X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: چهارشنبه 04 آذر 1394
سوء مدیریت، ریشه تمام فسادها در جامعه است
حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری

  سوء مدیریت، ریشه تمام فسادها در جامعه است

جلسه شرح صحیفه مبارکه سجادیه با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری در یادمان شهدای هفتم تیر (سرچشمه) برگزار شد.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری در جلسه دیگری از تفسیر صحیفه مبارکه سجادیه، با اشاره به دعای هشتم امام زین العابدین (ع) اظهار داشت: امام در این فراز از دعای خود از بدی ها به خداوند متعال پناه برده و در ضمن برشمردن شرها، از سوء مدیریت و ولایت به عنوان یکی از بدی ها یاد کرده و می فرماید: « اللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ... سُوءِ الْوِلَايَةِ لِمَنْ تَحْتَ أَيْدِينَا».

وی افزود: انسان نسبت به کسانی که در حوزه مدیریتی و تحت امر او هستند هم مسئولیت دارد و امام سجاد(ع) در این فراز از دعا، به مسئله سوء مدیریت اشاره فرموده است.

وی با بیان اینکه مسئله مدیریت و ولایت فوق‌العاده حیاتی و مهم است، تصریح کرد: واژه ولایت از کلمات پر دامنه ای است که در فرهنگ اسلامی مطرح شده است، به طوری که در ساده سازی آن به مدیریت می رسیم. به عبارت دیگر موضوع ولایت در این دعای شریفه در تطبیق با اوضاع جامعه ما، به مفهوم مدیریت آمده است.

وی افزود: مدیریت یکی از شئون و مراتب ولایت در فرهنگ اسلامی بوده و در ارتباط کامل با زندگی اجتماعی ماست. در واقع طبع زندگی اجتماعی با موضوع مدیریتی گره خورده است. به قدری که پیامبر اسلام (ص) فرموده است: که در ارتباط اجتماعی ولو کوتاه مدت مانند مسافرت، مشخص کنید چه کسی مدیر است و تصمیمات را سازماندهی و جمع بندی می کند تا کار به سلامت به سرانجام برسد.

این سخنران دینی با اشاره به مسئولیت های مدیریتی تصریح کرد: مدیریت ابزاری برای فخرفروشی و رسیدن به موقعیت های خاص نیست، بلکه بار مسئولیتی است که بر عهده فردی گذاشته می شود. در عین حال از جامعه بسیط و ساده اولیه گرفته تا جامعه فوق العاده پیچیده امروزی، این مسئله همیشه حرف اول را زده و موضوع جدی و مطرح روز جامعه بشری بوده است و به این ترتیب مدیریت، مسئله ای حیاتی خواهد بود.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با تاکید بر اینکه عبارت «الْوِلَايَةِ لِمَنْ تَحْتَ أَيْدِينَا » اشاره به منابع انسانی دارد، اظهار داشت: مدیریت منابع انسانی برای بسیاری از افراد به صورت مقطعی و یا به طور کلی اتفاق می افتد. به عبارت دیگر هر شخصی در طول زندگی خود حداقل یک بار و در مقطع مشخصی از زمان، مسئولیت مدیریتی را در سطح خاصی بر عهده خواهد داشت.

وی با اشاره به جامعه هدف در مدیریت منابع انسانی، خاطرنشان کرد: انواع مدیریت ها ، در جوامع امروزی با دو هدف کلی مورد توجه قرار می گیرد: در دسته ای از شیوه های مدیریتی سازمان و گروهی با عده ای از انسان تشکیل می شود تا به هدف خاصی برسد، مانند اینکه محصولی تولید شود و یا فعالیت پژوهشی و تحقیقاتی صورت بگیرد. اما در دسته دیگر سازمان و گروه با حضور عده ای از انسان ها تشکیل می شود اما هدف اصلی ارتقا و رشد استعدادهای همان افراد تشکیل دهنده گروه است، مانند مدارس، دانشگاه ها و حوزه های علمیه که هدف اصلی پرورش استعدادهای افراد است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری تصریح کرد: مدیریت در هر سازمانی وظیفه ای دارد. اگر مدیر، فرد لایقی بوده و به مسئولیت ها و وظایف خودش نسبت به افراد تحت امر خود پایبند باشد دارای ویژگی ای به نام «حسن الولایة» خواهد بود در غیر این صورت اگر به مسئولیت های خود به خوبی عمل نکند دچار «سوء الولایة» خواهد شد و فسادهای بسیاری را در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ریشه انواع بدبختی ها و گرفتاری ها از جامعه کوچک گرفته تا کشورهای بزرگ تحت برنامه ریزی کلان، سوء مدیریت است اظهار داشت: بر همین اساس است که امام سجاد (ع) این مسئله را از جمله بدی هایی معرفی فرموده که باید از آن به خداوند متعال پناه ببریم.

این سخنران دینی در ادامه با تاکید بر اینکه ولایت مطلقه عالم هستی از آن خداوند متعال است، بیان کرد: ولایت و مدیریت تنها از آن خداست و راز این مسئله آن است که ولایت حقیقی محصول مالک بودن خداوند است. در واقع او خلق کرده، پس مالک است و مالک است، پس مدیر و ولی است. بنابراین صاحب اختیار بوده و در عالم تصرف می کند.

وی با اشاره به اینکه در اسماء الهی نیز جلوه های ولایت الهی به نمایش گذاشته شده است، گفت: اسمائی مانند رب، رحمن، رحیم، لطیف، حکیم، علیم، ستار، غفار و... نمایانگر ولایت الهی هستند. از جمله اینکه خداوند ولی و مدیر عالم هستی است اما مدیریت و ولایت او از باب رحمت و حکمت او جریان پیدا می کند.

 


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو