X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: یکشنبه 03 شهریور 1392
مشروح تفسير دعاي ششم
متن كامل جلسه پانزدهم

  مشروح تفسير دعاي ششم

متن كامل جلسه پانزدهم شرح صحيفه سجاديه توسط حجت الاسلام والمسلمين حاج علي اكبري
امتیاز: Article Rating

اَعوذُ بِالله مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم، بِسم الله الرّحمنِ الرَّحیم، اَلحَمدُللهِ رَبِّ العالَمین، ثُمَّ الصَّلاةُ وَ السَّلام علی سَیِّدنا و نَبیِّنا حبیبِ اِلهِ العالمین، ابِی القاسِم المُصطَفی مُحَمَّد و علی اَهل بَیته الطّاهرین المعصومین المکرّمین، سِیَّما بقیة اللهِ فی الارضین، روحی و اَرواحُ العالَمین لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفِداء.

به امید خدای متعال و به فضل الهی در محضر ششمین دعای صحیفه مبارکه سجادیه هستیم. عنوان عمومی دعا عبارتست از اینکه این دعا، دعای امام علیه السلام بوده وقت صبح و وقت شب. صبحگاهان و شامگاهان. بامداد و شامگاه.

وَ كَانَ مِنْ دُعَائِهِ عَلَيْهِ السَّلَامُ عِنْدَ الصَّبَاحِ وَ الْمَسَاءِ. این عنوان دعا است. از عنوان دعا هم همینجور استفاده می‌شود که این دعا ناظر به صبح و شب است و این قطعه‌ی خاص از زمان مورد عنایت حضرت علیه الصلاة و السلام است. به فضل الهی به عنایت پروردگار متعال من یک مدخل و مقدمه‌ای را امروز برای این دعای نورانی عرض می‌کنم. اگر انشاءالله رسیدیم آن چند نکته‌ی کلیدی را که از جایگاه این دعا و نقشش و ابعادش و آثارش رمز گشائی می‌کند، بتوانیم این بحث را امروز تقدیم بکنیم، آنگاه در جلسه آینده به شرط توفیق و حیات شروع می‌کنیم متن را گزارش کردن.

آنچه که من در این مقدمه خدمت عزیزان عرض می‌کنم در واقع برگرفته از متن این دعای نورانی است. به نوعی معرفی دعای ششم و جایگاه و نقش خاص این دعا است. سعی می‌کنیم انشاءالله به لطف خدای متعال و به فضل الهی همین روش را در بررسی دعاهای نورانی صحیفه داشته باشیم. انشاءالله به هر دعایی برسیم همین روش است. یک مدخل، یک مقدمه، یک مطلع در ارتباط با آن دعا تقدیم خواهیم کرد و بعد متن را گزارش می‌کنیم طبق روال.

اما آنچه که به نظرم مهم می‌رسد در ارتباط با این دعای نورانی سالهای زیادی است که همیشه به این فکر می‌کنم اگر کسی از دوستان امام سجاد علیه الصلاة و السلام پیام اصلی این دعا را دریافت کند و با مضامین این دعا خودسازی کند، آیا چیزی کم دارد. هر چه قدر فکر می‌کنم می‌بینم که دیگر چیزی کم نخواهد داشت. این دعای نورانی می‌تواند عمر شما ها را در مسیر بندگی حضرت حق برنامه ریزی کند. یک چنین جایگاهی دارد این دعا.

بنابراین دوستان باید خودشان را در یک چنین جایگاهی ببینند وقتی در برابر این دعای نورانی قرار می‌گیرند. و کاش که به عنایت الهی این توفیق شامل حال بنده و اهل این جلسه بشود و همه دوستان عزیزی که این بحث را می‌شنوند، چه مستقیم یا چه بعد ها این بحث را دریافت می‌کنند، انشاءالله این توفیق شامل حال ما بشود.

یک گنج عظیمی است این دعا و نقشش در راهبری انسان سالک به سوی مقاصد عالی، نقش بی نظیری است این دعای ششم صحیفه مبارکه سجادیه. بحث امروز را که شما بشنوید این مسئله بیشتر برای شما واضح می‌شود. انشاءالله و به امید خدای متعال متن را هم که با هم مرور بکنیم، باز خودش را بیشتر نشان می‌دهد و بعدها که با این دعا انس بگیرید و ارتباط باطنی با آن برقرار بکنید ابعاد تازه و تازه تری از لطایفی که در این دعای نورانی است برای شما آشکار خواهد شد.

صفحه: 1 از 6 (صفحه بعد)

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو