X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 18 مهر 1396
کتاب نهضت عاشورا و دکترین قیام حسینی قرآن کریم است

  کتاب نهضت عاشورا و دکترین قیام حسینی قرآن کریم است

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه قرآن کریم، کتاب انقلاب حسنی است، گفت: قیام اباعبدالله الحسین(ع) با همه وجوه و ابعادش منطبق با کلام الهی صورت پذیرفت بنابراین کتاب نهضت عاشورا و دکترین قیام حسینی قرآن کریم است

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، شامگاه 17 مهرماه در سلسله جلسات شرح صحیفه سجادیه که در موسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر(سرچشمه) برگزار شد با استناد به این فراز از دعای 40 صحیفه سجادیه که حضرت فرمودند: بارالها؛ تو قرآن را به صورت اکمال و اجماع بر قلب پیامبر(ص) نازل کردی و ما را مفسر و شارح آن قرار دادی، گفت: تماشای سیمای امام حسین(ع) و یاران با وفایش در آیینه قرآن کریم میسر است.

وی افزود: تمام ابعاد نهضت و قیام عاشورایی اباعبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایش در بسم الله الرحمن الرحیم خلاصه می‌شود چرا که قیام حسینی رحمت و گشایش واسعه حضرت حق به بندگان خود تا روز قیامت است برهمین اساس نهضت حسینی توحید خالص مخلص محض است.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری با اشاره به آیه سوم سوره آل عمران« نَزَّلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقًا...»، ابراز کرد: قرآن کریم در واقع کتاب انقلاب حسنی است چرا که قیام اباعبدالله الحسین(ع) با همه وجوه و ابعادش منطبق با کلام الهی صورت پذیرفت بنابراین کتاب نهضت عاشورا و دکترین قیام حسینی قرآن کریم است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد ادامه داد: نهضت امام حسین(ع) قرآن عینی است و احیاگر تمام نهضت‌هایی بود که انبیای الهی برای هدایت بشر انجام داده بودند.

وی با استناد به آیه چهارم سوره آل عمران« مِنْ قَبْلُ هُدًى لِلنَّاسِ وَأَنْزَلَ الْفُرْقَانَ ...» گفت: قرآن کریم ویژگی نهضت حسینی را به فرقان تشبیه کرده است کسانی که متکی به نهضت حسینی هستند می‌توانند با بهره‌مندی از فرقان الهی و بصیرت حسینی زندگی خود را در مسیر صراط قرار دهند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری در خصوص آیه هفتم سوره آل عمران، اظهار داشت: قرآن کریم متشکل از آیات محکمات و متشابهات بوده که برای نقل آن نیاز به تفسیر مفسر است تا به این وسیله آیات متشابه تفسیر شده و مانع گمراهی انسان شود بنابراین برای بهره‌مندی از ظرفیت هدایتی قرآن کریم انسان باید به راسخون بالعلم مراجعه کند که امام حسین(ع) در میان همه راسخون بالعلم، سفینة النجاة است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد ادامه داد: وجود مقدس امام حسین(ع) در تفسیر، تاویل و اسرار آیات قرآن کریم رسالت ویژه‌ای داشته چرا که قیام سیدالشهدا(ع) از بسیاری از وجوه قرآنی پرده برداری کرده است.

وی با اشاره به آیه سیزده سوره آل عمران، بیان داشت: خداوند در این سوره می‌فرماید: قَدْ كَانَ لَكُمْ آيَةٌ فِي فِئَتَيْنِ الْتَقَتَا فِئَةٌ تُقَاتِلُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَأُخْرَى كَافِرَةٌ يَرَوْنَهُمْ مِثْلَيْهِمْ رَأْيَ الْعَيْنِ وَاللَّهُ يُؤَيِّدُ بِنَصْرِهِ مَنْ يَشَاءُ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَعِبْرَةً لِأُولِي الْأَبْصَار؛ زمانی که دو گروه با یکدیگر روبرو شدند که یکی از آنان به انگیزه کسب رضای محض الهی و دیگری براساس کفر به خدا با یکدیگر جنگیدند، این آیه اشاره به عاشورای حسینی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری ادامه داد: در مواجهه دو گروه حق و باطل گاهی ما شاهد نصرت ظاهری و گاهی هم نصرت باطنی هستیم که امام حسین(ع) در قیام عاشورا فاتح به نصر باطنی بودند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه اشقیای کربلا دچار کفر مرکب بودند، تصریح کرد: کفر مرکب سراسر نفاق و دوریی است و در ریشه با کفر بسیط یکی هستند اما کفر مرکب بسیار خطرناک‌تر از کفر بسیط است. آنانی که در روز عاشورا با سیدسالار شهیدان مبارزه کردند و در مقابل ایشان ایستادند در جهنم اوضاعی بسیار بدتر از کسانی که در مقابل پیامبر(ص) ایستادند، خواهند داشت.

وی ادامه داد: حب شهوات باعث شد دشمنان امام حسین(ع) را به شهادت برسانند.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری با بیان اینکه امام حسین(ع) شب عاشورا دنیا را عزت بخشید، گفت: انسان برای رسیدن به درجات عالی باید به شب و روز عاشورا توجه کند امام حسین(ع) و یاران صدیقش در شب عاشورا به اقامه نماز و استغفار پرداختند بر همین اساس عاشورا به ما می‌گوید بهترین متاع در دنیا عبادت و تلاوت قرآن است.

لازم به یادآوری است جلسات شرح صحیفه سجادیه هر هفته دوشنبه‌ها از اقامه نماز مغرب و عشاء در موسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر(سرچشمه) واقع در میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه کوچه شهید صیرفی پور می باشد و حضور برای عموم علاقه مندان آزاد می باشد.

 


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو