X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: شنبه 09 آبان 1394
استفاده نکردن از دارایی، مصداق ضایع کردن نعمت خداست
دکتر محسن اسماعیلی

  استفاده نکردن از دارایی، مصداق ضایع کردن نعمت خداست

جلسه درس شرح نهج‌البلاغه با سخنرانی دکتر محسن اسماعیلی در مجموعه یادمان شهدای هفتم تیر (سرچشمه) برگزار شد.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی سرچشمه، دکتر محسن اسماعیلی در این جلسه به بررسی نامه ۶۹ نهج البلاغه پرداخته و عدم استفاده از نعمت های الهی را به منزله ضایع کردن آن‌ها دانست.

وی اظهار داشت: در فرازی از نامه شصت و نهم نهج البلاغه، حضرت امیرالمؤمنین امام علی(ع) تمام انواع و شیوه‌های رفتار ما با نعمت‌های الهی را معین فرموده است. به طوری که در عبارت «واستصلح» در فراز «وَاسْتَصْلِحْ کُلَّ نِعْمَة أَنْعَمَهَا اللهُ عَلَیْکَ، وَلاَ تُضَیِّعَنَّ نِعْمَةً مِنْ نِعَمِ اللهِ عِنْدَکَ، وَلْیُرَ عَلَیْکَ أَثَرُ مَا أَنْعَمَ اللهُ بِهِ عَلَیْکَ» به استفاده صحیح و به جا از نعمت‌های الهی اشاره دارد. در عین حال عبارت « وَلاَ تُضَیِّعَنَّ نِعْمَةً مِنْ نِعَمِ اللهِ عِنْدَکَ» تاکید می کند که مبادا و در هیچ صورت نعمت‌های خدا را نه بیهوده نگه دارید و نه در راه حرام مصرف کنید.

در ادامه گزیده ای از سخنان دکتر اسماعیلی را بخوانید:

- نکته قابل توجه آن است که بیهوده نگه داشتن نعمت های الهی به معنای ضایع کردن آن است، چه رسد به آنکه این نعمت‌ها در راه حرام مورد استفاده قرار بگیرند.

- در نهج البلاغه در خصوص ضایع کردن چند نعمت تاکید شده و این تاکیدات، نشان دهنده اهمیت این نعمت‌هاست. اولین نمونه آن ضایع کردن نعمت مال و دارایی است و می‌فرماید باید از دارایی‌های که خدا به انسان عنایت فرموده، برای گذراندن زندگی استفاده کرد و اضافه آن را در راه کمک به دیگران خرج کرد. اما نباید این دارایی‌ها جمع شده و برای بعد از خود باقی گذاشت، چراکه این کار مصداقی از ضایع و تباه کردن نعمت‌های خداست.

- انسان بخیل کسی است که خدا به او نعمت مال داده اما از آن مصرف نمی کند و بر خود و خانواده‌اش سخت می‌گیرد، از ترس این که مبادا فقیر شود! او دارایی است که از هراس نداری و فقر، مانند فقیران زندگی می‌کند. حضرت‌امیرالمؤمنین(ع) در این باره می فرمایند: « عجبت للبخیل یستعجل الفقر الذی منه هرب و یفوته الغنى الذی إیاه طلب فیعیش فی الدنیا عیش الفقراء- و یحاسب فی الآخرة حساب الأغنیاء » به این مفهوم که از بخیل تعجب می‌کنم که از فقر می ترسد و فرار می کند، به وسیله دویدن به سمت فقر! چون بخیل است نه اصراف می‌کند و نه بد مصرف می‌کند و نه برای تشکیل مجلس معصیت استفاده می‌کند، بلکه اصلا هیچ بهره‌ای از آن نمی‌برد و آن را جمع می کند. در عین حال غنا و ثروتی که دنبالش است با فرار به سمت فقر از دست می‌دهد. در دنیا مانند فقرا زندگی می‌کند  و در آخرت مانند اغنیا حساب پس می دهد.

- در حکمت 416 نهج البلاغه می‌فرمایند: « یا بنی لاتخلفن و راءک شیئا من الدنیا فانک تخلفه لاحد رجلین اما رجل عمل فیه بطاعه الله فسعد بما شقیت به واما رجل عمل فیه بمعصیه الله فشقی بما جمعت له فکنت عونا له علی معصیته و لیس احد هذین حقیقا ان توثر علی نفسک و تحمل له علی وزرک؛ پسرکم ! چیزی از دنیا به جا منه چه آن را برای یکی از دو کس خواهی نهاد: یا مردی که آن را در طاعت خدا به کار برد، پس به چیزی که تو بدان بدبخت شده‌ای نیکبخت شود، و یا مردی که به نافرمانی خدا در آن کار کند و بدانچه تو برای او فراهم کرده‌ای بدبخت شود پس در آن نافرمانی او را یار باشی و هیچ یک از این دو درخور آن نبود که برخود مقدمش داری.»

- در خطبه 129 نهج البلاغه، حضرت امیرالمومنین(ع) از دوران زندگی خود و وضعیتی که مردم در آن زندگی می کنند، گله‌مند هستند و می‌فرمایند: « اضرب بطرفک حیث شئت من الناس فهل تبصر الا فقیرا یکابد فقرا او غنیا بدل نعمه الله کفرا او بخیلا اتخذ البخل بحق الله فرا او متمردا کان باذنه عن سمع المواعظ و قرا؛ نظر کن، هر جا می خواهی از زندگی مردم را تماشا کن، آیا جز این است که یا نیازمندی می‌بینی که با فقر خود دست و پنجه نرم می‌کند و یا توانگری کافر نعمت یا ممسکی که امساک حق خدا را وسیله ثروت اندوزی قرار داده است، و یا سرکشی که گوشش به اندرز بدهکار نیست.»

- حضرت امیرالمومنین در خطبه 129 از مصرف نکردن مال و دارایی توسط مردم گله می کند و چنین جامعه ای را نمی پسندند. کسی را مثال می زنند که گوش دارد و از آن برای شنیدن پند استفاده نمی‌کند، در واقع چنین کسی حرف ناپسند گوش نمی دهد، اما حرف حق و پند را هم نمی‌خواهد بشنود.

- نعمت دیگری که معطل نگاه داشتن آن عذاب دردناکی در پی دارد، نعمت نماز است. چراکه نماز بالاترین فرصت برای رسیدن به سعادت است.مشروح جلسه از طریق لینک زیرنهج البلاغه.docx


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو