X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: یکشنبه 03 شهریور 1392
مشروح تفسير دعاي ششم
متن كامل جلسه پانزدهم

  مشروح تفسير دعاي ششم

متن كامل جلسه پانزدهم شرح صحيفه سجاديه توسط حجت الاسلام والمسلمين حاج علي اكبري
امتیاز: Article Rating

خیلی قدر بدانند دوستان عزیز من این دعای نورانی را. و خوشا به حال کسانی که از جوانی پیام این دعا را دریافت کنند. خیلی پیام مهمی در خودش جای داده است. بسیار عمیق و دقیق از مسائل بسیار مهمی در مسیر زندگی ما پرده برداری می‌کند. پس ما به ترتیب چند نکته را به خدمت شما عزیزان عرض خواهیم کرد.

نکته اول توجه به یکی از مهمترین آیات الهی است و نشانه های قدرت و عظمت پروردگار متعال و آن عبارت است از زمان به اعتبار شب و روز. این از بزرگترین آیات پروردگار متعال است. ما در ارتباط با آیات الهی نشانه های لطف خداوند، نشانه های قدرت خداوند نشانه های عظمت پروردگار متعال، نشانه های تدبیر و تقدیر الهی، خیلی وقت ها دچار حجابیم. حجاب عادت و حجاب قرب و حجاب سابقه و نتیجه این می‌شود که انسان یک وقتی به خودش می‌‌آید و می‌بینید بزرگترین آیات الهی که الهام بخش است در برابر او بوده، در دسترس او بوده و او نصیبی نبرده است. به تعبیر قرآن کریم  يَمُرُّونَ عَلَيْها وَ هُمْ عَنْها مُعْرِضُونَ فرمود که کم نیستند از آیات و نشانه های ما که این جماعت مردم از برابر آنها رد می‌شوند و از آنها رو بر می‌گردانند. نصیبی نمی‌برند. از بزرگترین مصداق های این آیات عبارت  است از روز و شب. ما گرفتار حجاب سابقه هستیم چون تا بودیم روز می‌شود و شب می‌شود. از وقتی که یادمان است. هر کسی متناسب با سنش و شرایطش. همینجوری روز و شب شده است. ما هم عبور کردیم و آمدیم جلو. به خود روز به عنوان یک آیه و نشانه از خدای متعال از قدرت الهی و از عظمت الهی و از تدبیر الهی نگاه نکردیم. به خود شب بعنوان یکی از نشانه های بزرگ خداوند توجه نکردیم. به هر دوی اینها بعنوان منابع عظیمی از عنایات و الطاف و نعمت های الهی توجه نکردیم. مثالش همین امروز است که من و شما داریم این روز را به پایان می‌بریم. از صبح، صبح کردیم. اصحبنا و اصبحت الاشیاء کلها. همه ما صبح کردیم اما از اول امروز تا الان به خود این روز چقدر توجه پیدا کردیم. اصلاً گاهی متوجه نمی‌شویم. طبق عادت بلند می‌شویم و مشغول کارهای مان هستیم تا غروب بشود و شب می‌شود و دوباره به خود شب بعنوان یک منبع الهام و ذکر اصلا توجه نمی‌کنیم. این یک نکته که خداوند تبارک و تعالی قدرت نمایی کرده، در آیه شب و آیه روز و ترکیب بدیع و زیبا این دو و نسبت بسیار جالبی که بین این دو برقرار است. هم در شب و هم در روز و هم در نسبت و ترکیب بین این دو که يُولِجُ اللَّيْلَ فِي النَّهَارِ وَيُولِجُ النَّهَارَ فِي اللَّيْلِ. خب این مسئله اول که در این متن نورانی از آن پرده برداری می‌شود. یعنی امام سجاد علیه الصلاة و السلام تصرف می‌کنند در ذهن شما و در چشم شما، در روح و روان شما و این امکان را برای شما فراهم می‌کند که از این منبع عظیم الهام الهی که در دسترس شماست و با یک سبک خاصی تنوع دارد، گوناگونی دارد، تغییر دارد، در برابر چشم شما قرار گرفته است. حضرت به شما کمک می‌کند که از این ذخیره عظیم بتوانید بهره معنوی و عرفانی و توحیدی بگیرید. این نکته اول. من چون در متن به این مسائل برمی‌گردم اینجا بیشتر توضیح نمی‌دهم.

نکته دوم توجه به شب و روز بعنوان نعمت است. نکته قبلی ما بعنوان آیت است. آن نشانه است. این نکته دوم بعنوان نعمت است. خود این صبح که شد و امروز که ما صبح کردیم یا شب که پیش می‌آید و ما وارد شب می‌شویم خود این روز و شب نعمت خدای متعال هستند. خود روز و خود شب. و در خودشان اسرار و نکاتی دارند، مطالبی دارند. امام علیه الصلاة و السلام این نعمت بزرگ الهی را هم به شما معرفی می‌کنند. و شناخت نعمت، شرط اصلی ورود به وادی شکر است. چه کسی میتواند وارد وادی شکر بشود. آن کسی که اول وارد وادی معرفت می‌شود. بشناسیم نعمت را آنگاه حالت شکر در ما پیدا می‌شود. جنابعالی تا به حال به خاطر نعمت شکر خدای متعال را شکر کردید. به خاطر روز. شکر نمی‌کنیم. اصلاً این حالت نعمت بودنش را درک نمی‌کنیم. به خاطر این که الان شب شد حالت شکر در ما پیدا نمی شود. قبول دارید؟ مثلاً دیشب آمد و رفت و تمام شد. ما به خاطر  اینکه وارد شدیم در این قطعه از زمان حالت شکر پیدا نکردیم. چون توجه پیدا نکردیم به اینکه این قطعه از زمان خودش نعمت است و با خودش نعمت هایی دارد. این همه نکته دوم. که این بخش هم ما گرفتار همان حجابیم. حجاب عادت. برای ما عادی شده است. چیزی خاصی به نظر ما نمی‌رسد. در حالی که شب دو دست لطف و عنایت خاص پروردگار متعال برای بندگانش است. روز دست عطا و لطف پروردگار متعال برای بندگانش است. اینجوری ما به شب و روز هیچوقت نگاه نکردیم. این هم نکته دوم.
صفحه: 2 از 6 (صفحه بعد)

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو