X

جلسات هفتگی

تاریخ انتشار: چهارشنبه 03 بهمن 1397
انسان هرگز آن گونه که حق خداوند است نمی تواند شکر الهی را به جای بیاورد

  انسان هرگز آن گونه که حق خداوند است نمی تواند شکر الهی را به جای بیاورد

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه انسان با تقویت باورهای توحیدی می تواند به مقام شاکر بودن برسد، گفت: انسان هرگز آن گونه که حق خداوند است نمی تواند شکر الهی را به جای بیاورد.
امتیاز: Article Rating
به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری امام جمعه موقت تهران، یکم بهمن ماه 1397 در سلسله جلسات هفتگی شرح صحیفه سجادیه که در روزهای دوشنبه بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد 72 تن بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) برگزار می شود با بیان این که انسان هرگز آن گونه که حق خداوند است نمی تواند شکر الهی را به جای بیاورد، گفت: امام سجاد(ع) می فرمایند: من از شکر نعمات الهی عاجز هستم.
وی درباره عجز تسلسلی در محور شکر، ابراز کرد: زمانی که به انسان مومن نعمت داده می شود و می خواهد شکر آن را به جای بیاورد حالت شکر به او دست می دهد این حالت شکر همان توجه و خضوع نسبت به منعم و معرفت به نعمت است؛ این حالت شکر خودش یک نعمت مرکب است که خود جای شکر دارد به سبب همین تسلسل است که امام سجاد(ع) خود را عاجز از اقامه مقام شکر می دانند.
حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری با تاکید براینکه شکرگزاری به درگاه احدیت خود نعمت الهی است، گفت: انسان در مقام طاعت و بندگی هر میزان هم تلاش کند نمی تواند آن گونه که حق خداوند است شکر نعمات الهی را به جای بیاورد.
وی با اشاره به اینکه استغفار اولیای الهی از گناه نیست بلکه از ناتوانی خود است که نمی توانند در پیشگاه خداوند شکری که حق معبود است به جای بیاورند، ادامه داد: اگر انسان به مقام شاکر بودن برسد تازه در آن لحظه است که می فهمد نمی تواند حق بندگی خداوند را به جای بیاورد برای همین اولیای الهی در برابر خداوند خاضع و خاشع هستند.
حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری با استناد به کلام حضرت امام سجاد(ع)، گفت: حضرت فرمودند: هیچ احدی استحقاق آن را پیدا نمی کند که خداوند او را ببخشد و یا احدی نسبت به حضرت حق وجوب رضایت داشته باشد و خداوند از کسی راضی شود؛ بنابراین اگر خداوند کسی را ببخشد از خزانه رحمتش است و اگر از کسی راضی شود به سبب فضل اوست.
وی گفت: امام علی(ع) می فرمایند: بارالها، اگر مرا عذاب کنی عین عدل است، امام علی(ع) کسی است که تمام وجودش بندگی عارفانه و اطاعت از خداوند است.
حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری ادامه داد: حضرت در ادامه می فرمایند: اگر هم مرا ببخشی مربوط به فضل توست؛ برای آنکه ما به این نقطه برسیم امام سجاد در دعای 37 به انسان کمک می کند تا پیش فرض هایی را که ما از خداوند داریم رفع کنند و بدانیم که خداوند وظیفه قدردانی از انسان را ندارد.
وی با بیان اینکه شکر انسان را به مقام بالا وصل می کند، ابراز کرد: انسان اگر در برابر خداوند حالت شکر بگیرد خداوند از این اقدام او اگر اندک هم باشد قدردانی می کند چون خداوند شکور است؛ خداوند به انسانی که اندک طاعتی هم داشته باشد به او ثواب و پاداش می دهد و این بیانگر فضل و کرم خداوند است.
حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری با تاکید بر اینکه انسان نباید خود را مالک آن شکری بداند که به جای می آورد، اظهار داشت: انسان نباید فکر کند که می تواند شاکر نباشد، این طرز فکر بیانگر مالک دانستن خود است. انسان باید ارتباط خود با خداوند را بیشتر درک کند تا بتواند اهمیت شکرگزاری را درک کند.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو