X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: شنبه 30 شهریور 1392
ادامه تفسير دعاي ششم 2
متن كامل جلسه هجدهم

  ادامه تفسير دعاي ششم 2

متن كامل جلسه هجدهم شرح صحيفه سجاديه توسط حجت الاسلام والمسلمين حاج علي اكبري
امتیاز: Article Rating

سلام علیکم و رحمة الله. اَعوذُ بِالله مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم، بِسم الله الرّحمنِ الرَّحیم، اَلحَمدُللهِ رَبِّ العالَمین، ثُمَّ الصَّلاةُ وَ السَّلام علی سَیِّدنا و نَبیِّنا حبیبِ اِلهِ العالمین، ابِاالقاسِم المُصطَفی مُحَمَّد و علی اَهل بَیته الطّاهرین المعصومین المکرّمین، سِیَّما بقیة اللهِ فی الارضین، روحی و اَرواحُ العالَمین لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفِداء.

فَخَلَقَ لَهُمُ اللّيْلَ لِيَسْكُنُوا فِيهِ مِنْ حَرَكَاتِ التّعَبِ وَ نَهَضَاتِ النّصَبِ، وَ جَعَلَهُ لِبَاساً لِيَلْبَسُوا مِنْ رَاحَتِهِ وَ مَنَامِهِ، فَيَكُونَ ذَلِكَ لَهُمْ جَمَاماً وَ قُوّةً، وَ لِيَنَالُوا بِهِ لَذّةً وَ شَهْوَةً.

دعای ششم صحیفه سجادیه، دستور کار روزانه

به فضل الهی موضوع بحث ما دعای ششم صحیفه‌ی مبارکه‌ی سجّادیه است، وَ كَانَ مِنْ دُعَائِهِ عَلَيْهِ السّلَامُ عِنْدَ الصّبَاحِ وَ الْمَسَاءِ. در نوبت‌های گذشته معلوم شد که این دعای نورانی در واقع متکفّل ارائه‌ی نقشه‌ی جامع بهره‌برداری از شبانه‌روز هست، و نیز معلوم شد که اگر کسی موفّق بشود شبانه‌روز خودش را درست برنامه‌ریزی کند، مطابق با رضای پروردگار متعال و نقشه‌ی الهی، در حقیقت عمر خودش را توانسته به شکل مناسبی برنامه‌ریزی کند، اهمیّت مسئله از این جهت بسیار زیاد است. به نظرم می‌آید که از رهگذر انس با این دعای نورانی انسان مؤمن به مدد حضرت سیّدالسّاجدین(علیه الصّلاة والسّلام) موفّق بشود به مقامات بالایی دست پیدا کند.

 پیشنهاد من به دوستان عزیزم، برادران و خواهران گرامی این است که این دعا را دستور کار روزانه‌ی خودشان قرار بدهند، همان اوّل صبح خیلی خوب است، روزشان را با همین دعا شروع کنند، اگر به هر دلیلی اوّل صبح میسّر نشد، هر وقت ممکن شد، در میانه‌ی روز، حتّی اگر نشد در پایان روز هم این دعا را داشته باشند. اگر ما فرض کنیم از همین آغازین روزهای ماه ذی القعده این مراقبت انجام بشود انشاءالله، و شما بتوانید ذیل چلّه‌ی موسویه این برنامه را داشته باشید، فکر می‌کنم باعث فتوحات خیلی زیادی برای دوستان خواهد شد. یعنی مقیّد بشویم حداقل چهل روز، چهل صباح این دعا را در متن برنامه‌ی روزانه‌ی خودمان داشته باشیم، با توجّه و با اهتمام برای الهام گرفتن از این متن نورانی، هم مقامش مقام دعا و ارتباط با حضرت حق است، هم مرور آن نقشه‌ی راه هست، و ذهن ما و روح ما را آماده می‌کند برای اینکه بتوانیم از فرصت روز و شبمان انشاءالله مناسبتر از قبل بهره‌برداری کنیم، این هم حالا علی العجاله یک دستورالعملی برای خودم و شما دوستان عزیز، منتها مستحضرید، اینها را انسان باید مقیّد بشود ولو حالا یک مقداری از ماه ذی القعده را پشت سر گذاشتیم، ولی روزهای اوّل است، از همین آغاز انشاءالله با اهتمام و با جدیّت این را دنبال بفرمائید و نگذارید ترک بشود، خیلی وقت زیادی هم نمی‌خواهد، به اندازه‌ی ده دقیقه، یک ربع، اوّل روز، بعد از نماز صبح در یک فرصت مناسب و فراغ خاطر این دعای نورانی را هر روز به آن اهتمام داشته باشید.

ماه ذی قعده، ماه سیر و سلوک

 ماه ذی قعده ماه خوش ظرفیّتی است از نظر سیر و سلوک الی الله تبارک و تعالی، به جهت سیر به سوی حق و سلوک منازل انسانیّت یک ماه فوق العاده‌ای است، خیلی خوش ظرفیّت است، هم روزهایش خیلی خوب است، هم شب‌هایش، شب‌هایش بهتر از روزهایش است، وَوَاعَدْنَا مُوسَی ثَلاَثِینَ لَیْلَةً وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَةً، در آیه‌ی دیگری در قرآن کریم هست که وَوَاعَدْنَا مُوسَی أَرْبَعِینَ لَیْلَةً، منتها اینجا تفصیل داد، گفت ما چهل شب با موسی قرار گذاشته بودیم، منتها این قرار در این آیه‌ی کریمه تفصیلش معرّفی شد، اوّل به او گفتیم سی شب، بعد تتمیمش کردیم با یک ده شب دیگر، به این ترتیب از آغاز ماه ذی قعده در واقع این ملاقات متفاوت انجام شده، یعنی جناب موسی بن عمران(علی نَبیِّنا و آله و علیه السّلام) الان در طور سینا و مشغول مناجات با پروردگار متعال و آن خلوت خودشان هستند، در این ماه ذی قعده می‌شود سی شب، بعد فرمود وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ، ما ده تا شب دیگر به آن اضافه کردیم، جالب است که اینجا می‌بینید سخن از شب است، وَوَاعَدْنَا مُوسَی چه أَرْبَعِینَ لَیْلَةً، چه طبق این آیه‌ی دیگر ثَلاَثِینَ لَیْلَةً وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ، وعده وعده‌ی شبانگاهی است، با اینکه جناب موسی بن عمران(علی نَبیِّنا و آله و علیه السّلام) شبانه روز در میقات بود، ولی سخن از شب است، ملاحظه می‌فرمایید؟ یعنی روز هم آنجا بود. این خیلی پیام روشنی دارد برای اهل الله که برای شکارهای ملکوتی باید سیر‌ شبانه داشت، آنها را باید از محیط شب شما بدست بیاورید. آن فتوحات، گشایش‌ها و نزول برکات در شب اتّفاق می‌افتد در درجه‌ی اوّل. انشاءالله از این فرصت، مخصوصاً از شبهای این ماه، خوب دوستان بهره برداری کنند، صبحش را هم انشاءالله با این دعای نورانی آغاز کنید تا برسیم انشاءالله به عید سعید قربان، به لطف پروردگار متعال.

صفحه: 1 از 6 (صفحه بعد)

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو