X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: شنبه 30 آبان 1394
صله رحم مشکلات اقتصادی را حل می کند
دکتر محسن اسماعیلی

  صله رحم مشکلات اقتصادی را حل می کند

جلسه دیگری از درس شرح نهج البلاغه با سخنرانی دکتر محسن اسماعیلی در مجموعه یادمان شهدای هفتم تیر(سرچشمه) برگزار شد.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، دکتر محسن اسماعیلی در این جلسه با اشاره به نامه 69 نهج البلاغه، نعمت بودن الطاف الهی را به بینش و عملکرد انسان مربوط دانست و گفت: اقربا و نزدیکان یکی از نعمت هایی است که خداوند متعال به انسان عنایت فرموده است، همان طور که حضرت امیرالمؤمنین امام علی (ع) در نامه 69 سه دستورالعمل معرفی فرموده است که «وَاسْتَصْلِحْ کُلَّ نِعْمَة أَنْعَمَهَا اللهُ عَلَيْکَ، وَلاَ تُضَيِّعَنَّ نِعْمَةً مِنْ نِعَمِ اللهِ عِنْدَکَ، وَلْيُرَ عَلَيْکَ أَثَرُ مَا أَنْعَمَ اللهُ بِهِ عَلَيْکَ».

در ادامه گزیده ای از سخنان دکتر اسماعیلی را بخوانید:

- امام علی (ع) درباره کارکردهای فامیلی می فرماید: « لا يَغفُلَنَّ أحَدُكُم عَنِ القَرابَةِ يَرى بِهِ الخَصاصَةَ أن يَسُدَّها مِمّا لا يَضُرُّهُ إن أنفَقَهُ ولا يَنفَعُهُ إن أمسَكَهُ؛ مبادا كسى از شما از نياز خويشاوندش كه اگر آن را برآورد ، به او زيانى نمى زند و اگر آن را باز دارد ، سودى به او نمى رساند ، غفلت كند». و می فرماید: « و من يقبض يده عن عشيرته إلى تمام الكلام فإن الممسك خيره عن عشيرته إنما يمسك نفع يد واحدة فإذا احتاج إلى نصرتهم و اضطر إلى مرافدتهم قعدوا عن نصره و تثاقلوا عن صوته فمنع ترافد الأيدي الكثيرة و تناهض الأقدام الجمة؛ آن كس كه خيرش را از بستگانش دريغ كند تنها آنان يك دست خير را از دست مي‏دهند، امّا آنگاه كه او نياز به ياري آنها پيدا كند و از آنان بخواهد تا كمكش كنند، از ياري او دست بردارند و از پاسخ گفتن به نداي او خودداري ورزند در نتيجه، از همكاري دستهاي زياد و قيام و ياري گامهاي بي‏شمار محروم خواهد شد.» به این مفهوم که اگر رابطه ات را با اقوام و فامیلت قطع کنی آنها از یک نفر محروم می شوند اما تو از یک جمع محروم می شوی.

- مسئله مالی در میان اقوام بسیار مهم است و باعث قطع شدن روابط زیادی می شود. امام علی (ع) به این موضوع توجه ویژه داشته و در خطبه 142 نهج البلاغه می فرماید: « فَمَنْ آتَاهُ اللهُ مَالاً فَلْيَصِلْ بِهِ الْقَرَابَةَ، وَلْيُحْسِنْ مِنْهُ الضِّيَافَةَ، وَلْيَفُکَّ بِهِ الْأَسِيرَ وَالْعَانِيَ، وَلْيُعْطِ مَنْهُ الْفَقِيرَ وَالْغَارِمَ، وَلْيَصْبِرْ نَفْسَهُ عَلَي الْحُقُوقِ وَالنَّوَائِبِ، ابْتِغَاءَ الثَّوَابِ; فَإِنَّ فَوْزاً بِهذِهِ الْخِصَالِ شَرَفُ مَکَارِمِ الدُّنْيَا، وَدَرْکُ فَضَائِلِ الْآخِرَةِ، إِنْ شَاءَ اللهُ» به این معنا که اگر کسی مورد لطف خداوند قرار گرفت و ثروتی به او داد، اولین کاری که می کند باید با آن ثروت به اقوام خود رسیدگی کرده و از آن برای برقراری ارتباط با فامیل استفاده کند، رفت و آمد و مهمانی های محترمانه برقرار کند. اگر می خواهد اسیر و گرفتاری را آزاد کند بعد از اقوام باشد، و رنجديده را بنوازد، و مستمند را بهره‏مند کند، و قرض وامدار را بپردازد، و براي درک ثواب الهي در برابر پرداخت حقوق ديگران، و مشکلاتي که در اين راه به او مي‏رسد شکيبا باشد، زيرا به دست آوردن صفات يادشده، موجب شرافت و بزرگي دنيا و درک فضائل سراي آخرت است ان شاء الله.

- حتی از لحاظ فقهی نیز اقوام ارحجیت دارند. به عنوان مثال زکات فطره در عید فطر ابتدا شامل اقوام نیازمند می شود.

- ثروت نباید باعث شود که شخص رفت و آمد خود را با خویشاوندان قطع کند، بلکه از آن برای مستحکم کردن روابط خویشاوندی استفاده کند. اگر در بین اقوام فردی توانایی مهمانی دادن را ندارد، فرد ثروتمند باید به جای او این کار را انجام بدهد. عجیب است که امام علی (ع) تعبیر مهمی دارند که می فرماید که: استفاده از نعمت و برقراری ارتباط خویشاوندی مخصوصا با رحم از افضل شرق رسیدن به خداست. در این باره قرآن کریم می فرماید: «وابتغوا الیه الوسیلة» به این معنا که اگر می خواهید به خدا برسید، وسیله و راهی فراهم کنید. در خطبه 110 نهج البلاغه امام علی (ع) تعبیری دارند که می توان آن را تفسیر این آیه شریفه محسوب کرد، می فرماید: « إِنَّ أَفْضَلَ مَا تَوَسَّلَ بِهِ الْمُتَوَسِّلُونَ-  إِلَى اللَّهِ سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى-  الْإِيمَانُ بِهِ وَ بِرَسُولِهِ وَ الْجِهَادُ فِي سَبِيلِهِ-  فَإِنَّهُ ذِرْوَةُ الْإِسْلَامِ-  وَ كَلِمَةُ الْإِخْلَاصِ فَإِنَّهَا الْفِطْرَةُ-  وَ إِقَامُ الصَّلَاةِ فَإِنَّهَا الْمِلَّةُ-  وَ إِيتَاءُ الزَّكَاةِ فَإِنَّهَا فَرِيضَةٌ وَاجِبَةٌ-  وَ صَوْمُ شَهْرِ رَمَضَانَ فَإِنَّهُ جُنَّةٌ مِنَ الْعِقَابِ-  وَ حَجُّ الْبَيْتِ وَ اعْتِمَارُهُ-  فَإِنَّهُمَا يَنْفِيَانِ الْفَقْرَ وَ يَرْحَضَانِ الذَّنْبَ-  وَ صِلَةُ الرَّحِمِ-  فَإِنَّهَا مَثْرَاةٌ فِي الْمَالِ وَ مَنْسَأَةٌ فِي الْأَجَل...؛ برترين وسيله‏اى كه متوسلان مى‏توانند با چنگ زدن به آن به خداوند سبحان تقرّب جويند، ايمان به او و پيامبرش و جهاد در راه اوست، زيرا جهاد قلّه بلند اسلام است، همچنين كلمه اخلاص (گفتن لا اله الّا اللّه) مى‏باشد، كه نداى فطرت است، ديگر به پا داشتن نماز است كه آيين دين است، و نيز دادن زكات كه تكليفى واجب است، همچنين روزه ماه رمضان است كه سپرى در برابر عذاب خداوند مى‏باشد، ديگر حجّ و عمره خانه خداست كه اين دو فقر و نادارى را از ميان مى‏برند و گناهان را مى‏شويند، نيز صله رحم است كه سبب افزايش مال و درازى عمر است...» بنابراین حفظ ارتباطات خویشاوندی از جمله برترین و کارآمدترین ابزارهای رسیدن به خدای تعالی است. رسیدگی به ارحام قبل از اینکه رسیدگی به آنها باشد، رسیدگی به خداست.

- آن حضرت درباره آثار حفظ روابط فامیلی و رسیدگی به خویشاوندان می فرماید: « فَإِنَّهَا مَثْرَاةٌ فِي اَلْمَالِ وَ مَنْسَأَةٌ فِي اَلْأَجَلِ» دو سود در این کار وجود دارد: یکی اینکه خداوند این گونه مقدر فرموده کسانی که رابطه خویشاوندی خود را حفظ می کنند خداوند از لحاظ مالی در امور آنها گشایش ایجاد می کند و به آنها ثروت داده و مشکلات مالی شان را حل می کند. در این باره گفته شده اگر کسی مشکل مالی دارد و گره اقتصادی او باز نمی شود، یکی از راه ها این است که صله رحم به جا بیاورد تا مشکلش حل شود. سود دوم این است که عمر را طولانی کرده و مرگ را به تاخیر می اندازد.

- در نامه 31 که وصیت نامه آن حضرت به امام حسن مجتبی (ع) است، نامه با این جمله تمام می شود که « وَأَکْرِمْ عَشِیرَتَکَ، فَإِنَّهُمْ جَنَاحُکَ الَّذِی بِهِ تَطِیرُ، وَأَصْلُکَ الَّذِی إِلَیْهِ تَصِیرُ، وَیَدُکَ الَّتِی بِهَا تَصُولُ» اقومت را گرامی بدار، فامیل بالهای پرواز تو به سوی خدا هستند و این ها ریشه ها و اصل تواند که اگر قرار است کاری انجام بدهی این ها بازوی توانای تو هستند. به همین دلیل اکرام و احترام آنها ضرورت دارد. برای دریافت مشروح جلسه روی لینک زیر کلیک نمایید.مشروح جلسه.docx


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو