلسله جلسات شرح صحیفه سجادیه، عصر روز دوشنبه 22 اردیبهشت در مسجد ۷۲ تن مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی«سرچشمه» برگزار شد.

در این جلسه که مقارن با سیزدهم رجب و ایام ولادت یگانه مولود کعبه بود، حجت الاسلام حاج علی اکبری به بیان اهمیت این ایام پرداخته و با محوریت شخصیت امیرالمومنین حضرت علی (علیه السلام) سخن گفت و ادامه و بررسی دعای 39 صحیفه مبارک سجادیه را به جلسه‌ای دیگر موکول کرد. وی در آغاز جلسه با تاکید فراوان در خصوص روزهای 13 تا 15 ماه مبارک رجب که سه روز روشن این ماه است، ابراز امیدواری کرد که برنامه مناسبی برای این ایام داشته باشیم دعاها و اعمال مناسب این ایام را در برنامه خود داشته و از این ایام استفاده مناسب را ببریم. باید از این فرصت خوب استفاده کنیم و فرص کنیم که چنین فرصتی دیگر در عمر ما به دست نخواهد آمد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری ادامه داد: در این ایام تامین ذخائر معنوی یک برنامه است. شب‌ها و روزهای این ایام فوق العاده است به ویژه روز پانزدهم که نیمه ماه است و انجام اعمالی خاص در این روزها و شب‌ها سفارش شده و امید است که بتوانیم بهره لازم را ببریم و از امیدی که در این ایام به ما وعده داده شده استفاده کنیم. مسیر پیش روی ما مسیری طولانی است، آنقدر طولانی که مولود عزیز این ایام امیرالمومنین (علیه السلام) را به فغان آورده است. در این مناسبت هایی که فرا می‌رسد یادمان باشد، توشه فراوانی برای این مسیر طولانی برای خود فراهم کنیم. این سه روز با روزهای دیگر این ماه و حتی فرصت‌های دیگر سال قابل مقایسه نیست. بسیاری از مومنان در این ایام در خانه‌های خدا معتکف شده‌اند و به جمع آوری توشه‌های لازم می‌پردازند. اما دوستانی هستند که موفق به اعتکاف نمی‌شوند. این دوستان می‌توانند بخشی از این فرصت را با رفتن در کنار معتکفین و همراهی با آنان ایجاد کنند تا به این شکل خود را بی نصیب نگذارند و انشاالله با این کار موفق به دریافت فیوضات این ماه مبارک شوند.

رییس ستاد رسیدگی به امور مساجد در بخش دوم سخنان خود به تشریح شخصیت امیرالمومنین حضرت علی(علیه السلام) پرداخت و گفت: پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) در مورد حضرت علی (علیه السلام) می‌فرمایند: "من دست پرورده حق هستم و علی دست پرورده من." در خصوص وجود مقدس او همین بس است که او را  امیرالمومنین خطابش می‌کنند. کلمه امیرالمومنین جزو خصایص خود حضرت است و تنها سخن از ریاست و فرماندهی او نیست، بلکه یک معنای لفظی دیگری هم دارد. از معنای دیگر آن می‌توان به روزی رسان، رسیدگی کننده و امداد رسان هم  اشاره کرد.  نهج البلاغه قطره‌ای از آن دریای بی‌کران علم امیرالمومنین (علیه السلام) است، پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلّم) وقتی می‌خواهد علی(علیه السلام) را معرفی کند می‌فرمایند: "همه علم نزد او است." هرکس که با علی(علیه السلام) اتصال قلبی برقرار کند جزیی از خاندان او می‌شود.

این پژوهش‌گر حوزه دین ادامه داد: حضرت علی(علیه السلام) به جزء امیرالمومنین به امیرالنحل و یعسوب‌المومنین هم معروف هستند. نحل به معنای زنبور عسل است و یعسوب به معنای ملکه. این لقب به این دلیل به حضرت داده شده که مومنان را به زنبورهای عسل تشبیه کرده‌اند که برای جمع آوری شهد گلها به این سو و آن سو می‌روند و به روی هر گلی می‌نشینند و از شهد آن استفاده می‌کنند. در این جا کار خیر و ثواب و انجام اعمال مومنان به کار زنبورهای عسل تشبیه شده که در نهایت به عسل تبدیل می‌شود و حضرت علی(علیه السلام) اثر و ثمره همه این فعالیت‌ها است و به همان شیرینی عسل. یعسوب که به معنای ملکه است به این دلیل به حضرت تشبیه شده که ملکه کار تمام زنبورها یا همان مومنان را زیر نظر دارد و اگر زنبوری در کارش اشتباه کند این ملکه است که با او برخورد می‌کند و خطا و اشتباهش را به او متذکر می‌شود.

حجت الاسلام حاج علی اکبری سخنان خود را با یک توصیه به پایان برد و گفت : به یاد داشته باشیم مطالعه نهج البلاغه را در دستور کار خود قرار دهیم، با این کار و با امید به این که بتوانیم قطره‌ای از علم بی کران حضرت را نصیب خود کنیم. یکی از راه‌های شناخت امیر المومنین(علیه السلام) این است که با کلمات گوهر بار او آشنا شده و انس بگیریم. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) می‌فرمایند: "علی جان من در خصوص تو سخنی نمی‌گویم که اگر چنین کنم مردم تو را با خدا اشتباه می گیرند و به تو سجده می کنند."

سلسله جلسات شرح صحیفه سجادیه، دوشنبه هر هفته قبل از نماز مغرب و عشاء در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی«سرچشمه» به نشانی: میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان شهید صیرفی پور، برگزار می‌شود و شرکت در آن برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
  • rahaei
  • fajre-nour
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444