X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 16 اردیبهشت 1393
توحید می تواند از وجود انسان تجلی کند

  توحید می تواند از وجود انسان تجلی کند

عمل ما در هر کاری که انجام می‌دهیم می‌تواند یا مرکب و یا راکب باشد. زمانی عمل انسان مرکب است که آن عمل صالح باشد. خداوند در قرآن کریم می‌فرمایند:" از وجود تو حقیقتی به نام توحید می‌تواند تجلی کند." این کلمه به وسیله عمل تو پرواز داده می‌شود.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی«سرچشمه» جلسه دیگری از سلسله جلسات شرح صحیفه سجادیه، عصر روز دوشنبه 15 اردیبهشت در مسجد ۷۲ تن مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی«سرچشمه» برگزار شد.

حاج علی‌اکبری در بخش اول سخنان خود به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رجب بیان کرد: در این ایام یادآوری می‌کنم که این ماه را برای خودشناسی و خداشناسی و سبقت گرفتن غنیمت بشماریم. اعتبار ماه رجب به زمان به مانند فصل زمستان است به بهار. همانگونه که زمین در زمستان بی جان است و در بهار احیاء می‌شود و گیاهان دوباره رشد می‌کنند، ماه رجب هم بهار زمان است. از بهار زمان کسی خبردار نمی‌شود و اگر این پرده بین بهشت و دنیای ما توسط خدا کنار زده نشود کسی از پشت این پرده هم خبردار نیست. طبق یک قاعده، شیوه بهره‌برداری ما بندگان از این ماه چنین می‌باشد که هر کار خوبی که در این ماه انجام می‌دهیم نزد خداوند چندین برابر حساب می‌شود. خداوند کارهای خوب ما را در فصل بهار زمان به شکل غیر قابل تصوری پرورش می‌دهد. این صحبت از کرم خداوند مطرح است. هر کار خوب را چند برابر پاداش می‌دهد و آن را چندین برابر می‌کند. خداوند می‌فرمایند: "بنده ی خودم و ماه خودم است بنابراین پرده‌ها را کنار زده و بهشت را به او نشان می‌دهد. در این جا سئوالی از سوی پروردگار مطرح می‌شود و آن سئوال این است که آیا ما به شما آنقدر عمر و فرصت نداده‌ایم تا آنچه که باید فهمیده باشید را بفهمید؟ دیدگاه حضرت علی(علیه‌السلام) در مورد عمر مفید این است که این عمر 18 سال می‌باشد. هر کس در این سن باشد زمان برای آنچه که لازم است بداند را داشته است. شب لیله‌القدر چند ساعت بیشتر نیست، اما این زمان ضربدر کرم خداوند اگر بشود بسیار بسیار با ارزش‌تر از آنچه فکر می‌کنید خواهد شد. بهترین کاری که می‌توان دراین ایام انجام داد استغفار است و صدر همه‌ی آنها طلب بخشش و گذشت از حق‌الناس است.

رییس ستاد رسیدگی به امور مساجد در ادامه بیان داشت: در دعای 39 صحیفه سجادیه به یک نکته کلیدی می‌بایست توجه کنیم و آن نکته این است که می‌فرمایند" خدایا اگر من را به من بدهی گویا همه عالم را به من داده‌ایی اما با این بخشش چیزی از طرف تو کم نمی‌شود. آن چیز که گم کرده‌ام همان نفس حقیقی و آن چیز که مانده نفس مجازی است. دو نکته دیگر این دعای شریف این است که می‌فرمایند:" اول) تو در وجود من قدرت نمایی کردی برای من. دوم) تو در وجود من قدرت نمایی کردی برای همه. خدای متعال در آن کلمه قدرت، عظمت، لطف، رحمت و عنایت را آشکار کرده است. هر چیزی که خلق می‌شود خدا را نشان می‌دهد. وجود اقدس انسان کامل است که صدرنشین آن حضرت مهدی (عج) قرار دارد.

این پژوهش‌گر حوزه دین در بخش پایانی جلسه بیان کرد: عمل ما در هر کاری که انجام می‌دهیم می‌تواند برای ما یا مرکب و یا راکب باشد. زمانی عمل انسان مرکب است که آن عمل صالح باشد. خداوند در قرآن کریم می‌فرمایند:" از وجود تو حقیقتی به نام توحید می‌تواند تجلی کند." این کلمه به وسیله عمل تو پرواز داده می‌شود. عمل اگر فاسد باشد از تو فاصله می‌گیرد و بر گردنت سوار می‌شود آنگاه به باری بر دوش تو تبدیل می‌شود، سنگینی این بار گاهی باعث نابودی انسان خواهد شد. فرق عمل صالح و فاسد در این است که یکی راکب است و دیگری مرکب. یادمان نرود چه گرفتاری‌هایی با انجام اعمال ناصالح برای خودمان درست کرده‌ایم و حال برای طلب عفو از خداوند می‌خواهیم که خدایا این بار را از دوش من بردار زیرا که هیچ کس جز تو نمی‌تواند این کار را انجام دهد. در آن جهان هیچ کس بار دیگری را بر دوش نخواهد کشید حتی اگر از بین نزدیکترین کسان به تو باشد.

سلسله جلسات شرح صحیفه سجادیه، دوشنبه هر هفته قبل از نماز مغرب و عشاء در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی«سرچشمه» به نشانی: میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان صیرفی پور، برگزار می‌شود و شرکت در آن برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو