X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 08 بهمن 1392
انسان حق ندارد مومن دیگری را در برابر ظلم و ستم تنها بگذارد

  انسان حق ندارد مومن دیگری را در برابر ظلم و ستم تنها بگذارد

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: انسان حق ندارد مومن دیگری را در برابر ظلم و ستم تنها بگذارد زیرا در این صورت دچار معصیت شده و حق را زیر پا گذاشته است.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، حجت الاسلام محمد جواد حاج علی اکبری رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، شب گذشته هفتم بهمن ماه، در جلسه شرح و تفسیر صحیفه سجادیه که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی(سرچشمه) برگزار شد، با اشاره به فرازهایی از دعای سی و هشتم این کتاب شریف گفت: در این بخش امام سجاد (ع) می فرماید که «خدايا، از تو پوزش مي‌خواهم اگر در حضور من بر مظلومي ستم رفته و من او را ياري نكرده‌ام، و در حقِ من احساني صورت گرفته و سپاسگزار آن نبوده‌ام، و خطاكاري از من پوزش خواسته و من آن را نپذيرفته‌ام». این بخش از دعا نکته بسیاری مهمی دارد به این معنا که اگر انسان یاری مظلومی را ترک کرد، قدرشناسی نداشت و یا عذرخواهی او را نپذیرفت، فرصت مناسبی را از دست داده است.

به گفته وی، انسان حق ندارد مومن دیگری را در برابر ظلم و ستم تنها بگذارد زیرا در این صورت دچار معصیت شده و حق را زیر پا گذاشته است. 

اگر کسی به ما بدی کرد و عذر خواست، به گردن ما حقی پیدا می کند و آن حق، بخشش است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با تأکید بر «قدرشناسی»، در توضیح بخش دیگری از این دعا اظهار داشت: شکرگزاری از خدا قدرشناسی را در جامعه گسترش می دهد و اگر انسان در این زمینه کوتاهی کرده باشد، باید به پیشگاه خداوند عذر ببرد و از دعای امام سجاد (ع) متوجه می شویم که حتی اگر کسی به ما بدی کرد و عذر خواست، به گردن ما حقی پیدا می کند و آن حق، بخشش است.

حاج علی اکبری همچنین به بیان بخش دیگری از این دعا پرداخت که: «خدایا، از تو پوزش می خواهم که نيازمندي از من چيزي طلب كرده و من به او نبخشيده‌ام، و مؤمني بر گردن من حقي د اشته و من آن را به جا نياورده‌ام، و عيب مؤمني بر من آشكار گرديده و آن را نپوشانده‌ام، و گناهي به من روي آورده و از آن كناره نجسته‌ام».

وی در شرح این فراز از دعا گفت: خداوند به شکل طبیعی و عام، در روابط اجتماعی مردم را نیازمند یکدیگر قرار داده که این نیازها شامل انواع نیاز معرفتی، عاطفی، اکرام و نیازهای مادی، علمی، فرهنگی و ... است. و جالب تر آن که خداوند این نیازها را به فرصت هایی برای شکفتن و رشد انسان بدل کرده است.

این کارشناس مذهبی در بخش دیگری از صحبت های خود برآوردن حاجت مردم از هر ملت، دین، آیین و نژادی را مطلوب خداوند معرفی کرد و اظهار داشت: اگر فرد مراجعه کننده و نیازمند، مومن باشد علاوه بر آنکه برآوردن حاجتش مطلوب خداوند است، حقی نیز بر گردن ما ایجاد می کند.

وی هم چنین درباره تفاوت بخشندگی و ایثار، ابراز کرد: جایی که مومنی را در آن چه داری، شریک قرار می دهی، اتفاقی نیافتاده است زیرا حقی را که بر گردنت بوده است ادا کرده ای اما اگر از جان، مال و آبروی خودت گذشتی و به مومن دیگری دادی، ایثار کرده ای. اتفاقا حضرت امام سجاد (ع) در جایی از دعا، برای این که اگر می توانسته ایثار کند و نکرده، نیز از خداوند پوزش می خواهد.

 

خداوند برای همه مومنان عقد اخوت خوانده است

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه مساله حقوق مومنان بر یکدیگر در دعای امام سجاد (ع) به شکل موجزی مطرح می شود، تأکید کرد: ما همیشه به اشتباه فکر می کنیم عقد اخوت مسلمانان اختیاری است درحالی که خداوند برای همه مومنان عقد اخوت خوانده و همین اخوت حقوق متقابلی را بر گردن ما گذاشته است.

وی افزود: اگر مومنان به آن چه خدا گفته ملتزم شوند، بهشت را در همین دنیا تجربه می کنند و ما می توانیم جلوه هایی از توصیه ها و حقوق را در روابط دو یا سه نفره یا در جمع خانواده و محله و فامیل اجرا کنیم در حالی که متاسفانه چنین چیزی را حتی در خانه خود نیز رعایت نمی کنیم.

حاج علی اکبری در پایان به ذکر و توضیح هفت حق مومنان نسبت به یکدیگر پرداخت و اظهار کرد: اولین حق این است که مسلمان آن چه را براى خود دوست دارد، براى برادر دینى خود نیز بپسندد و آن چه را که براى خود نمى پسندد، براى دیگران نیز روا نشمارد. این که مسلمان، مسلمان دیگر را با دست و زبان نرنجاند، دومین و این که مسلمان با تمام وجود به کمک مسلمان دیگر برود، سومین حقی است که مومنان بر گردن یکدیگر دارند.

راهنما و آینه مومن بودن، توجه به گرسنگی و تشنگی مومن، دست گیری در انجام کارها، پذیرش سوگند و اجابت نیاز پیش از این که او بخواهد، از دیگر حقوقی است که این کارشناس مذهبی به آن اشاره کرد.

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
  • rahaei
  • fajre-nour
  • آلبوم موسیقی «میم مثل میهن» به همت مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر و بسیج صدا و سیما و با صدای «حامد جلیلی» و «حسین حقیقی» و آهنگسازی «سیدجواد پرئی» و تنظیم «مهدی شکارچی» و «مسعود بقایی» تولید شده است.
  • آلبوم موسیقی «لَبوَه» با صدای «هادی ناصری» و به همت بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) تولید شد.
  • مثبت114442424-72
  • 6564fffffe4444