X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 06 اسفند 1392
یک فعال سیاسی، اجتماعی، اقتصادی که نمی تواند روی مرز تقوا راه برود بهتر است خانه نشین شود

  یک فعال سیاسی، اجتماعی، اقتصادی که نمی تواند روی مرز تقوا راه برود بهتر است خانه نشین شود

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: اگر یک فعال سیاسی، اجتماعی، اقتصادی نمی تواند مرزها را رعایت کند، زبان و دستش مهار شده و درکنترل نیست، نمی تواند روی مرز تقوا راه برود، چنین کسی خوب است که خانه نشین شود تا مردم از دست وی در امان باشند.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه ، حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد حاج علی اکبری رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد ، شب گذشته 5 اسفند ماه درجلسه شرح و تفسیر صحیفه سجادیه که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی ( سرچشمه) برگزار شد به شرح و تفسیر بخش آغازین دعای 39 از این کتاب شریف پرداخت .

وی اظهار داشت: در این دعا امام (ع) موضوع بسیار مهم وکلیدی روابط گفتاری و کلامی را مورد تاکید قرار میدهند و آنرا به بیانی از پیامبر اکرم (ص) مستند می کنند که می فرمایند: ایمان مرد مومن استقرار پیدا نمی کند مگر قلب انسان به نقطه اعتدال و سلامت و استحکام برسد و قلب انسان به اعتدال نمی رسد مگر زبان او مستقیم شود.

حاج علی اکبری در ادامه پیرامون اقسام ظلم گفت: ظلم سه قسم است. ظلمی که آمرزیده نمی شود، ظلمی که مورد مواخذه قرار نمی گیرد و بخشیده می شود و ظلمی که ظالم از آن رها نمی شود.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در توضیح این مطلب افزود: ظلم نوع اول شرک به خدای متعال است و اگر کسی درآن حال بمیرد مورد مغفرت الهی قرار نمی گیرد. در ظلم نوع دوم، انسان به خودش ظلم می کند و ستم به کسی نکرده است. نوع سوم، یعنی ظلم و ستمی که صاحبش را ترک نمیکند، ستمی است که در بین بندگان خدا جریان پیدا می کند. حقوقی از دیگران در زمینه مال، جان و یا آبرو تضییع می شود. باز پس گیری این حق در دستگاه الهی شدید است و تا زمانی که مظلوم شخص را نبخشد صاحبش را رها نخواهد کرد.

وی در ادامه با ذکر توضیحی مردم را از ظلم به دیگران نهی کرد و گفت :اگر یک فعال سیاسی، اجتماعی، اقتصادی نمی تواند مرزها را رعایت کند، زبان و دستش مهار شده و درکنترل نیست، نمی تواند روی مرز تقوا راه برود، چنین کسی خوب است که خانه نشین شود تا مردم از دست وی در امان باشند.  

حاج علی اکیری در پایان افزود: در فراز بعدی این دعا مطلب بسیار جالبی مطرح می شود و آن پیشکش در نزد خداوند است که به عنوان کلید رهایی عنوان شده است. در این فراز امام (ع) دعا می کنند "که خدایا کسی که به من ظلم کرد را ببخش و آبرویش را حفظ کن و او را به خاطر من محاکمه نکن." و این بخشش را در نهایت پیشکش و کلیدی برای رهایی خود می داند تا خداوند نیز از گناهان او بگذرد و در نهایت هر دو سعادتمند شوند.

گفتنی است جلسه شرح و تفسیر صحیفه سجادیه دوشنبه هرهفته پس از نماز مغرب و عشاء در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی به نشانی: پائین تر از میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان شهید صیرفی پور برگزار می شود.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
  • rahaei
  • fajre-nour
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444